Ponad kilometr ścieżek spacerowych i rowerowych, teren rekreacyjny z estradą oraz sto drzew i sześćset krzewów - to wszystko pojawi się na Księżym Młynie w Łodzi do końca wakacji w 2014 r. Władze miasta zaprezentowały w piątek kolejny projekt związany z rewitalizacją tego oryginalnego miejsca.

CZYTAJ TEŻ: W Łodzi powstało Biuro ds. Rewitalizacji i Zasobów Komunalnych

Na razie ukończono remont dwóch famuł (ul. Księży Młyn 4 i 6), do których pierwsze rodziny wprowadzą się już w ten weekend. Następna remontowana będzie kamienica przy ul. Księży Młyn 12. Ma być gotowa w sierpniu przyszłego roku, podobnie jak tereny rekreacyjne na Księżym Młynie.

Na rewitalizację tych drugich miasto otrzymało 400 tys. zł dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jednak cały projekt wyniesie 1,1 mln zł.

- Między bocznicą kolejową a budynkiem szkoły powstanie teren rekreacyjny z estradą i alejkami - mówi wiceprezydent Łodzi Agnieszka Nowak. - Zasadzonych zostanie sto drzew i sześćset krzewów stosowanych w parkach na przełomie XIX i XX w. oraz ozdobne odmiany wiśni, śliw, jabłoni.

ZOBACZ: Taki będzie Księży Młyn [WIZUALIZACJE]

A Łódź szykuje się do prezentacji w Brukseli. W przyszłym tygodniu przedstawionych tam zostanie 100 najlepszych projektów dla miast, z czego tylko 10 wiązać się będzie z rewitalizacją. I właśnie w tym niewielkim gronie Łódź ma szansę zabłysnąć projektem rewitalizacji Księżego Młyna.

CZYTAJ: Księży Młyn w Łodzi, czyli miasto w mieście [REPORTAŻ]