Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kto jest uprawniony do parkowania na miejscu oznaczonym kopertą

Andrzej Gębarowski
W przypadku samochodów do przewożenia niepełnosprawnych, karta przyznawana jest na 3 lata
W przypadku samochodów do przewożenia niepełnosprawnych, karta przyznawana jest na 3 lata Fot. 123rf
Aby korzystać z parkowania na miejscach dla osób niepełnosprawnych, trzeba legitymować się kartą parkingową. Karta wydawana jest na konkretnego kierowcę lub placówkę i uprawnia do korzystania z przywilejów na terenie całej Unii Europejskiej. Żeby ją otrzymać, trzeba spełnić kilka warunków. Poniżej szczegółowo je omawiamy.

Zasady dotyczące posiadania kart parkingowych interesują rzeszę ponad 650 tysięcy niepełnosprawnych. Ponad trzy lata temu, w 2014 roku nastąpiła zmiana zasad wydawania kart, co wzbudziło wówczas olbrzymie kontrowersje. Ostatecznie, po nowelizacji ustawy, uprawnienia do otrzymania karty nie posiadają już osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, a także osoby zaliczone do umiarkowanego stopnia nie-pełnosprawności, o ile nie spełniają one przesłanki „znacznie ograniczonych możliwości samodzielnego poruszania się”.

Kartę parkingową wydaje się na wniosek osoby niepełnosprawnej, składany osobiście przez wnioskodawcę, z wyjątkiem:

- osoby, która nie ukończyła 18. roku życia, za którą wniosek składają rodzice lub ustanowieni przez sąd opiekunowie albo jeden z rodziców lub ustanowionych przez sąd opiekunów;

- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie pozostającej pod władzą rodzicielską, za którą wniosek składa jeden z rodziców;

- osoby ubezwłasnowolnionej całkowicie niepozostającej pod władzą rodzicielską lub osoby ubezwłasnowolnionej częściowo, za którą wniosek składa odpowiednio opiekun lub kurator ustanowiony przez sąd.

Wnioski składa się w powiatowym lub miejskim zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

Uwaga: Jeżeli karta parkingowa została wydana przed 1 lipca 2014 r., to utraciła ona swoją ważność z dniem 1 lipca 2015 r. Odtąd zakres uprawnień do nowej karty jest różny w zależności od daty wydania orzeczenia o niepełnosprawności.

Uprawnienia do karty parkingowej na podstawie orzeczeń wydanych przed 1 lipca 2014 r.

Uprawnienia do karty parkingowej zachowują jedynie osoby niepełnosprawne ze znacznym stopniem niepełnosprawności, posiadające w orzeczeniu o stopniu niepełnosprawności jeden z trzech symboli przyczyny niepełnosprawności: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) oraz zawierające wskazanie o spełnieniu przesłanek uprawniających do uzyskania karty parkingowej.

Uprawnienia do karty parkingowej na podstawie orzeczeń wydanych po 1 lipca 2014 r.

Zgodnie z nowymi zasadami, na podstawie orzeczeń wydawanych przez zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności po 1 lipca 2014 r., kartę parkingową otrzymają jedynie osoby niepełnosprawne zaliczone do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym osoby zaliczone do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności będą mogły otrzymać kartę parkingową jedynie w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem: 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) .

Kartę parkingową otrzymają również osoby niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

Reasumując: kartę parkingową uprawniającą do parkowania na tzw. kopertach mogą obecnie otrzymać osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, a jednocześnie z ograniczonymi możliwościami poruszania się. Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mogą otrzymać kartę parkingową tylko w przypadku ustalenia przyczyny niepełnosprawności oznaczonej symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Powtórzmy, że karta parkingowa dla osoby niepełnosprawnej nie przysługuje obecnie osobom z lekkim stopniem niepełnosprawności.

W przypadku wyrabiania karty na konkretne instytucje, karta przysługuje instytucjom zajmującym się opieką, edukacją lub rehabilitacją osób niepełnosprawnych z ograniczonymi możliwościami poruszania się.

Co ważne, z przywileju parkowania na miejscu dla niepełnosprawnych może także korzystać kierowca przewożący niepełnosprawnego. W razie kontroli policyjnej, musi on okazać stosowny dokument wydany przewożonemu pacjentowi. Podczas postoju karta powinna znaleźć się w widocznym miejscu za przednią szybą. W szczególności powinna być umieszczona za szybą auta tak, aby można było odczytać jej numer i datę ważności.

Jak wyrobić kartę parkingową?

Aby wyrobić sobie kartę parkingową, trzeba przygotować następujące dokumenty: oryginał prawomocnego orzeczenia, które potwierdza niepełnosprawność - tylko do wglądu, wniosek o wydanie karty parkingowej (do pobrania ze strony internetowej powiatowego lub miejskiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności lub na miejscu w zespole) - pamiętaj, że trzeba go podpisać w obecności urzędnika, który przyjmie wniosek, dowód opłaty za wydanie karty parkingowej (obecnie opłata wynosi 21 zł), aktualne zdjęcie osoby, na którą ma być wystawiona karta. Zdjęcie powinno spełniać poniższe warunki: wymiary 35 mm x 45 mm, brak nakrycia głowy i ciemnych szkieł w okularach, upoważnienie do odbioru karty - jeśli osoba niepełnosprawna chce, żeby ktoś odebrał za nią gotową kartę.

Na jaki okres?

Po zweryfikowaniu dokumentacji, urzędnik wyda kartę parkingową na podstawie diagnozy lekarza orzecznika, ale na okres nie dłuższy niż pięć lat.

W przypadku samochodów do przewożenia osób niepełnosprawnych, karta przyznawana jest na trzy lata. Jeden dokument przypisany jest do jednego samochodu. Wniosek może złożyć również pełnomocnik danego ośrodka rehabilitacyjnego.

Do 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku zespół ds. orzekania niepełnosprawności wyśle wnioskodawcy list z informacją, czy dostanie kartę albo z prośbą o uzupełnienie braków we wniosku. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie - w liście znajdziemy informację o terminie i miejscu odbioru karty. Jeśli negatywnie - będzie można się zapoznać z wyjaśnieniem odmowy. Niestety, od decyzji negatywnej nie można się odwołać.

Mając kartę parkingową, Te znaki można zignorować

Ustawa prawo o ruchu drogowym przewiduje, że osoba posługująca się kartą parkingową może nie stosować się do dziewięciu znaków drogowych, od B-35 do B-39

Objaśnienia znaków:

B-1 - „zakaz ruchu w obu kierunkach”

B-3 - „zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z wyjątkiem motocykli jednośladowych”

B-3a - „zakaz wjazdu autobusów”

B-4 - „zakaz wjazdu motocykli”

B-10 - „zakaz wjazdu motorowerów”

B-35 - „zakaz postoju”

B-37 - „zakaz postoju w dni nieparzyste”

B-38 - „zakaz postoju w dni parzyste”

B-39 - „strefa ograniczonego postoju”.

Powyższe znaki mogą być zignorowane także przez osobę, która kieruje pojazdem przewożącym osobę niepełnosprawną.

Część osób niepełnosprawnych może być także zwolniona z zapinania pasów bezpieczeństwa: mający orzeczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa, kobiety w widocznej ciąży i chorzy lub niepełnosprawni, przewożeni na noszach lub w wózkach inwalidzkich.

Oznaczenia miejsc parkingowych

Miejsca parkingowe, przeznaczone dla pojazdów przewożących lub kierowanych przez osoby niepełnosprawne, mające trudności w poruszaniu się, oznaczone są znakiem D-18 „parking” i umieszczoną pod nim tabliczką T-29. Podobne znaczenie ma poziomy znak P-24 „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”, malowany białą farbą na kopertach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki