Ksiądz ważniejszy od przewodniczącego rady miejskiej podczas szkolnej uroczystości? Samorządowcy proszą Hannę Zdanowską o interwencję

Maciej KałachZaktualizowano 
Marcin Gołaszewski miał zostać przedstawiony po proboszczu i katechecie. Stąd, jak tłumaczy radny Raczkowski, interpelacja Krzysztof Szymczak
Radni z Łodzi uznali za „niezręczne” sytuacje, w których władze kościelne są witane przed samorządowymi podczas uroczystości szkolnych. Radni napisali w tej sprawie interpelację do Hanny Zdanowskiej, prezydent Łodzi.

Pod interpelacją (jej pełna treść - oraz odpowiedź magistratu - w galerii do tego artykułu) podpisało się czworo członków wspierającego prezydent klubu Koalicji Obywatelskiej: Marcin Gołaszewski, przewodniczący rady miejskiej oraz radni Emilia Susniło-Gruszka, Robert Pawlak i Damian Raczkowski (związani z Nowoczesną).

„Zapraszani jesteśmy na różnego rodzaju wydarzenia organizowane przez szkoły w Naszym mieście” - napisali radni. - „Zapraszani są również przedstawiciele władzy kościelnej. Pragniemy zauważyć, iż kilkukrotnie już byliśmy świadkami niezręcznych sytuacji gdy przedstawiciele władz kościelnych na tego typu uroczystościach witani są przed przedstawicielami władzy samorządowej”.

Autorzy interpelacji domagają się, aby prezydent przekazała dyrektorom szkół informacji, „iż zachowanie relacji między władzą państwową/samorządową a władzą kościelną są ściśle opisane prawnie”.

Damian Raczkowski precyzuje, że interpelacja powstała po jednej z uroczystości.

– Nie chcemy, aby ktokolwiek odebrał ją jako rodzaj wywyższania się – mówi. – Jednak radni to reprezentanci łodzian z ich mandatem wyborczym. A na tej uroczystości przed przewodniczącym rady miejskiej został wymieniony, nie tylko proboszcz, ale i nawet katecheta.

Radni otrzymali już odpowiedź, podpisaną przez Tomasza Trelę, wiceprezydenta Łodzi, odpowiedzialnego za edukację. Zwraca on uwagę, że za szkolne uroczystości odpowiadają ich organizatorzy, „a przy ustalaniu kolejności powitania zaproszonych gości często kierują się tradycją, kurtuazją i przyjętymi w danej społeczności zwyczajami”.
Odpowiednie zapisy mogą być zawarte w statucie szkoły. Jeśli ich nie ma, można zajrzeć do publikacji Biura Analiz Sejmowych (BAS) na temat precedencji (czyli zasad ustalania pierwszeństwa), którą Urząd Miasta Łodzi rozesłał do dyrektorów szkół.

W opracowaniu BAS mowa jest o rozdziale państwa od kościoła – w związku z tym na poziomie władz centralnych najważniejsi są Prezydent RP, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier, ale niektórzy już za piątego w państwie uznają kardynała-przewodniczącego episkopatu (a nie np. Prezesa Trybunału Konstytucyjnego).

Co na to dyrektorzy łódzkich szkół?

– Proboszcza przed przewodniczącym rady miejskiej ja bym nie wymienił, bo funkcje wybieralne stoją wyżej, ale zdaję sobie sprawę, że są dyrektorzy, którzy respektują honorową zasadę pierwszeństwa stanu duchownego przed świeckimi. Zrozumiałbym np. szefa placówki katolickiej, który najpierw przywitałby księdza – mówi Bogusław Olejniczak, dyrektor XI Liceum Ogólnokształcącego w Łodzi.

Ale np. XXIV LO wpisało sobie w program wychowawczy, że biskup i proboszcz witani są przed prezydentem Łodzi (zobacz w galerii zdjęć).

Agnieszka Błażejczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34, przed księdzem wita osoby z mandatem wyborczym, ale wskazuje, że są inne rozbieżności.
– Np. czy najpierw witać ważnych samorządowców czy kuratora oświaty jako przedstawiciela władzy centralnej?

Pierwszy spór o precedencję

Interpelację o „niezręcznych sytuacjach” można nazwać drugim łódzkim sporem o precedencję, jeśli przyjmiemy, że pierwszy miał miejsce przed pięcioma laty. Wtedy Wiesława Zewald, radna istniejącego wówczas klubu Łódź 2020, wyraziła prośbę „do dyrekcji szkół, że radni reprezentują mieszkańców miasta i w związku z tym, jeśli przychodzą na uroczystości czy imprezy to też po to, żeby ten wyraźny udział swój zaznaczyć”. Zdaniem Wiesławy Zewald, miejscy urzędnicy mieli wręcz dokonywać skreśleń w szkolnych listach gości. Także radna Małgorzata Niewiadomska-Cudak (wówczas klub SLD) podkreślała, że np. skoro radni podejmują uchwałę o imieniu szkoły, należałoby podkreślić ich obecność, by uczniowie wiedzieli, jak działa samorząd.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 40

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-05-28T11:59:00 02:00, Ale po co to warcholstwo?:

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

2019-05-28T13:48:20 02:00, Misio:

W dupach to się poprzewracało ale klechom. Może czas najwyższy pokazać gdzie jest ich miejsce.

2019-05-28T14:02:59 02:00, Leje na hehe:

Dokładnie,prostactwo,menele sbeki,i komuchy dlatego koryto wiecznie żywe .Tenat zastępczy od gówna w którym grzężną pełnym wałów!Nie będzie mi pajac od cieplych odwiertów mówił kto ma być a kto nie !Śmieciu na obrazku to dyskryminacja !

2019-05-28T14:36:31 02:00, Gość:

Śmieciem jest Twoja stara. A Ubeków to masz w PiS. Piotrowicz i inne stare ściera. To jest państwo świeckie nie kościelne księżowski anusie.

2019-05-29T21:19:45 02:00, Gość:

Polska jest państwem chrześcijańskim pedofilsko-komunistyczny kmiocie.

Konstytucja mówi świeckim. Chrześcijański nie oznacza katolicki. Dymany w dupsko przez księdza pajacu.

. Pisdek
2019-05-28T10:47:05 02:00, Gość:

Po pierwsze nie powinno być ksiedza na w szkole! Szkoła to nie kościoł.

2019-05-29T09:24:00 02:00, zzz:

Zgadzam się

2019-05-29T15:02:04 02:00, Pała Alladyna:

Po pierwsze na szkole to może być dekarz,ksiądz się na tym nie zna!!!A po drugie skoro są prowadzone lekcje religii i tam bywa ,więc jest pełnoprawnym uczestnikiem imprezy.A po trzecie komuchu teczowy chuj ci do tego,pajacu!

Już tak nie broń tatusia . Kazdy wie ze matka ma cię z księdzem.alladyna pała twoja stara z każdym sie ruszała

O
Ochroniarz pedofili
2019-05-28T11:59:00 02:00, Ale po co to warcholstwo?:

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

2019-05-28T13:48:20 02:00, Misio:

W dupach to się poprzewracało ale klechom. Może czas najwyższy pokazać gdzie jest ich miejsce.

2019-05-28T14:02:59 02:00, Leje na hehe:

Dokładnie,prostactwo,menele sbeki,i komuchy dlatego koryto wiecznie żywe .Tenat zastępczy od gówna w którym grzężną pełnym wałów!Nie będzie mi pajac od cieplych odwiertów mówił kto ma być a kto nie !Śmieciu na obrazku to dyskryminacja !

2019-05-28T14:36:31 02:00, Gość:

Śmieciem jest Twoja stara. A Ubeków to masz w PiS. Piotrowicz i inne stare ściera. To jest państwo świeckie nie kościelne księżowski anusie.

2019-05-29T21:19:45 02:00, Gość:

Polska jest państwem chrześcijańskim pedofilsko-komunistyczny kmiocie.

Polska to iran Europy szariat katolicki

G
Gość
2019-05-28T11:59:00 02:00, Ale po co to warcholstwo?:

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

2019-05-28T13:48:20 02:00, Misio:

W dupach to się poprzewracało ale klechom. Może czas najwyższy pokazać gdzie jest ich miejsce.

2019-05-28T14:02:59 02:00, Leje na hehe:

Dokładnie,prostactwo,menele sbeki,i komuchy dlatego koryto wiecznie żywe .Tenat zastępczy od gówna w którym grzężną pełnym wałów!Nie będzie mi pajac od cieplych odwiertów mówił kto ma być a kto nie !Śmieciu na obrazku to dyskryminacja !

2019-05-28T14:36:31 02:00, Gość:

Śmieciem jest Twoja stara. A Ubeków to masz w PiS. Piotrowicz i inne stare ściera. To jest państwo świeckie nie kościelne księżowski anusie.

Polska jest państwem chrześcijańskim pedofilsko-komunistyczny kmiocie.

P
Pała Alladyna
2019-05-28T10:47:05 02:00, Gość:

Po pierwsze nie powinno być ksiedza na w szkole! Szkoła to nie kościoł.

2019-05-29T09:24:00 02:00, zzz:

Zgadzam się

Po pierwsze na szkole to może być dekarz,ksiądz się na tym nie zna!!!A po drugie skoro są prowadzone lekcje religii i tam bywa ,więc jest pełnoprawnym uczestnikiem imprezy.A po trzecie komuchu teczowy chuj ci do tego,pajacu!

z
zzz
2019-05-28T10:47:05 02:00, Gość:

Po pierwsze nie powinno być ksiedza na w szkole! Szkoła to nie kościoł.

Zgadzam się

G
Gość
2019-05-28T10:39:11 02:00, Łodzianka od pokoleń .:

Jakie wymagania mają radni , a może jeszcze przed wami głowy mamy schylić, a może na kolana ... Na szacunek się pracuje , pracując dla DOBRA ŁODZIAN, a ja mam wrażenie nie że wy ŁODZIAN NIE LUBITA i dobrze robita TYLKO dla siebie !

2019-05-28T10:46:21 02:00, Gość:

pedofil i chciwy ksiadz agitujacy politycznie w wyborach i nazywajacy kobiety przyszlymi mordercami dzieci nie zasluguje na zaden szcunek!!!

2019-05-28T12:09:49 02:00, Gość:

Wiesz, kto z nich jest pedofilem a kto nie? Jeśli tak - zgłaszaj odpowiednim organom (to jest prokuraturze).

TY sie zgłoś do psychiatryka, albo na odstrzał. Jednej wywłoki mniej. Łodzianka od pokoleń? żałosna.

G
Gość
2019-05-28T11:59:00 02:00, Ale po co to warcholstwo?:

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

2019-05-28T13:48:20 02:00, Misio:

W dupach to się poprzewracało ale klechom. Może czas najwyższy pokazać gdzie jest ich miejsce.

2019-05-28T14:02:59 02:00, Leje na hehe:

Dokładnie,prostactwo,menele sbeki,i komuchy dlatego koryto wiecznie żywe .Tenat zastępczy od gówna w którym grzężną pełnym wałów!Nie będzie mi pajac od cieplych odwiertów mówił kto ma być a kto nie !Śmieciu na obrazku to dyskryminacja !

Śmieciem jest Twoja stara. A Ubeków to masz w PiS. Piotrowicz i inne stare ściera. To jest państwo świeckie nie kościelne księżowski anusie.

L
Leje na hehe
2019-05-28T11:59:00 02:00, Ale po co to warcholstwo?:

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

2019-05-28T13:48:20 02:00, Misio:

W dupach to się poprzewracało ale klechom. Może czas najwyższy pokazać gdzie jest ich miejsce.

Dokładnie,prostactwo,menele sbeki,i komuchy dlatego koryto wiecznie żywe .Tenat zastępczy od gówna w którym grzężną pełnym wałów!Nie będzie mi pajac od cieplych odwiertów mówił kto ma być a kto nie !Śmieciu na obrazku to dyskryminacja !

M
Misio
2019-05-28T11:59:00 02:00, Ale po co to warcholstwo?:

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

W dupach to się poprzewracało ale klechom. Może czas najwyższy pokazać gdzie jest ich miejsce.

G
Gość

...praca online za 22.300zł/miesięcznie

zapisz się tu: http://forom.pl

zobacz także historie 18 latka jak został milionerem dzięki tej pracy i inwestycji w uber

G
Gość
2019-05-28T10:39:11 02:00, Łodzianka od pokoleń .:

Jakie wymagania mają radni , a może jeszcze przed wami głowy mamy schylić, a może na kolana ... Na szacunek się pracuje , pracując dla DOBRA ŁODZIAN, a ja mam wrażenie nie że wy ŁODZIAN NIE LUBITA i dobrze robita TYLKO dla siebie !

2019-05-28T10:46:21 02:00, Gość:

pedofil i chciwy ksiadz agitujacy politycznie w wyborach i nazywajacy kobiety przyszlymi mordercami dzieci nie zasluguje na zaden szcunek!!!

Wiesz, kto z nich jest pedofilem a kto nie? Jeśli tak - zgłaszaj odpowiednim organom (to jest prokuraturze).

A
Ale po co to warcholstwo?

W dupach się przewraca. To pokazuje jakich pustych blaznow wybrał Łódzki proletariat. Nowoczesna nie wprowadziła nikogo do PE, a na jesień zniknie jako partia repre, entujaca społeczeństwo w ustawodastwie. Najlepiej ich wogole nie zapraszać bo po co? Że niby dlaczego? Dla propagacji dewiacji? Ksiądz jako humanista i wychowawca do życia przeważnie ma zasługi dla szkoły i jest obecny w jej potrzebach pedagogicznych. Jestem za odebraniem wszelkich uprawnień radnym np. Rezerwacji miejsc parkingowych pod urzędem - czy to ich własność? Oni mają służyć a uzurpuja i głupie społeczeństwo to toleruje. Tymczasem w większości to prymitywny ludzie o niskich pobudka H i stąd kompleksy. Bo z interpelacji wynika kompleks. Nie chcemy zakompleksionych polglowkow bo żaden z nich pożytek.

G
Gość

Na Limance jest zwyczaj ,ktorego korzenie gina w mrokach historii ale wciaz ,zywy I kultywowany z najwieksza powaga I gorliwoscia Na Limance Ksiadz jest obecny przy kazdy otwarciu nowej flaszki bo Limanka zyje dobra sztuka

D
Dyrektor szkoły