MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Która partia wygrałaby wybory, gdyby odbyły się one w niedzielę? Jest nowy sondaż

OPRAC.:
Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Posiedzenie Sejmu
Posiedzenie Sejmu Adam Jankowski
Z sondażu Estymator dla portalu dorzeczy.pl wynika, że gdyby wybory odbyły się w niedzielę, wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 39,6 proc., co oznacza wzrost o 3,2 pkt proc. w porównaniu z badaniem, które zostało przeprowadzone w połowie lutego.

Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, która osiągnęłaby wynik 25,1 proc. głosów – spadek o 2,4 pkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Na trzecim miejscu znalazłaby się Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą chęć oddania głosu zadeklarowało 12,2 proc. pytanych (wzrost o 2,7 pkt proc.).

Do Sejmu dostałyby się jeszcze: Lewica – 7,5 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.), Konfederacja – 7 proc. (spadek o 2,4 pkt proc.) oraz Polskie Stronnictwo Ludowe – Koalicja Polska – 6,3 proc. (spadek o 0,3 pkt proc.).

Na Kukiz'15 chce głosować 1,5 proc. ankietowanych, zaś 0,8 proc. na inne ugrupowania.

Frekwencja wyborcza wyniosłaby 56 proc.

W przeliczeniu na mandaty, wynik sondażu wygląda następująco: Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do Sejmu 225 posłów, Koalicja Obywatelska – 127, Polska 2050 – 54, Lewica – 24, Konfederacja – 17, natomiast PSL – 13. Jeden mandat przypada przedstawicielowi mniejszości niemieckiej.

W porównaniu z wyborami parlamentarnymi z 2019 roku, PiS miałby w Sejmie 10 miejsc mniej, KO – 7 mniej, Lewica – 25 mniej, a PSL – 13 mniej. Z kolei Konfederacja zyskałaby 6 miejsc. Posłowie ugrupowania Polska 2050 zasiedliby w Sejmie po raz pierwszy.

Badanie przeprowadzono w dniach 10-11 marca 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1022 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły, na jaką partię.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Która partia wygrałaby wybory, gdyby odbyły się one w niedzielę? Jest nowy sondaż - Portal i.pl

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki