1/9
Księża nie mają ostatnio łatwego życia. Wychodzące na jaw...
fot. RobertCheaib / pixabay.com

Księża, jakich nie znacie!

Księża nie mają ostatnio łatwego życia. Wychodzące na jaw skandale z nimi w roli głównej, a także głośny film „Kler”, który ostro punktuje wady i przewinienia stanu duchownego sprawiły, że Kościół i jego przedstawiciele spotykają się ostatnio z wieloma krytycznymi słowami. Na podstawie tego można by wręcz odnieść wrażenie, że Kościół ma tylko jedną – złą – twarz, jednak to nieprawda. Czy wiesz, że dzięki polskim księżom jesteśmy Mistrzami Europy? Pamiętasz, jak zakonnice podbijały internet? Zobacz księży, jakich nie znasz!

2/9



O tym dominikaninie słyszał chyba każdy, kto ma internet. 40-letni duszpasterz święcenia kapłańskie przyjął w 2004 roku, a dziś jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych dominikanów.
Dobrze znają go mieszkańcy Krakowa, gdzie prowadził „Beczkę” - akademickie duszpasterstwo. Z jego inicjatywy powstała Fundacja Malak.

W 2014 roku założył na YouTube kanał Langusta na Palmie, który przysporzył mu niemałą popularność (i dał m.in. nagrodę publiczności Grand Video Awards). Jego konto na Patronite jest najpopularniejsze na całej platformie.



Wydał kilkanaście książek i audiobooków, prowadzi rekolekcje wyjazdowe na całym świecie, a niedawno zapowiedział, że stworzy katolicki Netflix. Z początkiem października ogłosił, że wybierze się w pieszą pielgrzymkę pokutną z Łodzi do Jerozolimy, by zadośćuczynić za grzechy popełnione przez wspólnotę Kościoła.

#1 Adam Szustak OP

3/9
Siostra Chmielewska to człowiek-instytucja. Prowadzi...
fot. fot. jerzy doroszkiewicz kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press

#2 Małgorzata Chmielewska

Siostra Chmielewska to człowiek-instytucja. Prowadzi Wspólnotę „Chleb Życia” i pracuje z osobami wykluczonymi społecznie: bezdomnymi, chorymi, samotnymi matkami. By przywrócić bezdomnych i chorych do społeczności, stworzyła dla nich miejsca pracy w powołanych specjalnie manufakturach.

Jest także rodziną zastępczą dla piątki dzieci. Wydała kilka książek, a za swoją pracę otrzymała m.in. Medal św. Jerzego, tytuł Kobiety Roku, honorową odznakę „Za Zasługi dla Ochrony Praw Człowieka” i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski.

4/9
Zmarły w 2016 roku duchowny wciąż jest żywy w pamięci wielu...
fot. Andrzej Muszynski

#3 Jan Kaczkowski

Zmarły w 2016 roku duchowny wciąż jest żywy w pamięci wielu osób, a jego największe dzieło, którym jest Puckie Hospicjum pw. św. Ojca Pio wciąż działa.

Ksiądz Kaczkowski to przykład życia na pełnej petardzie (jak zatytułowano jedną z jego książek stworzonych z Piotrem Żyłką) i to pomimo przeciwności losu. Mało brakowało, a nie zostałby księdzem z powodu poważnej wady wzroku i lewostronnego niedowładu. Później zdiagnozowano u niego nowotwór nerki, który został wyleczony, ale glejak mózgu doprowadził go do śmierci.

W swoim krótkim życiu (zmarł, mając 38 lat) założył Puckie Hospicjum Domowe, a następnie koordynował prace budowy działającego o 2009 roku Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio.

Dbał o edukację studentów medycyny i prawa z zakresu komunikacji i etyki, prowadząc warsztaty Areopag Etyczny. Prowadził też wykłady i warsztaty z tematyki hospicyjnej oraz bioetyki. Wydał kilka książek, a na YouTube można znaleźć także jego filmy.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Horoskop na najbliższy weekend! Sprawdź, co się wydarzy!

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Volkswagen Passat Variant 1.5 eTSI 150 KM. Wrażenia z jazdy, dane techniczne, ceny

Zobacz również

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na piątek. Sprawdź!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!

To nie skoczkowie najwięcej zarobili tej zimy! Oto sportowcy z największym zyskiem!