Krzyż gigant w gminie Błaszki powstanie na 100-lecie...

  Krzyż gigant w gminie Błaszki powstanie na 100-lecie niepodległości. Monument będzie 2 razy większy niż pomnik Chrystusa w Świebodzinie

  a.w.

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  pomnik chrystusa króla, świebodzin
  1/5
  przejdź do galerii

  Krzyż na 100-lecie niepodległości powstanie w gminie Błaszki w województwie łódzkim. ©Wikimedia Commons

  Gigantyczny krzyż ma powstać w miejscowości Wojków (gmina Błaszki, województwo łódzkie). To kolejna propozycja uczczenia 100-lecia niepodległości. Tym razem jest to wydarzenie z dużym rozmachem. Monument ostatecznie ma być prawie 2 razy większy niż słynny pomnik Chrystusa Króla w Świebodzinie!

  100-metrowy krzyż na 100-lecie niepodległości


  Budowa pomnika to wspólna proboszcza miejscowej parafii, który był pomysłodawcą oraz burmistrza Błaszek Karola Rajewskiego, który poparł pomysł i dał zielone światło do jego realizacji. Burmistrz Rajewski pierwotnie był pomysłem przerażony. Po głębszej analizie podjął jednak decyzję o próbie realizacji projektu stumetrowego monumentu

  Pierwotnie, żeby uczcić stulecie odzyskania niepodległości, planowaliśmy odnowić zniszczoną przez hitlerowców płaskorzeźbę z Józefem Piłsudskim, ale potem pomyślałem, że Piłsudski był tylko jeden, a krzyż będzie dla wszystkich. I tak już zostało – wspominał w wypowiedzi dla Onetu

  Budowa 100-metrowego krzyża ma ruszyć w tym roku!


  Budowa tak wysokiej konstrukcji nie będzie prostym zadaniem, dlatego pomysłodawcy nie liczą na to, że pomnik uda się zrealizować do końca 2018 roku. Próby na pewno będą podejmowane. Pomnik ma uczcić 100 lecie niepodległości i być namacalną pozostałością po tej ważnej rocznicy.

  Kto sfinansuje największy w Polsce krzyż?


  100-metrowy krzyż ma być dumą nie tylko gminy czy regionu, ale całej Polski, dlatego, według pomysłodawców na jego realizację będą mogli złożyć się wszyscy Polacy, żyjący w kraju i zagranicą. Pomysłodawcy twierdzą, że tylko w ten sposób obiekt będzie mógł być wspólny, polski, „nasz”.

  Pomnik krzyża na 100-lecie niepodległości powstanie dzięki zbiórce publicznej. W zbiórkę mają zaangażować się Polacy mieszkający w kraju i za granicą. Pomysłodawcy chcieliby, żeby pomysłem zainteresował się prezydent Andrzej Duda, który jest inicjatorem obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Burmistrz Błaszek, zachęcając do dokonywania wpłat, zadeklarował, że wesprze budowę ze swojej pensji.

  Z informacji pozyskanych przez portal Onet wynika, że w okolicy monumentalnego krzyża ma powstać stylizowany na średniowieczną wioskę ośrodek rekreacyjny, przeznaczony głównie dla osób niepełnosprawnych oraz dla dzieci wyjeżdżających na tzw. „zielone szkoły".  Krzyż gigant nie tylko dla wierzących


  Po tym jak pomysł ogromnego krzyża pomysłodawców spotkała fala hejtu i krytyki, jednak, jak zapowiada burmistrz Błaszek, są oni przygotowani na takie skrajne reakcje. Jednym z najczęściej stawianych argumentów przeciw powstaniu 100-metrowego krzyża w gminie Błaszki jest fakt, iż jest to symbol religijny. Jak wyjaśnia burmistrz, choć sam jest osobą wierzącą, nie chce postrzegać pomnika wyłącznie w kategoriach religijnych.

  - On ma Polaków zjednoczyć, uczcić stulecie niepodległości a dla niewierzących ma być fajną atrakcją turystyczną. W końcu najwyższy taki monument w Polsce to jest coś! Słynny pomnik Jezusa ze Świebodzina będzie niemal trzy razy niższy – wypowiada się dla portalu Onet.

  Burmistrz Rajewski zaznacza, że choć pomysł budowy stumetrowego krzyża nie wszystkim przypadł do gustu, pewne jest jedno. - Coś po tej inicjatywie zostanie, ludzie będą w przyszłości pytać, z jakiej okazji ten krzyż powstał i w ten sposób te obchody stulecia niepodległości jakby przeniosą się w przyszłość - mówi.

  Dodajmy, że władze gminy nie mają jeszcze gotowych wizualizacji ogromnego krzyża - nad jego projektem pracuje właśnie architekt. Oficjalny start zbierania funduszy na pomnik zaplanowano na 17 czerwca, podczas motocyklowo-modlitewnej imprezy "Salve Wujków", w miejscu nieopodal przyszłej lokalizacji stumetrowego krzyża.

  Zobacz też: Anteny zniknęły z korony Chrystusa Króla w Świebodzinie. Demontaż na wniosek biskupa


  Komentarze (125)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Długi

  Wuj (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  Nie krzyż - 100 metrowy pomnik Jarka Kaczyńskiego byłby atrakcją turystyczną.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krzyż o wysokości 1000 m

  kika (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  i jeszcze trochę bo od chrztu Polski minęło 1062 lata. To dopiero będzie hicior!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ;)

  gosc (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Wielki krzyż plus w każdej gminie ;)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co to?

  Sobol (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  Rozumiem, że w gminie wszyscy głodni nakarmieni, drogi połatane itp? Bo taki jebutny krzyż to w chuj przydatny.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Niestety większość tu piszących utożsamia się z komunistycznymi komisarzami

  gk (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Nasza historia zaczyna od 966r. czyli chrztu Polski wtedy weszliśmy do Europy. Krajem naszym od tego czasu rządzili królowie a nie sekretarze komunistycznej partii.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Germanizacja

  Krzyżem (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Niemcy nam wcisnęli chrześcijaństwo siłą. Tu Polacy Słowianie mieli swoją wiarę.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nasza historia

  Jurand (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2

  gk! Nasza historia zaczęła się wiele tysięcy lat przed krwawym wprowadzeniem chrześcijaństwa na naszych ziemiach. Nie musieliśmy wchodzić do "Europy" My w niej już byliśmy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Masz jakieś zapiski okresu przedchrześcijańskiego Polan?

  ? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jakiś alfabet może? Pismo supełkowe? Znaki dymne? Nie. Chrześcijaństwo nas ucywilizowało i wprowadziło do Europy i nie sposób się z tym nie zgodzić Jurand.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kościelnyciemnogród

  jw (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Chrześcijaństwo zniszczyło piękną pogańską kulturę i przyniosło najwięcej jak dotąd zła i rozlewu krwi. Jak ktoś mówi, że Polska zaczęła się od chrztu to nieźle jest niewyedukowany.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Pomóżcie lepiej 2,5 letniemu chłopcu!

  Polak (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3

  Nie wiecie na co wydać pieniądze? Pomóżcie 2,5 letniemu chłopcu - "5 milionów złotych na wagę życia. Bez operacji Dawid może się udusić....." zamiast wyrzucać bez sensu kase! Eh klechy i te ich...rozwiń całość

  Nie wiecie na co wydać pieniądze? Pomóżcie 2,5 letniemu chłopcu - "5 milionów złotych na wagę życia. Bez operacji Dawid może się udusić....." zamiast wyrzucać bez sensu kase! Eh klechy i te ich durne pomysły.... zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krzyż

  Jerzy (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 3

  Durni mieszkańcy i jeszczse głupsi samorządowcy .

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To jest bałwochalstwo

  FAla (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

  Ludzie opamiętajcie się.To jest straszne

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Krzyż

  czes. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  super pomysł w Polsce Krzyże na zachodzie Meczety. Kto tego nie rozumie i tym którym pomysł Pana Burmistrz się nie POdoba to WYNOCHA Z POLSKI

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale to musi być krzyż na skale naszych mozliwości.

  troglodyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 3

  Tym krzyżem należy otworzyć oczy niedowiarkom i to nie jest nasze ostatnie słowo. A potem na koniaczek, stać nas.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo