Krótki poczet łódzkich wojewodów [GALERIA]

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
Mirosław Marcisz kwiecień - grudzień 1997Marcisz był najkrócej urzędującym wojewodą łódzkim. Była to końcówkarządów SdRP (późniejszy SLD), typowy okres przejściowy i niewiele z niego zapadało w pamięć, może poza tym, że za Marcisza działalność zaczynała Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. Do urzędu Marcisz wrócił po 4 latach, w randze wicewoje wody, u boku Krzysztofa Makowskiego. Tyle, że w 2003 r. jego karierę polityczną przerwała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zajmująca się głośną w owym czasie sprawą spółki Aflopa, której Marcisz był prezesem na przełomie wieków. Paweł Łacheta
Niby znani, ale niektórzy trochę zapomniani. Od 1989 roku mamy już dziewiątego łódzkiego wojewodę, prof. Zbigniewa Raua.

Przedstawiony poczet łączy w sobie jednak dwie epoki. Do 1998 roku mieliśmy 49 województw i pierwsi trzej przedstawieni wojewodowie - Waldemar Bohdanowicz, Andrzej Pęczak i Mirosław Marcisz - stali jeszcze na czele maleńkiego, miejskiego województwa łódzkiego.

W 1999 roku przywrócono duże województwo, którego pierwszym wojewodą był Michał Kasiński. Była to zupełnie nowa rzeczywistość także pod tym względem, iż wojewodzie, przedstawicielowi rządu, wyrósł co najmniej równorzędny partner - wybierany przez sejmik wojewódzki marszałek. Z czasem część kompetencji, a przede wszystkim pieniądze, powędrowały właśnie do marszałka. Przy wojewodzie pozostały jednak kompetencje kontrolne wobec samorządów, podlega mu część służb (np. sanepid, Inspekcja Handlowa), a także... reprezentacyjne.

Nasz krótki poczet obejmuje wojewodów od czasu odzyskania suwerenności, ale historia województwa łódzkiego sięga roku 1919.
Wojewodami łódzkimi w okresie międzywojennym byli:

  • Antoni Kamieński: 19 listopada 1919 - 1 marca 1922
  • Paweł Garapich: 1 marca 1922 - 14 lutego 1923
  • Marian Rembowski: 9 marca 1923 - 12 sierpnia 1924
  • Paweł Garapich: 12 sierpnia 1924 - 30 grudnia 1924
  • Ludwik Darowski: 1925 - 22 czerwca 1926
  • Jan Ossoliński: czerwiec 1926 - lipiec 1926
  • Władysław Jaszczołt: lipiec 1926 - 31 stycznia 1933
  • Aleksander Hauke-Nowak: 31 stycznia 1933 - 13 kwietnia 1938
  • Henryk Józewski: 13 kwietnia 1938 - 6 września 1939

Po wojnie odtworzono województwo łódzkie, ale w trochę innym kształcie. Pierwszym wojewodą został Jan Dąb-Kocioł, który sprawował tę funkcję do 1947 roku.

W 1975 roku, po wprowadzeniu nowego podziału administracyjnego kraju, województwo łódzkie zostało na 24 lata „zminiaturyzowane” do formatu województwa miejskiego. Ciekawostką jest, że ostatnim wojewodą „dużego” i pierwszym „małego” województwa był Jerzy Lorens (1973-1978). Po nim funkcję tę sprawowali Józef Niewiadomski w latach 1978-1985 i Jarosław Pietrzyk w latach 1985-1989.

współpraca: Marcin Darda i Piotr Brzózka

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

d
dyk

Reszta to lawiranci, hipokryci i cwaniaczki. Obecnemu wojewodzie, życzę aby nie spoczął na laurach, nie był tylko malowanym wojewodą, ale niezłomnym ideowcem.

Dodaj ogłoszenie