Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kurs opieki nad osobami chorymi paliatywnie. Caritas w Łodzi organizuje kurs dla kandydatów na wolontariuszy hospicjum domowego

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Pixabay
Caritas Archidiecezji Łódzkiej organizuje kurs opieki nad osobami chorymi paliatywnie. To opcja dla kandydatów na wolontariuszy i osób, które mają chorych bliskich.

Jak opiekować się osobą nieuleczalnie chorą? Pomoże kurs Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Łódzka Caritas organizuje doroczny kurs dla kandydatów na wolontariuszy hospicjum domowego.

- Kurs jest po to, żeby oswoić się z pracą z osobami nieuleczalnie chorymi i się jej nie bać – mówi Iwona Sitarska, kierowniczka hospicjum domowego Caritas.

Kurs jest bezpłatny. Trwa rok, składa się z wykładów, warsztatów i praktyk w hospicjum. Uczestnicy dowiedzą się m. in. jak układać pacjenta w łóżku, przewracać, zmieniać pampersy, myć w łóżku, czy pomagać wstać.

- To proste czynności, które nie wymagają kwalifikacji. Ale trzeba wiedzieć, jak je wykonać, żeby nie zrobić pacjentowi krzywdy – wyjaśnia Sitarska.

W programie są też zajęcia na temat wsparcia psychologicznego, duchowego a nawet socjalnego dla chorych i ich rodzin. Po zakończeniu kursu uczestnicy mogą – choć nie muszą - zostać wolontariuszami hospicjum domowego. Ale Caritas zaprasza też osoby, których życie zmusiło do opieki nad chorym członkiem rodziny i chcą wiedzieć, jak to robić prawidłowo.

- Ta wiedza i umiejętności bardzo zmniejszają stres związany z opieką nad chorym bliskim – przyznaje Sitarska.

W ciągu 23 edycji Caritas przeszkolił prawie tysiąc osób. Wielu z nich zostało wolontariuszami, obecnie w ten sposób wspiera hospicjum kilkadziesiąt osób. Każdy z nich opiekuje się jedną rodziną. Oczywiście nie samodzielnie – pacjent jest pod opieką lekarza, pielęgniarki, psychologa czy fizjoterapeuty, wolontariusz pomaga rodzinie w pielęgnacji i co ważne – towarzyszy im i wspiera swoją obecnością. Taki wolontariusz powinien móc poświęcić rodzinie co najmniej cztery godziny w tygodniu.

Wolontariusze muszą mieć co najmniej 18 lat. Są jednak w różnym wieku, mają różne wykształcenie i sytuację życiową. Aż 85 proc. pomagających to kobiety. Jak wyjaśnia Iwona Sitarska znaczną grupę kandydatów stanowią młodzi emeryci.

– Są to osoby, które jeszcze nie mają wnuków lub już je odchowały – mówi. Ale wolontariuszami są też osoby uczące się lub pracujący dorośli, choć zwykle nie mogą się one angażować tak długo jak emeryci.

Hospicjum domowe Caritas Archidiecezji Łódzkiej ma kontrakt z NFZ i można z niego korzystać bezpłatnie. W całym województwie łódzkim w ramach NFZ działają 34 hospicja domowe. Jest też 231 łóżek w hospicjach stacjonarnych i na szpitalnych oddziałach medycyny paliatywnej. Największe prowadzi Stowarzyszenie „Hospicjum Łódzkie” i ma ono 46 łóżek. Opiekę paliatywną świadczą też poradnie medycyny paliatywnej.

Liczba łóżek w hospicjach stacjonarnych w regionie łódzkim w ubiegłym roku niemal się podwoiła. Na milion mieszkańców przypada już ponad 96 łóżek hospicyjnych, przy czym według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Opieki Paliatywnej powinno to być od 80 do 100 łóżek.

O tym, czy pacjent potrzebuje opieki hospicjum stacjonarnego, domowego, czy też poradni medycyny paliatywnej decyduje lekarz, który musi wystawić skierowanie. Charakter opieki zależy od rodzaju placówki, pacjent zawsze ma opiekę nie tylko medyczną, ale też i psychologiczną.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki