Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książki o Władysławie Królu w sprzedaży. Niezwykłe historie patrona stadionu ŁKS

Dariusz Kuczmera
Dariusz Kuczmera
Ełkaesiakiem nie przestanę być nigdy. Za bardzo wrosłem tu korzeniami, jestem przesiąknięty ŁKS-em – mówił Król
Ełkaesiakiem nie przestanę być nigdy. Za bardzo wrosłem tu korzeniami, jestem przesiąknięty ŁKS-em – mówił Król
Piłka nożna. O Władysław Królu, legendarnej postaci ŁKS, ostatnio jest bardzo głośno z uwagi na nadanie jego imienia stadionowi przy al. Unii.

Jacek Bogusiak, kustosz pamięci Łódzkiego Klub Sportowego, pracownik Oddziału Sportu i Turystyki Muzeum Miasta Łodzi, napisał książki o legendarnym sportowcu. Ukazały się w cyklu „Ikony ŁKS-u”.

- Znałem osobiście Władysława Króla, jego żonę Wandę - mówił Jacek Bogusiak. - Byli cudownymi, miłymi ludźmi.
Władysław Król pokochał Łódź, choć nie urodził się w naszym mieście. Na świat przyszedł 30 października 1907 roku w Nałęczowie.
W 1921 roku 14-letni Władysław Król rozpoczął lubelską przygodę. W 1928 roku przeprowadził się do Łodzi. Namówił go do tego Aleksander Kowalski, działacz z miasta włókniarzy, który akurat studiował w Lublinie. Tak Władysław Król został zawodnikiem Łódzkiego Klubu Sportowego.
- Z żalem opuszczałem Lublin - wspominał po latach - Zostawiałem rodzinę i przyjaciół. Ale była szansa gry w I lidze i nie mogłem nie spróbować. Nigdy bym sobie nie wybaczył… Nie żałuję decyzji, bo w ŁKS-ie spędziłem najpiękniejsze chwile w życiu.
W barwach ŁKS zadebiutował 22 kwietnia 1928 roku w meczu z 1 FC Katowice. A pierwszą bramkę dla klubu z Łodzi zdobył już 3 maja w spotkaniu z Hasmoneą Lwów.
- Władysław Król rozegrał w barwach Łódzkiego Klubu Sportowego ponad 450 spotkań - mówi Jacek Bogusiak. - W ekstraklasie zdobył dla ŁKS 96 goli. Cztery razy zagrał w reprezentacji Polski w piłce nożnej. Zadebiutował 10 września 1933 roku w meczu z Jugosławią. Polska wygrała 4:3, a jedną z bramek zdobył właśnie Władysław.
Władysław Król grał nie tylko w piłkę nożną, ale też w hokeja. Zainteresował się nim w 1929 roku. Był jednym z tych, którzy zakładali sekcję hokejową w ŁKS. Już w 1934 roku zadebiutował w reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Po dwóch latach pojechał z nią na zimowe igrzyska do Garmisch-Partenkirchen, a dwa lata później brał udział w mistrzostwach świata w Pradze. W 1940 roku miał też pojechać na igrzyska do Sapporo. Ale plany te pokrzyżował wybuch II wojny światowej. W sumie wystąpił w 16 meczach reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Zdobył w nich 7 bramek.
Po zakończeniu kariery został również trenerem piłkarskim. W 1954 roku zdobył jako trener wicemistrzostwo kraju z ŁKS. W 1957 roku świętował z tą drużyną zdobycie pucharu Polski, a rok później pierwszego w historii ŁKS Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej.
Książki o Władysławie Królu są do kupienia w Księgarni Książek Historycznych „Odkrywcy” w Łodzi, przy ulicy Narutowicza 46 (tel. 42 631 10 97).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

echodnia Jacek Podgórski o meczu Korony Kielce z Pogonią Szczecin

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki