Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kryzys w Babilonie" - Robert Brylewski [RECENZJA KSIĄŻKI]

DP
Pierwsze wspomnienie, które Robert Brylewski przywołuje w książce-wywiadzie ";Kryzys w Babilonie. Autobiografia" (pytania zadawał Rafał Księżyk), to wyścig moskwiczy na pedały. Czteroletni wówczas Robert po sygnale startu ruszył swoim pojazdem w przeciwną stronę niż pozostali zawodnicy. I jak zauważa się w książce, było to wydarzenie prorocze w życiu artysty, który wbrew, pod prąd i na swojej ścieżce...

"Kryzys w Babilonie"

Robert Brylewski
Wydawnictwo Literackie

Robert Brylewski, jeden z ojców i lokomotywa rodzimego undergroundu, współtwórca takich zespołów jak Kryzys, Izrael, Brygada Kryzys i Armia, opowiada Rafałowi Księżykowi historie, których publicznie wcześniej nie zdradzał. Wspomina dziadka malarza i dzieciństwo spędzone wśród artystów Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Przypomina początki muzykowania, punk rocka i reggae w warunkach realnego socjalizmu, sypie anegdotami z festiwalu w Jarocinie i rockandrollowego życia.

Dużo w tej opowieści szczerości i bezpretensjonalności, ale też Robert Brylewski może sobie na tę szczerość pozwolić. Jest ona konsekwencją nie tylko trzymania się obranej drogi, ale również zgody na ponoszenie odpowiedzialności za swoje wybory, czyny, decyzje, postawy. Niby oczywiste, ale w dzisiejszym, śliskim świecie wcale nie takie powszechne. Brylewski zaś nie pozuje tutaj na innego niż jest, nie próbuje się lansować, odpowiada precyzyjnie na wnikliwe pytania, nie chowając się za plotkami o innych. Choć pełno tu osób, których Brylewski poznał i z którymi współpracował. Czysta rozmowa o życiu, z której elementami można się nie zgadzać, ale wysłuchać warto.

"Kryzys w Babilonie" to jednak nie tylko życie Roberta Brylewskiego. To również burzliwa historia Polski ostatniego półwiecza. Choć, jak mówi bohater książki, należał on do tych, którzy mieli wszystko w d..., to jednak ten kraj w różny sposób go dotykał. Schyłkowy PRL, stan wojenny, początki kapitalizmu- wszystko to wryło się w pamięć, ale też i kształtowało dzisiejszego pięćdziesięciolatka. Brylewski opowiada o tym ze swadą, niekiedy zaskakując i porażając bezpośredniością obserwacji.

"Kryzys w Babilonie" należy do lektur obowiązkowych dla fanów polskiego rocka, osób próbujących swego myślenia o rzeczywistości, poszukujących przeciwników w dyskusji. Książka powinna spodobać się również tym, którzy pokochali "Desperado", bestsellerową autobiografię Tomasza Stańki, którą współtworzył Rafał Księżyk. Tu znajdą podobną moc...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki