Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Piątkowski: DPS-ów nie sprzedamy

rozm. Joanna Leszczyńska
Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi.
Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Rozmowa z Krzysztofem Piątkowskim, wiceprezydentem Łodzi.

Czy pensjonariusze łódzkich domów pomocy społecznej mogą się obawiać, że magistrat - tak jak to zrobiono w powiecie zgierskim - wystawi te domy na sprzedaż, chcąc ratować miejski budżet?

Miasto nie planuje podjęcia podobnych działań, jak w powiecie zgierskim i nigdy nie brało takiego rozwiązania pod uwagę.

W tym roku z publicznej kasy wyłożono na łódzkie domy pomocy społecznej ok. 60 mln złotych - o ok. 8 mln mniej niż w ubiegłym. Czy miasto oszczędza na pomocy społecznej?

Miasto stara się racjonalizować koszty utrzymania domów pomocy społecznej, gdyż skala potrzeb w zakresie pomocy społecznej jest bardzo duża. Oszczędności znajdujemy przede wszystkim na obniżeniu kosztów utrzymania budynków. Na pewno nie oszczędzamy na wydatkach dotyczących pensjonariuszy. Na utrzymanie domów pomocy społecznej przekazywane są środki z dwóch źródeł: z dotacji z budżetu państwa oraz z kasy miasta. Budżet związany z przekazywaniem środków miasta na działalność domów pomocy społecznej jest corocznie korygowany, zarówno w zakresie dotacji państwa, jak środków miasta.
Dotacja państwa na utrzymanie jednego mieszkańca umieszczonego na podstawie decyzji wydanej przed dniem 1.01.2004 r. w styczniu 2013 r. wynosiła 1.575,92 zł, od czerwca br. wynosi 1.700,00 zł. W trakcie roku plan jest uzupełniany środkami miasta do wysokości rzeczywistych potrzeb związanych z bieżącą działalnością domów pomocy społecznej.

Z prognoz demograficznych wynika, że w 2028 roku 28 procent mieszkańców Łodzi będzie w wieku poprodukcyjnym. Jak miasto przygotowuje się na to, że będzie rósł odsetek ludzi starszych?

W ramach prowadzonego przez miasto Programu Aktywizacja 60+ w lutym minionego roku powołaliśmy Dzielnicowe Centra Aktywnego Seniora. 26 października 2011 r. rozpoczęła działalność 15-osobowa Miejska Rada Seniora, a od 28 marca 2012 r. Zespół ds. Seniorów, który wspiera inicjatywy osób starszych, prowadzi punkt informacyjny dla seniorów, administruje portal internetowy www.HYPERLINK "http://seniorzy.uml.lodz.pl/"seniorzy.uml.lodz.pl, a także zajmuje się obsługą administracyjno-organizacyjną Miejskiej Rady Seniorów i koordynuje współpracę miasta z organizacjami seniorskimi.
Powołanie Zespołu ds. Seniorów jest pierwszym etapem budowy Centrum Łódzkiego Seniora.
Najnowszym projektem jest utworzenie portalu internetowego adresowanego do grupy wiekowej 60+. Możliwość zamieszczania tam informacji ma nie tylko Zespół ds. Seniorów, ale zaproszone jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe, instytucje i firmy, których zakres działań służy zaspokojeniu potrzeb seniorów. Ważnym działaniem jest też projekt "Miejska Karta Seniora" - pozwoli ona osobom powyżej 60. roku życia skorzystać z ulg, promocji i ofert przygotowanych dla nich przez instytucje i firmy. Wśród chętnych do współpracy są: teatry, kina, restauracje, ośrodki sportowo-rekreacyjne, banki i muzea.

Demografowie spodziewają się, że będzie się pogłębiać zjawisko feminizacji starości. Będzie przybywać samotnych kobiet. Czy miasto zamierza uwzględniać w swojej polityce ich potrzeby?

Prowadzimy współpracę z organizacjami skupiającymi głównie łódzkie seniorki. Mamy stały kontakt z 10 Uniwersytetami Trzeciego Wieku oraz 25 Klubami Seniora. Wszystkie te organizacje skupiają bardzo często osoby samotne, które chcą być nadal aktywne. Nasza współpraca z UTW i Klubami Seniora polega na finansowaniu przedsięwzięć realizowanych przez seniorów oraz wsparciu przy organizacji różnych inicjatyw seniorskich.

W Łodzi od 20 lat nie powstał ani jeden nowy dom pomocy społecznej, a przecież liczba osób, które nie mogą mieszkać samodzielnie, rośnie. Wygląda na to, że w polityce społecznej miasta nie docenia się potrzeb ludzi starszych i schorowanych.

Miasto planuje powstanie nowego Domu Pomocy Społecznej przy ul. Municypalnej, skąd na ul. Dubois przeprowadza się Gimnazjum nr 38. W związku z wyzwaniami demograficznymi bardzo intensywnie przygotowujemy własne placówki ochrony zdrowia do świadczenia usług medycznych dla łódzkich seniorów.
Powstałe w ubiegłym roku Miejskie Centrum Zdrowia Publicznego, Szpital im. K. Jonschera (w lokalizacji przy ul. Przyrodniczej), Szpital im. H. Jordana oraz Szpital im. E. Sonnenberga zmieniają swoje profile, dostosowując ofertę właśnie do potrzeb najstarszych mieszkańców naszego miasta.
Poza przedstawionymi formami pomocy na uwagę zasługują działania aktywizujące lokalne środowiska seniorów, polegające m.in. na inicjowaniu ruchów samopomocowych, lokalnych akcji i wydarzeń, dające możliwość kontaktu, wzajemnego poznania się i budowania zaufania między ludźmi. Wśród działań aktywizujących mieszkańców Łodzi, w tym seniorów, na szczególną uwagę zasługują: funkcjonowanie Domu Międzypokoleniowego "Bednarska" oraz realizacja programu "Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej jako Centrum Aktywności Lokalnej - metoda organizowania i aktywizowania środowiska lokalnego".
Rozm. Joanna Leszczyńska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Krzysztof Piątkowski: DPS-ów nie sprzedamy - Dziennik Łódzki

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki