Kuratorzy festiwalu Łódź Czterech Kultur

  Kuratorzy festiwalu Łódź Czterech Kultur

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Drużyna festiwalowych kuratorów: (od lewej) Przemysław Owczarek, Marcin Tercjak, Teresa Latuszewska-Syrda, Jakub Porcari

  Drużyna festiwalowych kuratorów: (od lewej) Przemysław Owczarek, Marcin Tercjak, Teresa Latuszewska-Syrda, Jakub Porcari ©Krzysztof Szymczak

  Jak już poinformowaliśmy, nowym organizatorem festiwalu Łódź Czterech Kultur będzie Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. W środę przedstawiono kuratorów festiwalu Łódź Czterech Kultur 2017.
  Drużyna festiwalowych kuratorów: (od lewej) Przemysław Owczarek, Marcin Tercjak, Teresa Latuszewska-Syrda, Jakub Porcari

  Drużyna festiwalowych kuratorów: (od lewej) Przemysław Owczarek, Marcin Tercjak, Teresa Latuszewska-Syrda, Jakub Porcari ©Krzysztof Szymczak

  Nowy, multidyscyplinarny program wydarzeń ma przygotować czwórka kuratorów, reprezentujących różne obszary sztuki. Za sztuki wizualne odpowiedzialna będzie Teresa Latuszewska-Syrda, prezes Fundacji Urban Forms, która pod marką Łódź Czterech Kultur będzie teraz realizować festiwal Energia Miasta (w miejskim budżecie zabezpieczono na niego 500 tys. zł).

  - Po raz pierwszy z tak dużym wyprzedzeniem wiem, jaką kwotą dysponuję - podkreśliła Teresa Latuszewska-Syrda.
  - Przygotowujemy zatem liczne wydarzenia, chcemy między innymi wprowadzić sztukę ulicy na Stary Rynek. Planujemy również realizację pierwszego w Łodzi muralu 3D, a także projekt murali poklatkowych, które przy współpracy lokatorów będą powstawały w budynkach mieszkalnych.

  O muzyczną zaś stronę festiwalu zadba Marcin Tercjak, dziennikarz radiowy i telewizyjny, znany m.in. z anteny Radia Łódź.

  - Wydarzenia muzyczne odbywać się będą w klubach i teatrach, ale również w przestrzeni miasta, między innymi na Starym Rynku - powiedział Marcin Tercjak. - Nie chcę na razie mówić o konkretnych artystach, bo rozmowy wciąż trwają. Z pewnością chcemy, by powstały wydarzenia specjalnie na festiwal, na przykład wspólne przedsięwzięcia artystów różnych kultur.

  Sferą teatru zajmuje się pochodzący z Włoch Jakub Porcari, reżyser i scenarzysta, dyrektor artystyczny Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

  Festiwal Łódź Czterech Kultur. Marionety hiszpańskiego teatru Carros de Foc w Manufakturze [ZDJĘCIA]

  - Planuję złożony program, od kabaretu, po spektakle dla dorosłych i dla dzieci - wyjaśniał Jakub Porcari. - Będą też produkcje festiwalowe.

  I w końcu wydarzenia literackie i filmowe przygotuje Przemysław Owczarek, poeta, antropolog kultury, dyrektor Domu Literatury w Łodzi.

  - Chcę komunikować różnych artystów w jednym projekcie - dodał Przemysław Owczarek. - Powstaną między innymi piosenki uliczne, w wykonaniu nie tylko łódzkich artystów, odbędą się warsztaty, gry uliczne.

  Szefowa Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Joanna Podolska, wspomniała zaś o planach sprowadzenia z Tel Awiwu spektaklu odwołującego się do kuchni aszkenazyjskiej.

  Precyzyjny program uzależniony jest od budżetu. W tym momencie wynosi on 1 mln 200 tys. zł (łącznie z dotacją na Energię Miasta), ale organizatorzy o drugie tyle wystąpili do ministerstwa kultury (decyzję poznamy w lutym). Festiwal odbędzie się we wrześniu.

  Jak podkreślają organizatorzy, hasłem festiwalu jest dialog - rozumiany, jako poszukiwanie porozumienia między odmiennymi kulturami, teraźniejszością i przeszłością, nowoczesnością i tradycją, sztuką wysoką i popkulturą, artystami i publicznością. Jest to również dialog między różnymi formami działalności artystycznej.

  - Wiele sobie obiecujemy po tej edycji, chcemy nawiązać do korzeni i poszerzyć formułę festiwalu. Dlatego też mówimy dialogu. Przypomnę bowiem, że pierwsza nazwa wydarzenia to Festiwal Dialogu Czterech Kultur - podsumował wiceprezydent Krzysztof Piątkowski.

  Festiwal Łódź Czterech Kultur zyskuje czterech kuratorów

  Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiemu

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  W związku z ciszą wyborczą komentarze zostały wyłączone, zapraszamy z powrotem w niedzielę wieczorem.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo