Nasza Loteria

Kulturalne wydarzenia w Łodzi z okazji „Cudu nad Wisłą”

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Organizatorzy wydarzeń z okazji „Cudu nad Wisłą” zapraszają między innymi pod różne adresy przy ulicy Piotrkowskiej
Organizatorzy wydarzeń z okazji „Cudu nad Wisłą” zapraszają między innymi pod różne adresy przy ulicy Piotrkowskiej materiały prasowe
W Łodzi w tych dniach świętujemy setną rocznicę „Cudu nad Wisłą”, ale też w szczególny sposób Rok Jana Kowalewskiego, łodzianina, kryptologa, który złamał sowieckie szyfry w czasie wojny z bolszewikami. Z tej okazji zaplanowano wiele wydarzeń.

Na sobotę 15 sierpnia przygotowany został „Spacer po Łodzi 1920”. Przy ul. Piotrkowskiej w godz. 13-17 odbywać się będą kilkuminutowe wystąpienia pod adresami ważnymi dla historii Bitwy Warszawskiej, życiorysu Jana Kowalewskiego oraz historii Łodzi w latach 20.

Otwarcie spaceru zaplanowano w Pasażu Schillera, a narratorzy w strojach z epoki będą czekać na gości pod adresami:

- ul. Piotrkowska 132 (kamienica Jana Kowalewskiego): opowieść o dzieciństwie, latach szkolnych i studiach Jana Kowalewskiego oraz roli kryptologa w wojnie polsko-bolszewickiej;

- ul. Piotrkowska 67 (przed kinem „Polonia”, czyli przedwojennym kinem „Casino”): opowieść o Łodzi z lat 20., modzie, rozrywce, architekturze, nowych szkołach, miejscach kultury;

- ul. Piotrkowska 37 (pomnik lampiarza): opowieść o codzienności w mieście w latach 20., o pracy robotników w fabryce, pensjach, warunkach w mieszkaniach, elektryfikacji i komunikacji publicznej.

W Pasażu Schillera zaś stanie Pokój Zagadek, zorganizowany przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W pokoju-namiocie będzie można wcielić się w postać Jana Kowalewskiego i łamać szyfry oraz rozwiązywać zagadki kryptologiczne. W Pasażu Rubinsteina uczestnicy zobaczą wystawę kubikową „Łodzianie dla Niepodległej”, a o godz. 18 rozpocznie się koncert z cyklu „Fortepiany Wolności”. Aleksander Dębicz w aranżacjach na fortepian przywoła kompozycje dwudziestolecia międzywojennego, rosyjskie utwory ludowe i patriotyczne pieśni z okresu modernizmu, jako swoisty muzyczny komentarz do atmosfery roku 1920.

Jeszcze w piątek 14 sierpnia w Muzeum Tradycji Niepodległościowych przy ul. Gdańskiej 13 zostanie otwarta wystawa „Szyfry wojny”, o roku 1920, a wieczorem odbędzie się premiera słuchowiska „Zagadka Jana K.”, poświęconego Janowi Kowalewskiemu, którego autorem jest pisarz Łukasz Orbitowski.

Na rynku Manufaktury można zobaczyć wystawę przygotowaną przez Archiwum Państwowe w Łodzi - zaprezentowano charakterystyczne, propagandowe plakaty z 1920 roku, zachęcające do wystąpienia przeciwko „czerwonemu najeźdźcy”.

Zwolennicy przedsięwzięć on-line na interaktywnej mapie Google Maps znajdą „Kalendarium wojny polsko-bolszewickiej od 14 lutego 1919 do 18 października 1920 roku”. Autorem i wykonawcą projektu jest Łukasz Gosławski, aktor, prezes Fundacji Ambasada Kultury. Mapa aktualizowana jest każdego dnia - zgodnie z kalendarium wojny polsko-bolszewickiej na podstawie dziennych komunikatów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Przeglądanie mapy możliwe jest zarówno na urządzeniach stacjonarnych, jak i mobilnych. W opisie mapy dostępne jest kalendarium wydarzeń zaznaczonych na mapie. Bieżących „wieści z frontu” posłuchać można także w postaci słuchowisk. Materiałem do nich były wycinki z gazet ukazujących się w tym czasie. Pierwszy odcinek poświęcony wydarzeniom z 13 sierpnia opublikowany zostanie na fanpage’u Fundacji, kolejne są udostępniane w mediach społecznościowych trzynastu miast, będących koalicjantami projektu, w tym Łodzi. Wszystkie trafią m.in. na łódzką grupę poświęconą historii Dziedzictwo Łodzi. Projekt prowadzony jest do 25 sierpnia.

Radio Łódź 15 sierpnia od godz. 6 zaprosi na audycję muzykologa Piotra Matwiejczuka „Muzyka w latach 20-tych”, a od godz. 19 na słuchowisko „Zagadka Jana K.”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czapka Mikołaja na wieży ratuszowej w Głogowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki