WARTO PRZECZYTAĆ
  W Dzienniku Łódzkim

  NAUCZYCIEL NA MEDAL

  Rozwiń
  Ks. Stasiak odprawił kolejną mszę: Suspensa jest nieważna,...

  Ks. Stasiak odprawił kolejną mszę: Suspensa jest nieważna, bo nie zrozumiałem dekretu [ZDJĘCIA+FILM]

  Matylda Witkowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Ks. Stasiak odprawił kolejną mszę: Suspensa jest nieważna, bo nie zrozumiałem dekretu [ZDJĘCIA+FILM]
  1/21

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Jarosław Kosmatka

  - Brałem silne leki, które działają jak narkotyk. Nie mogłem zrozumieć dekretu, więc jest nieważny – tłumaczy suspendowany ks. Jacek Stasiak z Aleksandrowa Łódzkiego. W niedzielę przewodniczył miejskim uroczystościom z okazji rocznicy II wojny światowej.
  Mimo nałożonego przez abp. Marka Jędraszewskiego zakazu wykonywania czynności kapłańskich ks. Jacek Stasiak odprawił w niedzielę mszę św. w kościele św. Stanisława Kostki w Aleksandrowie. Mszy towarzyszyły miejskie uroczystości patriotyczne i z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego.

  Ksiądz Stasiak zamiast kazania przeczytał list przeznaczony na niedzielę list pasterski Episkopatu Polski „Wychowywać do wartości”. Do sprawy kościoła św. Stanisława Kostki nawiązał podczas ogłoszeń duszpasterskich.

  CZYTAJ TEŻ: Suspensa dla księdza z Aleksandrowa

  - Tutaj na różne sposoby edukujemy i ewangelizujemy, także poprzez sztukę. To jest forma nowej ewangelizacji i pokazywania jak powinien wyglądać współczesny Kościół – mówił.

  Sztuki na mszy nie brakowało. Urozmaicił ją występ żołnierzy z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Na początek zaśpiewali Bogurodzicę, a podczas rozdawania komunii żołnierską pieśń „Dziś do ciebie przyjść nie mogę”. Krótki koncert pieśni żołnierskich dali też przed końcem mszy.

  Podczas uroczystości kościół był pełen. W nabożeństwie udział wzięli lokalni politycy m.in. burmistrz Aleksandrowa Jacek Lipiński, posłanka PO Agnieszka Hanajczyk i starosta zgierski Krzysztof Kozanecki. Były też poczty sztandarowe szkół z Aleksandrowa i gminy. Tymczasem według Kościoła udział w takiej mszy to dla katolika grzech ciężki.

  CZYTAJ TEŻ: Ksiądz Stasiak z Aleksandrowa złamał zakaz suspensy [ZDJĘCIA+FILM]

  - Mieliśmy wątpliwości, czy dzieci powinny brać w tym udział – przyznaje Magdalena Puchalska, anglistka i opiekunka sztandaru w szkole podstawowej w Rąbieniu. – Ostateczną decyzję o przyjściu podjęliśmy po rozmowie z rodzicami, którzy wyrazili zgodę.

  Ksiądz Jacek Stasiak otrzymał suspensę dwa tygodnie temu. Abp. Marek Jędraszewski zażądał od niego przeniesienia się do Łodzi i rezygnacji z działalności gospodarczej. Ks. Jacek Stasiak uważa, że chodzi o przejęcie przez Kościół odremontowanego przez niego kościoła św. Stanisława Kostki. Tydzień temu zapowiedział wytoczenie arcybiskupowi procesu o odszkodowanie.

  Jak tłumaczył w niedzielę dziennikarzom, jego suspensa nie jest ważna, ponieważ w czasie odbierania decyzji biskupa miał ogląd rzeczywistości ograniczony przez silne lekarstwa przeciwbólowe.

  - Można powiedzieć, że działają tak jak dość silny narkotyk. Jeśli podsuwa mi się do podpisania jakiś nakaz karny, którego treści nie jestem w stanie obiektywnie zrozumieć, to jest to tworzeniem fikcji i groteską – mówił po mszy św. dziennikarzom.

  W poniedziałek o godz. 8 rano w sąsiedniej parafii św. Archaniołów abp. Marek Jędraszewski odprawi „oficjalną” mszę z okazji rozpoczęcia roku szkolnego.

  W poniedziałek, ksiądz Jacek Stasiak ma być gościem w programie Tomasz Lis na żywo, który zostanie wyemitowany w TVP 2.

  FILM WKRÓTCE

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo