Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kulturalne wydarzenia w Łodzi z okazji „Cudu nad Wisłą”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Organizatorzy wydarzeń z okazji „Cudu nad Wisłą” zapraszają między innymi pod różne adresy przy ulicy Piotrkowskiej
Organizatorzy wydarzeń z okazji „Cudu nad Wisłą” zapraszają między innymi pod różne adresy przy ulicy Piotrkowskiej materiały prasowe
W Łodzi w tych dniach świętujemy setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”, ale też w szczególny sposób Rok Jana Kowalewskiego, łodzianina, kryptologa, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń.

Na sobotę 15 sierpnia przygotowany został „Spacer po Łodzi 1920”. Przy ul. Piotrkowskiej w godz. 13-17 odbywać się będą kilkuminutowe wystąpienia pod adresami ważnymi dla historii Bitwy Warszawskiej, życiorysu Jana Kowalewskiego oraz historii Łodzi w latach 20.

Otwarcie spaceru zaplanowano w Pasażu Schillera, a narratorzy w strojach z epoki będą czekać na gości pod adresami:

- ul. Piotrkowska 132 (kamienica Jana Kowalewskiego): opowieść o dzieciństwie, latach szkolnych i studiach Jana Kowalewskiego oraz roli kryptologa w wojnie polsko-bolszewickiej;

- ul. Piotrkowska 67 (przed kinem „Polonia”, czyli przedwojennym kinem „Casino”): opowieść o Łodzi z lat 20., modzie, rozrywce, architekturze, nowych szkołach, miejscach kultury;

- ul. Piotrkowska 37 (pomnik lampiarza): opowieść o codzienności w mieście w latach 20., o pracy robotników w fabryce, pensjach, warunkach w mieszkaniach, elektryfikacji i komunikacji publicznej.

W Pasażu Schillera zaś stanie Pokój Zagadek, zorganizowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W pokoju-namiocie będzie można wcielić się w postać Jana Kowalewskiego i łamać szyfry oraz rozwiązywać zagadki kryptologiczne. W Pasażu Rubinsteina uczestnicy zobaczą wystawę kubikową „Łodzianie dla Niepodległej”, a o godz. 18 rozpocznie się koncert z cyklu „Fortepiany Wolności”. Aleksander Dębicz w aranżacjach na fortepian przywoła kompozycje dwudziestolecia międzywojennego, rosyjskie utwory ludowe i patriotyczne pieśni z okresu modernizmu, jako swoisty muzyczny komentarz do atmosfery roku 1920.

Jeszcze w piątek 14 sierpnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 zostanie otwarta wystawa „Szyfry wojny”, o roku 1920, a wieczorem odbędzie się premiera słuchowiska „Zagadka Jana K.”, poświęconego Janowi Kowalewskiemu, którego autorem jest pisarz Łukasz Orbitowski.

Na rynku Manufaktury można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Łodzi - zaprezentowano charakterystyczne, propagandowe plakaty z 1920 roku, zachęcające do wystąpienia przeciwko „czerwonemu najeźdźcy”.

Zwolennicy przedsięwzięć on-line na interaktywnej mapie Google Maps znajdą „Kalendarium wojny polsko-bolszewickiej od 14 lutego 1919 do 18 października 1920 roku”. Autorem i wykonawcą projektu jest Łukasz Gosławski, aktor, prezes Fundacji Ambasada Kultury. Mapa aktualizowana jest każdego dnia - zgodnie z kalendarium wojny polsko-bolszewickiej na podstawie dziennych komunikatów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Przeglądanie mapy możliwe jest zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. W opisie mapy dostępne jest kalendarium wydarzeń zaznaczonych na mapie. Bieżących „wieści z frontu” posłuchać można także w postaci słuchowisk. Materiałem do nich były wycinki z gazet ukazujących się w tym czasie. Pierwszy odcinek poświęcony wydarzeniom z 13 sierpnia opublikowany zostanie na fanpage’u Fundacji, kolejne są udostępniane w mediach społecznościowych trzynastu miast, będących koalicjantami projektu, w tym Łodzi. Wszystkie trafią m.in. na łódzką grupę poświęconą historii Dziedzictwo Łodzi. Projekt prowadzony jest do 25 sierpnia.

Radio Łódź 15 sierpnia od godz. 6 zaprosi na audycję muzykologa Piotra Matwiejczuka „Muzyka w latach 20-tych”, a od godz. 19 na słuchowisko „Zagadka Jana K.”.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki