Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kultura w czasach koronawirusa. Wiele wydarzeń w internecie

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
urząd miasta łodzi
Liczni z nas zachowują się odpowiedzialnie i na czas epidemii pozostają w domu. Cierpi na tym kultura, ale by pozwolić nie zapomnieć o swojej roli, instytucje kultury wiele wydarzeń udostępnia w internecie.

Sieciową ofertę na czas krajowej kwarantanny zaoferowały łódzkie instytucje kultury. Od poniedziałku, codziennie o godz. 18, na kanałach poszczególnych instytucji i Łódzkiego Centrum Wydarzeń, są prezentowane on-line rozmaite wydarzenia.

Dzisiaj Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprosi na koncert utworów Dawida Bajgelmana w wykonaniu Tubis Trio, Teatr Powszechny zaś na webinar - lekcję z lektorem. W środę Muzeum Tradycji Niepodległościowych przedstawi część drugą przedsięwzięcia „Zwiedzanie na ekranie - prezentację części nowej wystawy w Oddziale Martyrologii Radogoszcz”, Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka - spotkanie Krakowskiego Salon Poezji w Łodzi. Będzie można również zobaczyć prezentację „Michał Batory w Łodzi - artysta oprowadza on-line po swoich wystawach” - ekspozycje artysty zostały przygotowane w Alliance Française, Muzeum Fabryki, Galerii Re:Medium i Galerii Ultramaryna. Co prawda, sam artysta musiał wyjechać z Łodzi do Paryża, gdzie mieszka, już w sobotę, ale jego prace przedstawią kuratorzy ekspozycji.

Pokaz części drugiej prezentacji prac Michała Batorego zaplanowano na czwartek. Także w czwartek Teatr Nowy zaprosi na wydarzenie „Impro na chacie!” - Impro na żywo z udziałem internautów.

W piątek będzie można zobaczyć część 3 „Zwiedzania na ekranie - prezentacji części nowej wystawy w Oddziale Martyrologii Radogoszcz” Muzeum Tradycji Niepodległościowych oraz trzecią część pokazu „Michał Batory w Łodzi - artysta oprowadza on-line po swoich wystawach”. Teatr Powszechny natomiast zaproponuje Komediopisanie on-line z udziałem internautów.

A w sobotę Teatr Muzyczny zaproponuje mini recital Emilii Klimczak. O kolejnych propozycjach Urząd Miasta Łodzi i instytucje kulturalne będą sukcesywnie informować.

- Artyści postanowili pomóc łodzianom nie podejmować decyzji o wychodzeniu z domów, stąd tak szeroka oferta, w której każdy znajdzie coś dla siebie - podkreśla Jacek Grudzień, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Łodzi. - Artyści, mimo trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźli, są z mieszkańcami miasta i za to bardzo im dziękuję. Korzystać można z kanałów YouTube, Kocham Łódź, kanałów fejsbukowych Urzędu Miasta Łodzi oraz profilów i stron internetowych instytucji kultury. Jesteśmy też otwarci na inicjatywy artystów nie związanych z instytucjami kultury.

Krzysztof Dudek, dyrektor naczelny Teatru Nowego dodaje: - Planuje prezentowanie naszej monodramowej Sceny Pod Sufitem jako projektu online. Myślimy też o wykorzystaniu naszych aktorów do czytania w sieci dzieł literackich, może też prezentację naszych przedstawień. Zachęcam również do oglądania filmu Jacka Orłowskiego „Jerzy Neugebauer w teatrze Dejmka”.

Fundacja Kamila Maćkowiaka zaproponowała wczoraj pokaz filmu dokumentalnego „Projekt Diva”, różne materiały dotyczące teatru będą prezentowane na profilu facebookowym fundacji.

Na internetowe prezentacje decyduje się również wiele instytucji na świecie. Na przykład Metropolitan Opera w Nowym Jorku i wiedeńska Staatsoper rozpoczęły bezpłatne transmisje streamingowe swoich spektakli. Wśród propozycji Wiener Staatsoper są spektakle z polskimi artystami - np. „Tosca” z Piotrem Beczałą (23 i 26 marca) oraz czteroczęściowy „Pierścień Nibelunga” z Tomaszem Koniecznym („Złoto Renu” zostało pokazane w niedzielę, a „Walkirię” będzie można obejrzeć 18 marca, „Zygfryda” 22 marca i „Zmierzch Bogów” 28 marca). Nie zabraknie również m.in. „Falstaffa” Verdiego czy „Kopciuszka” Rossiniego. Emisje zaplanowano do 2 kwietnia.

Nowojorska Metropolitan Opera w cyklu „Nightly Met Opera Streams” pokazuje powtórki przedstawień, które w ubiegłych sezonach były transmitowane do kin. Tutaj w programie są takie tytuły, jak „La Bohème” Pucciniego (z Angelą Gheorghiu i Ramónem Vargasem), „Trubadur” Verdiego (z Anną Netrebko) czy „Łucja z Lammermoor” Donizettiego (z Anną Netrebko, Piotrem Beczałą i Mariuszem Kwietniem).

Nie brakuje również znakomitych muzeów, które udostępniają wirtualne spacery wśród swoich kolekcji. Są to m.in. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, Musée d’Orsay w Paryżu, British Museum w Londynie, National Gallery of Art w Waszyngtonie czy Uffizi Gallery we Florencji.

List z apelem o modyfikację form realizacji zadań instytucji kultury wystosował do ich dyrektorów minister kultury, zalecając m.in. „otwarcie się na nowe formy prezentacji i komunikacji, nowe środki przekazu, nowe technologie, zwłaszcza internet i media elektroniczne”.

od 12 lat
Wideo

Płomień Solidarności z Ukrainą

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki