KS Budowlani Commercecon Łódź na pierwszym turnieju Mistrzostw Polski Kobiet w Rudzie Śląskiej

Drużyna seniorska kobiet KS Budowlani Commercecon Łódź wystartowała w rozgrywanym w Rudzie Śląskiej turnieju Mistrzostw Polski w Rugby 7. Zawodniczki z ulicy Górniczej, które w zeszłym sezonie zajęły XI, zagrały razem z 5 innymi zespołami w podzielonej na dwie grupy I Lidze. Łodzianki zmierzyły się w grupie B z Legia Warszawa Rugby II i swoimi lokalnymi rywalkami – Venol Atomówkami Łódź. W grupie A grały Diablice Ruda Śląska, Rugby Gietrzwałd i Biało-Zielone Ladies Gdańsk II.

W pierwszym meczu eliminacyjnym Budowlane zmierzyły się z drugą drużyną Legii Warszawa Rugby. Dla sześciu zawodniczek KSB był to debiut w rozgrywkach seniorskich i w ich grze widać było zdenerwowanie, które generowało błędy indywidualne. Warszawianki to wykorzystywały i do końca pierwszej połowy zdobyły trzy przyłożenia, na które łodzianki zdołały odpowiedzieć jednym. W drugiej połowie trenerzy obu drużyn dali pograć zmienniczkom i w jej trakcie tylko Legionistkom udało się przedrzeć na pole punktowe KSB. Mecz zakończył się przegraną Budowlanych 7:26.

Drugi mecz eliminacji grupowych był derbami Łodzi na Śląsku. Do meczu z Atomówkami Budowlane zawsze wychodzą bardzo zmotywowane i ich determinację oraz chęć wygranej wyraźnie było widać na boisku. W pierwszej połowie styl gry narzuciły zawodniczki z Górniczej i to one utrzymywały się przy piłce. Swoją przewagę udokumentowały dwoma przyłożeniami, na które rywalki odpowiedziały jednym. Drugą połowę Budowlane rozpoczęły od zdobycie przyłożenia, ale potem to Atomówki przejęły inicjatywę i zdobyły przyłożenie. Nieustępliwa obrona w kolejnych minutach gry uratowała zawodniczki KSB od utraty następnych punktów, a odzyskana w ostatniej minucie piłka umożliwiła zdobycie kolejnego przyłożenia. Mecz zakończył się wynikiem 22:12 dla KS Budowlani Łódź.

Jedna wygrana w grupie dała łodziankom miejsce w półfinale przeciwko faworytowi rozgrywek I Ligi – drugiej drużynie Biało-Zielonych z Gdańska, w której grało kilka byłych reprezentantek Polski. Młoda drużyna KSB nie miała w tym meczu absolutnie nic do powiedzenia. Zawodniczki z Trójmiasta wykorzystywały każdy najmniejszy błąd Budowlanych i zamieniały go na punkty. Mecz zakończył się przegraną KSB 0:51.

Po przegranej w półfinale, drużyna z Górniczej, spotkała się drugi raz tego dnia z Legia Warszawa Rugby w meczu o III miejsce I Ligi. Przebieg tego meczu znacząco różnił się od eliminacyjnego spotkania obu drużyn. Łodzianki wyszły na mecz bardzo skoncentrowane i to one zdobyły pierwsze przyłożenie, a po chwili dołożyły do niego drugie. Niestety żadnego nie udało im się podwyższyć. Niestety w wyniku błędu przeciwniczki przejęły piłkę i udało im zdobyć kontaktowe przyłożenie, a po chwili zdobyć dwupunktowe prowadzenie. Na przerwę obie drużyny schodziły przy prowadzeniu Legii 12:10. W drugiej połowie łodzianki mozolnie, metr za metrem przedzierały się przez dobrze funkcjonującą warszawską obronę. Po 4 minutach gry Budowlane zdobyły swoje trzecie przyłożenie, które udało im się podwyższyć. Wynik 17:12 utrzymywał się jeszcze przez chwilę. W jednej z ostatnich akcji meczu warszawianki doprowadziły do remisu zdobywając przyłożenie, a kop na słupy zadecydował o ich zwycięstwie. Przegrana 17:19 i IV miejsce w I Lidze pozostawiła pewien niedosyt u łódzkich zawodniczek.

Zawody w Rudzie Śląskiej były pierwszym z cyklu ośmiu turniejów, które w czerwcu 2022 wyłonią Mistrzynie Polski Kobiet w Rugby 7. KS Budowlani Łódź, po pierwszym turnieju, zajmują w klasyfikacji generalnej Mistrzostw VIII miejsce.

- Jestem umiarkowanie zadowolony z miejsca, jakie w turnieju zajęły dziewczyny i bardzo zadowolony z ich postawy na boisku w meczu z Atomówkami i drugim meczu z Legią. Z meczu na mecz graliśmy coraz lepiej, udało nam się ograniczyć błędy indywidualne. Dzięki nagraniom będziemy mogli teraz na spokojnie przeanalizować grę naszej drużyny i poszczególnych zawodniczek. Mamy teraz dwa tygodnie na poprawę elementów, które źle funkcjonowały. Na następnym turnieju będziemy chcieli grać lepsze rugby i poprawić naszą lokatę – powiedział trener Michał Czerwiowski

Drużyn KS Budowlani Commercecon Łódź wystąpiła w składzie: Zofia Fornalczyk, Wiktoria Grzelak, Karolina Krawczyk, Martyna Łaszcz, Weronika Pacyna, Oliwia Rawecka, Julia Ruda, Laura Spławska, Karolina Stokowska, Ewelina Tomecka, Aleksandra Trębska.
Trenerzy: Michał Czerwiowski, Patrycja Badowska i Dominik Fortuna
Fizjoterapeuci: Ewelina Bućko i Klaudia Florczak

- Na koniec chcielibyśmy bardzo podziękować za wsparcie naszym sponsorom: Commercecon, Pagma-Bud, CWK Sp. z o.o., Synergia i Axxo.pl – dodał Michał Czerwiowski

Następny turniej Budowlane zagrają w Łodzi, a jego organizatorem będą Venol Atomówki Łódź.