Kurator z Łodzi zbiera dane o szczepieniach nauczycieli, by nie gorączkowali w matury i na egzaminie klas VIII. Będzie przesuwanie terminów

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Łódzki kurator oświaty zobowiązał dyrektorów szkół, aby ci do piątku (23 kwietnia) przesłali jego urzędnikom informacje na temat szczepień nauczycieli wyznaczonych do nadzorowania nadchodzących egzaminów państwowych: matury w szkołach średnich oraz ósmoklasistów z podstawówek. Chodzi o terminy i miejsce szczepienia oraz o rodzaj przyjmowanego preparatu. Część dyrektorów zdziwiła się, dlaczego kuratorium zbiera tak wrażliwe dane osobowe. W czwartek (22 kwietnia) wyjaśniło się, że chodzi o przesuwanie terminów szczepień – tak, aby nie kolidowały one z egzaminami. Dyrektorzy z naszego regionu już w lutym alarmowali, iż przyjmowanie drugiej dawki preparatu AstraZeneka przez nauczycieli w wielu przypadkach pokrywa się z państwowymi sprawdzianami – i całe komisje w maju będą gorączkowały... >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>> Na zdjęciu kurator Waldemar Flajszer
Łódzki kurator oświaty zobowiązał dyrektorów szkół, aby ci do piątku (23 kwietnia) przesłali jego urzędnikom informacje na temat szczepień nauczycieli wyznaczonych do nadzorowania nadchodzących egzaminów państwowych: matury w szkołach średnich oraz ósmoklasistów z podstawówek. Chodzi o terminy i miejsce szczepienia oraz o rodzaj przyjmowanego preparatu. Część dyrektorów zdziwiła się, dlaczego kuratorium zbiera tak wrażliwe dane osobowe. W czwartek (22 kwietnia) wyjaśniło się, że chodzi o przesuwanie terminów szczepień – tak, aby nie kolidowały one z egzaminami. Dyrektorzy z naszego regionu już w lutym alarmowali, iż przyjmowanie drugiej dawki preparatu AstraZeneka przez nauczycieli w wielu przypadkach pokrywa się z państwowymi sprawdzianami – i całe komisje w maju będą gorączkowały... >>> Czytaj dalej przy kolejnej ilustracji >>> Na zdjęciu kurator Waldemar Flajszer Grzegorz Gałasiński / archiwum "DŁ"
Udostępnij:
Łódzki kurator oświaty zobowiązał dyrektorów szkół, aby ci do piątku (23 kwietnia) przesłali jego urzędnikom informacje na temat szczepień nauczycieli wyznaczonych do nadzorowania nadchodzących egzaminów państwowych: matury w szkołach średnich oraz ósmoklasistów z podstawówek. Chodzi o terminy i miejsce szczepienia oraz o rodzaj przyjmowanego preparatu. Część dyrektorów zdziwiła się, dlaczego kuratorium zbiera tak wrażliwe dane osobowe. W czwartek (22 kwietnia) wyjaśniło się, że chodzi o przesuwanie terminów szczepień – tak, aby nie kolidowały one z egzaminami. Dyrektorzy z naszego regionu już w lutym alarmowali, iż przyjmowanie drugiej dawki preparatu AstraZeneka przez nauczycieli w wielu przypadkach pokrywa się z państwowymi sprawdzianami – i całe komisje w maju będą gorączkowały...

O prośbie z kuratorium wiemy od kilku zaniepokojonych szefów szkół.

„W związku z zaplanowanymi w maju 2021 r. egzaminami zewnętrznymi (egzamin maturalny, egzamin ósmoklasisty) Kuratorium Oświaty w Łodzi prosi o udostępnienie listy nauczycieli uczestniczących w pracach zespołów nadzorujących i egzaminacyjnych powołanych w Państwa szkołach do przeprowadzenia ww. egzaminów” – zwrócił się do dyrektorów w środę (21 kwietnia), podpisany w mejlu, sam Waldemar Flajszer, łódzki kurator oświaty.

Kurator z Łodzi pyta o datę i miejsce szczepienia oraz o rodzaj preparatu

Załącznikiem do tej wiadomości jest tabelka. Dyrektor powinien w nią wpisać m.in.: nazwisko nauczyciela oraz „wyznaczony termin szczepienia w maju (I lub II termin)”, jego miejsce oraz „rodzaj szczepionki”.

Niepokój części szefów szkół wynika z faktu, że wymaga się od nich przekazania wrażliwych danych osobowych. W dodatku dopiero w kolejnej wiadomości – z czwartku – kuratorium sprecyzowało, że nie trzeba wpisywać w tabelki nazwisk nauczycieli, którzy zasiądą w komisjach, a nie zdecydowali się na przyjęcie szczepionki (niektórzy dyrektorzy podejrzewali nawet, że, być może, chodzi o późniejsze wyciąganie konsekwencji służbowych wobec przeciwników szczepień).

Kuratorium tłumaczy, że chodzi o przesuwanie terminów szczepień

„Zebranie tych informacji służy sprawnemu przeprowadzeniu matur i egzaminów ósmoklasisty oraz przesunięciu terminów szczepienia drugą dawką tym nauczycielom, którym koliduje on z pracą w komisji egzaminacyjnej” – wyjaśniła w czwartkowe popołudnie Anna Skopińska, rzecznik Kuratorium Oświaty w Łodzi.

Jakie jest tło korespondencji Waldemara Flajszera z szefami szkół?

Gdy ruszyły szczepienia nauczycieli – preparatem AstraZeneca – dyrektorzy liceów i techników, wskazywali, iż przyjęcie dawki drugiej zbiegnie się akurat z majowymi maturami.

„Obawiam się, że mogą być liczne przypadki gorączkowania składów komisji maturalnych” – mówił w lutym 2021 r. dyrektor jednego z łódzkich ogólniaków.

Ale część szefów szkół wcale nie uznaje starań podjętych teraz przez kuratorium za właściwe.

„Egzamin ósmoklasisty trwa trzy dni. Wolałabym sama podjąć próby wymian w składach komisji, jeśli któremuś z moich nauczycieli termin nadzorowania uczniów koliduje ze szczepieniem, niż przekazywać tak wrażliwe dane kuratorium” – usłyszeliśmy od dyrektorki podstawówki, która była w gronie informujących nas o sprawie (gdy już przedstawiliśmy jej wyjaśnienie rzeczniczki).

Matura zaczyna się 4 maja, egzamin ósmoklasisty – 25 maja.

W marcu, gdy było już po etapie przyjmowania pierwszej dawki preparatu AstraZeneka przez nauczycieli, Przemysław Czarnek, minister edukacji, wyliczał, że na szczepienia w tej grupie zawodowej zdecydowało się 60-70 proc. jej pracowników.

Działania niepożądane preparatu AstraZeneca

Według materiałów Europejskiej Agencji Leków, dopuszczającej do użytku szczepionki na rynek unijny, po przyjęciu preparatu AstraZeneca najczęściej zgłaszanymi działaniami niepożądanymi były: „tkliwość w miejscu wstrzyknięcia” (63,7 proc.), „ból w miejscu wstrzyknięcia” (54,2 proc.), „ból głowy” (52,6 proc.), „zmęczenie” (53,1 proc.), „ból mięśni” (44,0 proc.), „złe samopoczucie” (44,2 proc.), „gorączka” (33,6 proc., w tym u 7,9 proc. powyżej 38 stopni Celsjusza), „dreszcze” (31,9 proc.), „ból stawów” (26,4 proc.) i „nudności” (21,9 proc.). Jednak – w grupie 8 tys. osób testowanych przez agencję, która przyjęła obie dawki preparatu AstraZeneca – „w porównaniu z pierwszą dawką, działania niepożądane zgłaszane po podaniu drugiej dawki były łagodniejsze i zgłaszane z mniejszą częstością”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie