1/4
Na zdjęciu Sala Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, w której...
fot. Krzysztof Szymczak/archiwum DŁ

Wybory rektorów 2020

Na zdjęciu Sala Senatu Uniwersytetu Łódzkiego, w której wiszą portrety rektorów tej uczelni. Kto dołączy do kolekcji zaczynającej się od profesorów: Teodora Viewegera (organizator UŁ) oraz Tadeusza Kotarbińskiego (pierwszy rektor)? Coraz bliżej wyborów w wielkich łódzkich uczelniach na kadencję 2020-2024. W kolejnych slajdach naszej galerii przyglądamy się aktualnej giełdzie nazwisk: w UŁ, w Uniwersytecie Medycznym i w Politechnice Łódzkiej.

2/4
Najbardziej przewidywalna sytuacja jest w Uniwersytecie...
fot. Uniwersytet Medyczny w Łodzi

Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Wszystko jasne?

Najbardziej przewidywalna sytuacja jest w Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Tam prof. Radzisław Kordek, który kończy pierwszą kadencję rektorską, już zapowiedział walkę o reelekcję. Dotychczas publicznie nie objawił się żaden kontrkandydat. Wybory 22 kwietnia.

Starań o reelekcję, w obecnym stanie prawnym, nie mogą podjąć obecni rektorzy Uniwersytetu Łódzkiego oraz Politechniki Łódzkiej. Prof. Antoni Różalski z UŁ oraz prof. Sławomir Wiak z PŁ także kierują swoimi uczelniami pierwszą kadencję (dopuszczalne są dwie), ale z wiosennych wyborów wyklucza ich bariera wiekowa dla kandydatów – 67 lat. Kto może przejąć ich funkcje?

3/4
29 maja rektora Uniwersytetu Łódzkiego wybiorą elektorzy tej...
fot. Uniwersytet Łódzki

Uniwersytet Łódzki. Start przeciwnika Gowina. Ktoś go "zrównoważy"? Co zrobią prorektorzy?

29 maja rektora Uniwersytetu Łódzkiego wybiorą elektorzy tej uczelni.

Swoją kandydaturę – jeśli prof. Antoni Różalski nie wystartuje – wystawi prof. Jarosław Płuciennik, znany humanista i jeden z prorektorów (od jakości kształcenia) w ekipie prof. Włodzimierza Nykiela (rektora UŁ w latach 2008-2016).

Prof. Jarosław Płuciennik był rzecznikiem łódzkiego KOD i sam przedstawia się jako przeciwnik reform Jarosława Gowina, ministra nauki, zatem po UŁ krąży opinia, że – jako równowaga – pojawi się także kandydat zbliżony poglądami do obozu rządowego.

Ale można też podążać apolitycznym tropem, zgodnie z którym wybory często wygrywa jeden z prorektorów ustępującego rektora. Liczyliby się zatem: prof. Elżbieta Żądzińska (prorektor od nauki) i prof. Sławomir Cieślak (kształcenie).

Pozostałych troje prorektorów prof. Antoniego Różalskiego wyklucza bariera wiekowa lub brak tytułu profesora „prezydenckiego” (uczelnia zastrzegła sobie w statucie, że tylko taki może stać na jej czele).

Po pytaniu „Dziennika Łódzkiego” do prorektorów UŁ o ich plany, odezwał się Paweł Śpiechowicz, rzecznik uczelni, obiecując, że listę kandydatów przedstawi w kwietniu.

4/4
A co jeśli tropem „prorektorskim” podążymy w Politechnice...
fot. Politechnika Łódzka

Politechnika Łódzka. Także trop "prorektorski". Ale dziekan nie mówi "nie"...

A co jeśli tropem „prorektorskim” podążymy w Politechnice Łódzkiej? Ta uczelnia (datę wyborów poznamy 26 lutego) także zapisała sobie w statucie, że może kierować nią tylko profesor „prezydencki”. Prof. Sławomir Wiak ma w gronie czterech najbliższych współpracowników dwóch takich profesorów, których nie eliminuje bariera wieku.

Jednak prof. Dariusz Gawin (prorektor od innowacji), odpowiadając na przesłane pytanie, stwierdził, że kandydować na rektora nie zamierza.

Drugi z tych prorektorów to prof. Krzysztof Jóźwik (kształcenie).

Tymczasem w laboratoriach PŁ można usłyszeć, że do walki o rektorat szykuje się prof. Tomasz Kubiak, dziekan Wydziału Mechanicznego.
- Jeżeli zwróci się do mnie grupa pracowników, która będzie chciała mnie zgłosić jako oficjalnego kandydata i poprosi o moją zgodę, to prawdopodobnie nie odmówię. Jednak o swojej decyzji najpierw poinformuję społeczność akademicką PŁ – stwierdził dziekan.

Typując chętnych na rektorów należy pamiętać o nowych organach w szkołach wyższych, czyli o radach uczelni. Powołane reformą Jarosława Gowina, z menadżerami w składzie, także mogą zgłaszać własnych faworytów (dotychczas drogą do wzięcia udziału w wyborach rektorskich było zebranie poparcia wśród członków własnej społeczności akademickiej). Zaś w PŁ taka rada może np. nie dopuścić do startu kandydata – jeżeli ten słabo przedstawi swoją wizję rozwoju uczelni.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Przejdź na i.pl

Polecamy

7 przepisów na wielkanocny obiad. Z nimi zaskoczysz swoich gości

7 przepisów na wielkanocny obiad. Z nimi zaskoczysz swoich gości

Tenisistki, które najdłużej nie przegrały seta do zera. Ile trwa seria Igi Świątek?

Tenisistki, które najdłużej nie przegrały seta do zera. Ile trwa seria Igi Świątek?

Najlepiej wyceniani piłkarze Ekstraklasy. Numerem jeden przyszła gwiazda Tottenhamu

Najlepiej wyceniani piłkarze Ekstraklasy. Numerem jeden przyszła gwiazda Tottenhamu

Zobacz również

Groźny pożar kamienicy przy Jerozolimskiej w Piotrkowie. Ewakuowano 22 mieszkańców

Groźny pożar kamienicy przy Jerozolimskiej w Piotrkowie. Ewakuowano 22 mieszkańców

Śmiertelny wypadek na DK 74. Zginął kierowca hyundaia

Śmiertelny wypadek na DK 74. Zginął kierowca hyundaia