Książka: Kiedy Pies i Prorok byli liderami hipisów

  Książka: Kiedy Pies i Prorok byli liderami hipisów

  Wiesław Pierzchała

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Na czele hipisów w Warszawie stał legendarny i charyzmatyczny Józef Pyrz - "Prorok" (w środku)
  1/2
  przejdź do galerii

  Na czele hipisów w Warszawie stał legendarny i charyzmatyczny Józef Pyrz - "Prorok" (w środku) ©reprodukcja

  Koczujących na rynkach i skwerach hipisów można było rozpoznać po długich włosach, kolorowych strojach i różnych koralikach, łańcuchach i amuletach. Jednak najsłynniejsza była pacyfa, czyli okrągły znak mający wymowę pacyfistyczną - zgodnie z kultowym hasłem: "Make love, not war".
  Przy okazji doszło do skandalu. Było to w 1971 roku, gdy pacyfa pojawiła się na pomniku... Feliksa Dzierżyńskiego w Warszawie. Partia uznała to za prowokację i kazała znakusunąć. Właśnie o hipisach i ich barwnych dziejach w Polsce traktuje pierwsza z prawdziwego zdarzenia monografia pt. "Hippiesi, Kudłacze, Chwasty" napisana przez Bogusława Tracza i wydana przez IPN w Katowicach.

  Skąd te zaskakujące określenia w tytule?
  Otóż władza ludowa nie rozpieszczała hipisów. Dlatego SB rozpracowywało ich podczas akcji o kryptonimie "Kudłacze", zaś w artykułach prasowych określano ich jako "Chwasty" na zasadzie obelżywego przeciwieństwa do określenia "Dzieci Kwiaty". Ruch hipisów nad Wisłą narodził się w 1967 roku i był odpowiedzią na taki ruch na Zachodzie, którego wyróżnikiem stały się: wolna miłość, seanse narkotyczne i psychodeliczna muzyka. Na czele hipisów w kraju stanęli: legendarny i charyzmatyczny Józef Pyrz - "Prorok" z Warszawy oraz Ryszard Terlecki - "Pies" z Krakowa. "Prorok" studiował filozofię i zasłynął jako autor dość banalnego w treści manifestu "Jak stać się wolnym?". Natomiast w przypadku "Psa" zapamiętano, że jego dziewczyną była urodziwa hipiska, która z czasem zasłynęła jako Olga Kora Jackowska z Maanamu. Ryszard Terlecki to dziś znany polityk i ceniony historyk związany z IPN - właśnie ukazała się jego nowa książka "Polska w niewoli 1945-89".

  Wśród liderów ruchu był też Janusz Sławomirski z Łodzi, który podkreślał związki hipisów z filozofią i religią Orientu oraz zakładał pierwsze wiejskie komuny w Bieszczadach. Co ciekawe, wielkim sympatykiem hipisów był światowej sławy artysta Tadeusz Kantor, twórca teatru Cricot 2, który opiekował się nimi, zapraszał ich do swojej galerii Krzysztofory w Krakowie, stawiał im wódkę i obiady, a także werbował do udziału w swoich głośnych happeningach, jak np. "Lekcja anatomii wedle Rembrandta".

  Hipisi jako odmieńcy i pacyfiści, na których Partia nie miała wpływu, byli tropieni przez MO i SB. Były sytuacje, że milicjanci chwytali hipisów i obcinali im włosy. Stąd kolejne absurdy: muzycy jadący na koncert wyrabiali sobie zaświadczenia, że długie włosy potrzebne są im do pracy na scenie. Doszło też do tragedii: milicjanci złapali hipisa z długimi włosami w Ustce, oślepili gazem i wrzucili do kanału portowego, w którym utonął.

  KSIĄŻKA: Hippiesi, Kudłacze, Chwasty. Hipisi w Polsce w latach 1967-1975, Bogusław Tracz, IPN Katowice

  Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ZORO

  J-23 (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  NADAJE!!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  świetna

  Jacek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Świetna książka , znakomicie udokumentowana !

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo