Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krwawy księżyc, superksiężyc i niebieski księżyc jednocześnie 31 stycznia. Zobacz zaćmienie księżyca i pełnię księżyca w tym samym czasie!

aka
Zaćmienie księżyca i pełnia księżyca w tym samym czasie. 31 stycznia zobaczymy krwawy księżyc, superksiężyc, niebieski księżyc jednocześnie
Zaćmienie księżyca i pełnia księżyca w tym samym czasie. 31 stycznia zobaczymy krwawy księżyc, superksiężyc, niebieski księżyc jednocześnie Paweł Relikowski
Krwawy księżyc, superksiężyc, niebieski księżyc jednocześnie. 31 stycznia będzie można zobaczyć na niebie niezwykłe zjawisko astronomiczne - Krwawy Superksiężyc.

Krwawy księżyc, superksiężyc, niebieski księżyc jednocześnie będzie można zobaczyć na niebie w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2018. To bardzo rzadka sytuacja, gdy takie trzy zjawiska astronomiczne wypadają tego samego dnia.

To niezwykłe zjawisko astronomiczne NASA nazwało Super Blue Blood Moon 2018, czyli Niebiesko-Krwawy Super Księżyc.

Zdjęcie zrobione teleskopem z Kopca Pamięci w Parku Ocalałych. Autor jest pracownikiem Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego przy ul. Pomorskiej w Łodzi.

Krwawa pełnia. Łodzianie obserwowali czerwony księżyc [ZDJĘCIA]

Krwawy księżyc, superksiężyc, niebieski księżyc - co to takiego

Krwawy Księżyc to zjawisko oznaczające całkowite zaćmienie Księżyca. Sam mechanizm zaćmienia polega na tym, że w trakcie ruchu wokół Ziemi Księżyc znajduje się po przeciwległej stronie naszej planety niż Słońce. Ziemia blokuje dostęp światła słonecznego do Księżyca i dlatego przestaje on być widoczny,­ gdyż nie odbija się od niego blask Słońca. Jednak tym razem Księżyc, zamiast zniknąć z pola widzenia, stanie się krwawoczerwony. Efekt ten zawdzięczamy przedzieraniu się światła przez atmosferę ziemską, podobnie jak przy wschodzie i zachodzie Słońca. Zaćmiony Księżyc będzie zatem wyglądał tak, jak gdyby oświetlało go zachodzące Słońce, tylko że szczególnie intensywnie - przybierze czerwonawą barwę - od krwistej po brunatną.

Superksiężyc to zjawisko, gdy księżyc w pełni osiąga najmniejszą odległość od Ziemi. Oglądany przez nas księżyc wydaje się być o 14% większy i o 30 % jaśniejszy.

Niebieski Księżyc to zjawisko, gdy pełnia Księżyca zdarza się dwukrotnie w ciągu jednego miesiąca. Pełnia występuje co 29,5 dnia, stąd większość miesięcy ma tylko jedną pełnię. W styczniu 2018 pierwsza pełnia Księżyca miała miejsce 2 stycznia, kolejna nastąpi w środę, 31 stycznia.

ZOBACZKrwawa pełnia. Łodzianie obserwowali czerwony księżyc [ZDJĘCIA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki