Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, oskarżony o nadużycie władzy

jw
Bartek Syta
Udostępnij:
Prokuratura Krajowa skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, prezesowi NIK, oskarżając go o popełnienie przestępstwa nadużycia władzy i podżeganie do popełnienia tego przestępstwa

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, prezesowi Najwyższej Izby Kontroli, a także byłemu posłowi Janowi B. i Pawłowi A., kontrolerowi w rzeszowskiej delegaturze NIK.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, śledztwo dotyczy przestępstw nadużycia władzy i podżegania do nadużycia władzy. Według śledczych, oskarżeni dopuścili się tych przestępstw w okresie od lipca do grudnia 2013 r. w Warszawie i innych miejscowościach.

- Prokurator w akcie oskarżenia zarzucił Krzysztofowi Kwiatkowskiemu popełnienie czterech przestępstw nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi na stanowiska Dyrektora Delegatury NIK w Łodzi, Wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie i Wicedyrektora Departamentu Środowiska NIK, a także podżeganie do popełnienia przestępstwa nadużycia władzy przez ówczesnego Wiceprezesa NIK – Mariana Cichosza w związku z postępowaniem konkursowym na stanowisko Dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie. Tego ostatniego czynu oskarżony dopuścił się jeszcze przed objęciem funkcji Prezesa NIK - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Z ustaleń śledztwa wynika, że prezes NIK miał przekazywać przed posiedzeniem komisji konkursowej pytania i zagadnienia, o jakie zapyta kandydata jako przewodniczący tej komisji, a także dyskredytować pozostałych kandydatów. Informacje odnośnie konkursu miał przekazywać Pawłowi A. za pośrednictwem byłego posła Jana B.

- Byłemu posłowi Janowi B. prokurator zarzuca podżeganie do popełnienia przestępstw nadużycia władzy w związku z postępowaniami konkursowymi na stanowisko Dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie i Wicedyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie, a także podżegania do przekroczenia uprawnień przez ówczesnego Wiceprezesa NIK – Mariana Cichosza poprzez wywieranie wpływu na pozytywne rozstrzygnięcie zastrzeżeń wniesionych do wystąpienia pokontrolnego NIK (art. 18 par. 2 kodeksu karnego w związku z art. 231 par. 1 kodeksu karnego) - czytamy w komunikacie prokuratury. - Natomiast Pawłowi A. – kontrolerowi w rzeszowskiej delegaturze NIK w akcie oskarżenia zarzucono przekazywanie Janowi B. informacji oraz materiałów, które uzyskiwał w związku z wykonywaniem czynności kontrolnych objętych tajemnicą kontrolerską NIK (art. 231 par. 1 kodeksu karnego).

W ocenie prokuratury zarzucane podejrzanym czyny cechują się wysokim stopniem społecznej szkodliwości.

- Spowodowały one rzeczywistą szkodę w interesie publicznym i prywatnym. Poprzez swoje bezprawne działania oskarżeni naruszyli prawidłowość przeprowadzania postępowań konkursowych i prawidłowość funkcjonowania Najwyższej Izby Kontroli. Oskarżeni Krzysztof Kwiatkowski i Jan B. swoimi bezprawnymi zabiegami uniemożliwiali dokonanie obiektywnej oceny wszystkich uczestników postępowań konkursowych i tym samym uniemożliwili wybranie ich na stanowisko, na które aplikowali i tym samym wyrządzili szkodę w interesie prywatnym tych osób. Dokonując swoich czynów kierowali się naganną motywacją i partykularnymi interesami. Naruszyli przy tym autorytet i niezależność Najwyższej Izby Kontroli – naczelnego organu kontroli państwowej - informuje Prokuratura Krajowa.

Oskarżeni nie przyznają się do zarzucanych im czynów. Krzysztof Kwiatkowski złożył wyjaśnienia w formie oświadczenia, które objęło wszystkie z przedstawionych mu zarzutów. Natomiast Jan B. i Paweł A. skorzystali z prawa do odmowy wyjaśnień i odpowiedzi na zadawane pytania.

Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany 31 sierpnia do Sądu Rejonowego dla Miasta Stołecznego Warszawy. Oskarżonym grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Wideo

Komentarze 7

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Rysio
Kwiatkowski zatrudnił w NiK księgową ze Zgierza Lidię Różycką między innymi
j
jeju
więc odczep się od PiS
s
sadownik.
Zawsze wiedział gdzie stoją konfitury i niby wiedział jak po nie sięgać, przeskakiwał tyle razy z partii do partii, a tu słoik z konfiturami się rozstrzaskał, bo musiał, dlatego że nie wchodzi się w żadne układy z PSL-owcami, zdradzą każdego, za byle jaką cenę, a układanie się z Burym to pętla n a własny kark.
?
Nie?
M
Magda
PiS jest mściwy!
G
Gość
że wsi Zgierz pali się koło doopy.
A
Administrator
To jest wątek dotyczący artykułu Krzysztof Kwiatkowski, prezes NIK, oskarżony o nadużycie władzy
p
platformerski
hehehehe
Dodaj ogłoszenie