Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura w 2023 roku. Co w kinie, muzyce, sztuce i teatrze

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
W czerwcu tego roku w Atlas Arenie wystąpi legendarny zespół Scorpions w ramach Rock Believer World Tour
W czerwcu tego roku w Atlas Arenie wystąpi legendarny zespół Scorpions w ramach Rock Believer World Tour materiały prasowe
Choć wydarzenia w Polsce i na świecie nie sprzyjają delektowaniu się kulturą, to właśnie ona pozostaje jednak jedną z ostatnich przestrzeni pielęgnowania czułości i wrażliwości. Co przyniesie nam w Łodzi i kraju w 2023 roku?

Do najbardziej rozbudzających emocje fanów wydarzeń należą niezmiennie koncerty światowych gwiazd muzyki. Kilka takich wydarzeń w Łodzi już zostało zapowiedzianych.

Koncerty w Łodzi w 2023 roku: Avril Lavigne, Eros Ramazzotti, Sabaton

Oczywiście, największe koncerty odbywać się będą w Atlas Arenie. 30 kwietnia zaprezentuje się tam kanadyjska piosenkarka i gitarzystka Avril Lavigne. Na 2 maja zapowiedziany jest występ włoskiego wokalisty Erosa Ramazzottiego, który wykona popularne kompozycje z takich albumów, jak „Dove c’è musica”, „Tutte storie” czy „Eros” oraz najnowszej płyty.

9 maja, w ramach The Tour To End All Tours do Łodzi zawita szwedzki Sabaton. 12 maja wystąpią wirtualne gwiazdy International Anime Music Festival, a 5 czerwca odbędzie się Metal Hammer Festival, z udziałem takich formacji, jak Pantera, Hatebreed, Crowbar, Illusion, Flapjack i Subterfuge. Ze swą doroczną wizytą 8 czerwca zawitają André Rieu i jego Orkiestra Johanna Straussa. Na 10 czerwca przewidziany jest koncert legendarnej formacji Scorpions, a 11 września swój najnowszy album „Faith in the Future” promował będzie Louis Tomlinson.

W klubie Wytwórnia już 21 stycznia zaśpiewa Basia Trzetrzelewska ze swoim zespołem, a 18 marca - gwiazda fado, Fábia Rebordão. 20 marca w klubie gościć będzie Dave Holland Trio, 13 maja grupa Camel, natomiast 19 maja będzie można zobaczyć widowisko The Legend of the Bee Gees, w wykonaniu Italian Bee Gees braci Egiziano.

Wiemy też, że podczas obchodów 600. Urodzin Łodzi na koncercie plenerowym, 29 lipca, wystąpi brytyjski artysta Tom Odell.

Koncerty w Polsce w 2023 roku: Red Hot Chili Peppers, Rammstein, Iron Maiden

Dużo ciekawego muzycznie będzie się działo też w kraju. 12 maja w Warszawie na Torwarze zagra Maneskin. Potem czekają nas występy m.in. Petera Gabriela - 18 maja, Kraków oraz Iron Maiden - 13 i 14 czerwca, Kraków. Muzyczne wydarzenia lata to Red Hot Chili Peppers 21 czerwca i Harry Styles 2 lipca na warszawskim Stadionie Narodowym w Warszawie oraz Rammstein - 30 i 31 lipca na stadionie w Chorzowie.

Stałym elementem w kalendarzach miłośników muzyki są festiwale. Orange Warsaw Festival planowany jest w dniach 2-3 czerwca, zaś gdyński Open’er od 28 czerwca do 1 lipca. Off Festiwal w Katowicach to 4-6 sierpnia, z kolei On Air Festival odbędzie się na warszawskim Bemowie w dniach 8-9 września. Łódzki Great September przewidziany jest 14-16 września.

Teatralne premiery i festiwale

Ważnym łódzkim festiwalem, tym razem teatralnym, jest Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, którego kolejna edycja odbędzie się w marcu. Wiosna to również kolejna odsłona Festiwalu Szkół Teatralnych. A już 6 stycznia pierwsza premiera teatralna nowego roku. Będzie to „Hamlet we wsi Głucha Dolna” Ivo Brešana, w reżyserii Roberta Talarczyka, na Dużej Scenie Teatru Nowego im. K. Dejmka. Tego samego dnia Teatr Mały w Manufakturze zaprosi na premierę komedii „Roma i Julian” Krzysztofa Jaroszyńskiego, w reżyserii Mariusza Pilawskiego.

14 stycznia Teatr Powszechny przedstawi prapremierę sztuki „Na całe życie” Paola Costelli w adaptacji i reżyserii Wojciecha Malajkata. Teatr im. S. Jaracza ma w planach 21 stycznia premierę „Szklanej menażerii” Tennessee Wiliamsa w reżyserii Pawła Paczesnego. Teatr Wielki w Łodzi rozpoczyna pracę z nową dyrekcją - Marcin Nałęcz-Niesiołowski (naczelny), Rafał Janiak (artystyczny) - trudno zatem na razie mówić o zamierzeniach, które uda się zrealizować. Teatr Muzyczny natomiast pracuje nad polską prapremierą musicalu „Złap mnie, jeśli potrafisz” - spektakl będzie można zobaczyć w marcu.

I jeszcze Teatr Kamila Maćkowiaka zaprezentuje w lutym premierę spektaklu „Mężczyzna z różowym trójkątem”, na podstawie książki Heinza Hegera. To monodram w wykonaniu Kamila Maćkowiaka.

Premiery filmowe, czyli na co do kina w 2023 roku

Jak zwykle, wiele się będzie działo na ekranach kin. 3 lutego zobaczymy „Pukając do drzwi”, najnowszy film M. Night Shyamalana, którego akcja dzieje się w nawiedzonym domu na odludziu. 17 marca na ekrany wejdzie „Shazam. Gniew Bogów” Davida F. Sandberga, zaś 14 kwietnia „Dungeons & Dragons: Honor Among Thieves”, ekranizacja gry fabularnej fantasy. Swój nowy film, „Killers of the Flower Moon”, przedstawi Martin Scorsese - w obsadzie m.in. Leonardo DiCaprio, Jesse Plemons i Robert De Niro. Z nowym filmem - „Wieloryb” - powraca także Darren Aronofsky.

Wiosna przyniesie „Imperium światła” Sama Mendesa, którego akcja rozgrywa się w latach 80. XX wieku w Anglii. W filmie zobaczymy m.in. Colina Firtha, Olivię Colman, Toby’ego Jonesa i Micheala Warda. Kolejną premierą będzie „Oppenheimer” Christophera Nolana, inspirowany życiem fizyka Roberta Oppenheimera, dyrektora naukowego projektu Manhattan, czyli amerykańskiego tajnego programu badawczego mającego na celu uzyskanie energii jądrowej do produkcji broni podczas II wojny światowej. Lato będzie należało jednak do Indiany Jonesa. Premiera filmu „Indiana Jones and the Dial of Destiny” to 30 czerwca, a w roli głównej po raz piąty wystąpi Harrison Ford, który przy okazji będzie obchodził swoje 80. urodziny. Swój nowy film „The Palace” ma zaprezentować Roman Polański, a w grudniu tradycyjnie pojawi się najnowsza odsłona przygód ze świata „Gwiezdnych wojen”. Bohaterami na pewno będą piloci Eskadry Łotrów.

W literaturze już na początku roku czeka nas premiera kryminalnego „Półmistrza” Mariusza Czubaja, rozgrywającego się tuż przed wojną na pokładzie transatlantyku „Przyszłość” i sensacyjnej „Uwięzionej” B.A. Paris, mrożącej krew w żyłach opowieści o uwięzionej w tajemniczym miejscu Amelie. Wiosną dostaniemy „Sekcję zwłok. True crime - historie z prosektorium” Vincenta Di Maio i Rona Franscella, tom „Lady Gaga: Applause. Biografia ikony” Annie Zaleski oraz „Piękną rupieciarnię” pióra Bohumila Hrabala). Na rynku pojawi się też seria słowiańska, którą zapoczątkuje wznowienie „Religii dawnych Słowian” Dariusza Andrzeja Sikorskiego, a kontynuować ją będzie „Cywilizacja Słowian” Kamila Janickiego.

Miłośnicy sztuki jeszcze do 5 marca mogą cieszyć się znakomitą wystawą w warszawskim Muzeum Narodowym „Przesilenie. Malarstwo Północy 1880-1910”. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi do 5 maja prezentowana jest równie zajmująca ekspozycja „Stan splątany” 17. Międzynarodowego Triennale Tkaniny. W tym roku swoje podwoje dla widzów ma też Narodowe Centrum Kultury Filmowej w kompleksie EC1. Oby rok 2023 pozwolił kulturze być znowu ważną.

W czerwcu tego roku w Atlas Arenie wystąpi legendarny zespół Scorpions w ramach Rock Believer World Tour

Kultura w 2023 roku. Co w kinie, muzyce, sztuce i teatrze

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki