Kto będzie będzie dyrektorem łowickiego szpitala?

  Kto będzie będzie dyrektorem łowickiego szpitala?

  Rafał Klepczarek

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jacek Kaniewski rządzi w łowickim szpitalu od 2013 roku

  Jacek Kaniewski rządzi w łowickim szpitalu od 2013 roku ©Rafał Klepczarek

  Jacek Kaniewski, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu zastanawia się nad swoją przyszłością w powiatowym szpitalu. W połowie czerwca tego roku kończy się jego sześcioletni kontrakt i władze powiatu będą zobligowane prawem do ogłoszenia konkursu na to stanowisko.
  Jacek Kaniewski rządzi w łowickim szpitalu od 2013 roku

  Jacek Kaniewski rządzi w łowickim szpitalu od 2013 roku ©Rafał Klepczarek

  Jacek Kaniewski na dyrektorskim stanowisku łowickiego szpitala pojawił się w 2013 roku za rządów starosty Krzysztofa Figata (PSL). Skierniewiczanin zastąpił na nim Michała Tracza z Głowna. Obecnie Jacek Kaniewski jest jednym z kandydatów na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Skierniewicach. O tym, czy komisja konkursowa powołana przez Zarząd Województwa Łódzkiego, wybierze go na to stanowisko okaże się do 29 marca.

  Dyrektor Kaniewski nie kryje, że rozważa także ubieganie się o reelekcję w łowickim szpitalu.
  W Starostwie Powiatowym w Łowiczu rządzi koalicja PiS-Kukiz’15 i to ten drugi koalicjant rozdaje karty przy obsadzaniu stanowiska dyrektora ZOZ. Dygresja ta jest o tyle istotna, że z listy ugrupowania Pawła Kukiza do Rady Powiatu Łowickiego jesienią startował Andrzej Grabowski, ordynator oddziału neonatologicznego łowickiej szpitala.

  Pod koniec 2012 roku znany w mieście pediatra został odwołany z funkcji dyrektora ZOZ przez Zarząd Powiatu Łowickiego kierowany przez starostę Krzysztofa Figata. Stało się tak po tym, Andrzejem Grabowskim zainteresowało się Centralne Biuro Antykorupcyjne. CBA badało, lekarz naruszył ustawę antykorupcyjną nie zaprzestając prowadzenia działalności gospodarczej po wybraniu na dyrektora szpitala. Od 1994 roku łowiczanin prowadził prywatną praktykę lekarską.

  Zarząd Powiatu Łowickiego analizował tę sprawę na własną rękę i pięć lat temu uznał, że faktycznie doszło do naruszenia prawa. Funkcjonariusze CBA wystąpili do władz powiatu łowickiego o udostępnienie oświadczenia majątkowego ówczesnego szefa ZOZ w Łowiczu. Ustawa o ograniczeniu prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby pełniące funkcje publiczne mówi, że kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu nie mogą jej prowadzić w czasie zasiadania na kierowniczym stanowisku. Natomiast ustawa o samorządzie powiatowym nakłada na nich obowiązek corocznego składania oświadczeń majątkowych.

  Andrzej Grabowski tłumaczył wtedy, że według wyroku Sądu Najwyższego z 2006 roku dyrektor szpitala zwolniony jest ze składania oświadczeń majątkowych. Znany w mieście pediatra uznał, że skoro nie dotyczy go składanie tego typu deklaracji, to nie podlega także ograniczeniom ustawowym w prowadzeniu działalności gospodarczej.

  Obecnie ordynator neonatologii w Łowiczu nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, czy będzie starał się ponownie o dyrektorską funkcję. Gdyby na to się zdecydował, to w powiecie, którym rządzi zarząd w składzie starosta Marcin Kosiorek (PiS), wicestarosta Piotr Malczyk oraz członek Tadeusz Kozioł (obaj z Kukiz’15) miałby prawie pewną wygraną.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo