Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księży Młyn w Łodzi czeka na pieniądze z Unii Europejskiej

Agnieszka Magnuszewska
Łukasz Kasprzak
Dobiega końca pierwszy etap rewitalizacji Księżego Młyna. Trzecia famuła ma być oddana do użytku pod koniec lutego.

Budynek przy ul. Księży Młyn 12 ma w lutym dołączyć do grona wyremontowanych famuł. Na razie jest ono niewielkie, bo tworzą je dawne domy robotnicze przy ul. Księży Młyn 4 i 6. Kilkanaście lat temu został jeszcze wyremontowany budynek Księży Młyn 2, ale w tym roku ma zostać w nim przebudowana instalacja cieplna, by lokatorzy nie musieli płacić bajońskich kwot za ogrzewanie i ciepłą wodę.

ZOBACZ TEŻ: Rewitalizacja Księżego Młyna. Dobiega końca pierwszy etap prac

Pod "dwunastką" ma powstać Dom Turysty.

- Na Księży Młyn przyjeżdżają kilkudziesięcioosobowe grupy turystów, a nawet nie ma tu toalety, z której mogliby skorzystać - podkreśla Arkadiusz Bogusławski, odpowiedzialny za rewitalizację Księżego Młyna. - Budynek przy ul. Księży Młyn 12 będzie pełnił funkcję informacji turystycznej i powstanie tu sklepik z pamiątkami. Natomiast na górze budynku będą mieszkania.

Do rewitalizacji pozostały jeszcze 22 budynki i 25 zespołów komórek.

- Cztery z tych zespołów komórek zmienią funkcję. W jednej z nich powstanie restauracja, w innych pracownie - mówi Bogusławski.

Zakończenie procesu rewitalizacji Księżego Młyna ma nastąpić w 2019 roku. Jego realizację mają zagwarantować unijne środki.

- Przed nami olbrzymi projekt w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. To prawie 64 mln zł z czego 40 mln zł chcemy pozyskać z Unii - podkreśla Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi. - Żeby te prace nie wyhamowywały przed otrzymaniem unijnych środków, na 2015 roku mamy już zaplanowany szereg działań. Jedno z nich to przebudowa instalacji cieplnej w budynku przy ul. Księży Młyn 2. Na tegoroczne prace mamy zarezerwowane 1,5 miliona złotych.

Co jeszcze w 2015 r. oprócz wymiany instalacji przy ul. Księży Młyn 2?

- Mamy rozpisane rok po roku, który budynek będzie robiony. Na koniec marca będziemy mieć dokumentację projektową kolejnych sześciu budynków, czyli łącznie będziemy mieć ich szesnaście. Następne będziemy robić w trakcie - tłumaczy Bogusławski. - Mamy też jeden obiekt w trakcie projektowania przy Przędzalnianej 91. Powstanie tam trzydzieści mieszkań zamiennych.

Remontem famuł zainteresowane są też wspólnoty mieszkaniowe, a miasto chce je w przyszłości scalać.

- Chcemy by na 25 budynków mieszkalnych na Księżym Młynie 18 czy 19 z nich należało do miasta. Obecnie niektóre wspólnoty są takie, że na 12 mieszkań wykupione są 2 lokale, z czego jeden właściciel chce się wyprowadzić. Nie ma więc sensu takiego stanu utrzymywać. Dlatego chcemy wspólnoty komasować i zrobić kilka budynków całkiem prywatnych - wyjaśnia Bogusławski.

W 2015 roku miasto chce jeszcze dokończyć porządkowanie terenu na Księżym Młynie, który w ubiegłym roku zmodernizowało (1 ha), ukończyć remont ul. Księży Młyn i zamontować latarnie. - Na Księżym Młynie stanie 27 lamp, które zostały specjalnie zaprojektowane. Nawiązują do okresu gdy na Księżym Młynie było oświetlenie gazowe. Dziesięć latarni zostanie zamontowanych na budynkach, na żeliwnych wysięgnikach - tłumaczy Arkadiusz Bogusławski.

Kinkiety tych latarń wykonano na wzór jednych z najstarszych opraw oświetleniowych, jakie występowały w Polsce. Natomiast lampy, które staną na terenie zadrzewionym będą mieć szklane daszki by oświetlać drzewa. Na razie zamontowano połowę latarni.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki