Kto zbuduje ratusz w Nowym Centrum Łodzi? Wpłynęły cztery oferty

Marcin Darda
Marcin Darda
Cztery oferty na budowę nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi wpłynęły do łódzkiego magistratu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wykonawca zostanie wybrany jesienią 2022 r. Budynek ma być gotowy w 2024 r. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>
Cztery oferty na budowę nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi wpłynęły do łódzkiego magistratu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wykonawca zostanie wybrany jesienią 2022 r. Budynek ma być gotowy w 2024 r. CZYTAJ DALEJ NA KOLEJNYM SLAJDZIE>>>UMŁ
Udostępnij:
Cztery oferty na budowę nowej siedziby Urzędu Miasta Łodzi wpłynęły do łódzkiego magistratu w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Wykonawca zostanie wybrany jesienią 2022 r. Budynek ma być gotowy w 2024 r.

Formuła PPP oznacza, że wybrana firma lub konsorcjum zaprojektuje i wybuduje nowy ratusz wraz z parkingiem w Nowym Centrum Łodzi, ale za własne pieniądze. Inwestycja stanie na działce należącej do miasta, tuż obok dworca Łódź Fabryczna, UMŁ płaci czynsz, a po 40 latach budynek przechodzi na własność miasta.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (PO) po raz pierwszy o planie budowy i przeprowadzki z Piotrkowskiej 104 informowała w we wrześniu 2020 r. Argumenty? UMŁ jest rozrzucony w 23 lokalizacjach w mieście, nie wszystkie budynki są własnością miasta, więc trzeba płacić za wynajem, kosztuje też transport dokumentów między Piotrkowską 104, a wydziałami pod innymi adresami. Nowy urząd ma zaś zapewnić wszystkie wydziały w jednym miejscu, ale nie będą likwidowane punkty kontaktów z mieszkańcami w dzielnicach. Inny argument to ten, że publiczna inwestycja ma pobudzić gospodarczo NCŁ, w którym m.in. przez pandemię opóźniają się inwestycje prywatne.

Informacja o planach przeprowadzki nie została jednak dobrze przyjęta przez opozycję. Radni PiS podnosili, że ogłasza się ją w czasie pandemii, gdy ludzie tracą pracę, a UMŁ chce sobie wybudować pałac, gdy w Łodzi w lokalach komunalnych niektórzy żyją bez toalet. Inwestycję PiS ochrzcił mianem "Zdanowska Tower". Jeszcze w zeszłym roku zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego dla tego tego fragmentu NCŁ, by mogła tam stanąć 70-metrowa wieża ratusza. Projekt architektoniczno-urbanistyczny, wybrany w konkursie, przygotował zespół autorski Draft + Lumioo + Projekt Oficyna + AMP.

To jednak nie wszystkie kontrowersje. W lipcu okazało się, że UMŁ dopuszcza także inną formę zapłaty: nieruchomościami. W ogłoszeniu wymieniono ich dziewięć. Wymieniono m.in. kamienicę przy ul. Piotrkowskiej 113, w której dziś mieści się m.in. departament ekologii i klimatu UMŁ, kolejna lokalizacja to Piotrkowska 153, gdzie pracuje m.in. oddział dysponowania lokalami mieszkalnymi, czy wreszcie wyremontowana w ramach sztandarowego programu Mia100 Kamienic kamienica przy Piotrkowskiej 171, gdzie mieści się departament rewitalizacji i sportu. Do tego również budynki z innymi wydziałami i komórkami UMŁ: Krzemieniecka 2B, Piłsudskiego 100, Politechniki 32, Urzędnicza 45. UMŁ nie konsultował tego z mieszkańcami miasta.

W końcu, po przedłużającej się procedurze, UMŁ dopuścił do udziału w postępowaniu czterech potencjalnych wykonawców. To skierniewicki Mirbud, warszawski Budimex, Mota-Egil Centrum-Europe z Krakowa i konsorcjum Warbud PPP7 jako lider oraz łódzka spółka LDZ2024. Tę ostatnią zarejestrowano we wrześniu, jest powiązana z łódzką firmą Budomal.

Co dalej? Według harmonogramu teraz nastąpi ocena wniosków wraz z wyjaśnieniami uzupełnieniami, a do kwietnia 2022 r. powinny potrwać negocjacje. Potem określenie szczegółowych warunków zamówienia i przygotowanie umowy, otwarcie ofert i wybór najkorzystniejszej zaplanowano na wrzesień-październik 2022. Budowa ma potrwać 2 lata. Do postępowania dopuszczono oferentów, którzy mają zdolności kredytowe na co najmniej 100 mln zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

a
anty
Urzedasy nie mieszczą się już na Piotrkowskiej bo jest ich co rok więcej i więcej , a po co im parking przecież karzą mieszkańcom jeździć na rowerach ,hulajnogach i komunikacją , to niech sami też tak jeżdżą .
Dodaj ogłoszenie