18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kult Unplugged w Wytwórni [ZDJĘCIA]

Joanna Kocemba
Kult Unplugged w Wytwórni
Kult Unplugged w Wytwórni Grzegorz Gałasiński
W piątek, w klubie Wytwórnia (ul. Łąkowa 29) o 20 rozpoczął się koncert jednej z najsłynniejszych polskich kapel rockowych - Kultu. Był to koncert z serii Unplugged. Zespół prezentował swoje najsłynniejsze utwory w nowych aranżacjach

Istnieją zespoły muzyczne, choć nie jest ich dużo, popularne od 30 lat. Mniej już jest kapel, które umieją zyskać nowych fanów przy jednoczesnym zachowaniu starej gwardii. W najmniejszej liczbie występują te grupy, które po pierwsze spełniają powyższe warunki, a po drugie nie osiadają na laurach. Do nich należy Kult - wciąż wydający nowe płyty, rozwijający się muzycznie i poszukujący wyzwań.

W 2009 roku ukazał się najnowszy album studyjny zespołu zatytułowany "Hurra!". Znalazły się na nim utwory przywołujące czasy polskiego realnego socjalizmu. Płyta spotkała się z uznaniem. Sprzedano ponad 200 000 egzemplarzy koncertowego MTV Unplugged wykorzystującego utwory z "Hurra!" (status diamentowej płyty).

Swego rodzaju wyzwaniami, których dosyć często podejmuje się zespół Kult, są koncerty Unplugged. Słowo to oznacza mniej więcej tyle co "niepodłączony" czy "bez prądu". Muzycy podczas tego typu występów grają na instrumentach akustycznych, ich głosy nie są w żadnym stopniu wspomagane energią elektryczną. Oznacza to także brak mikrofonów. Tego typu sytuacja wymusza najczęściej, choć nie zawsze, dosyć osobistą czy wręcz intymną relację między muzykami a słuchaczami. I choć podczas koncertów unplugged nie korzysta się z prądu, w powietrzu wytwarza się szczególnego rodzaju energia twórcza. Wynika ona właśnie z bezpośredniego kontaktu pomiędzy osobami biorącymi udział w widowisku.

Kult powstał w 1982 roku. Został założony przez Kazika Staszewskiego (do dziś najbardziej charakterystycznego członka grupy) i Piotra Wieteskę. Od początku charakteryzował się mocnym wokalem Kazika i prowokacyjnymi tekstami. W warstwie muzycznej rozpoznawalna jest ekspresyjna sekcja instrumentów dętych.

Trochę historii
Pierwszy album zespołu został wydany w 1987 roku. Zatytułowano go po prostu "Kult". Znalazły się na nim takie utwory jak "Krew boga" czy "Wesoła nowina" - zespół w tamtych czasach inspirował się Biblią. Później światło dzienne ujrzała "Tata Kazika" czyli płyta z piosenkami Stanisława Staszewskiego. W roku 1998 miała miejsce pierwsza Pomarańczowa Trasa. Kultowa trasa Kultu, w ramach której także w Łodzi odbywają się koncerty zespołu, jest samodzielnym cyklem występów zespołu. Niezwykłe jest to, że finansuje się sama, wpływy z biletów.

Kult wpisał się w krajobraz polskiej muzyki rozrywkowej. Często gości na Juwenaliach, jego piosenki śpiewane są i na ogniskach i na weselach. Przy jego muzyce bawią się całe pokolenia, choć jak powiedział kiedyś Kazik: "W młodzieży najbardziej denerwuje mnie to, że już do niej nie należę". Zdaje się, że wielu wiernych fanów Kultu mogłoby się podpisać pod tymi słowami.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki