Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiatek dla Ewy na 8 marca, czyli jak kiedyś świętowano Dzień Kobiet

Anna Gronczewska
W Łodzi, nazywanej miastem kobiet, 8 Marca świętowano zwykle wyjątkowo uroczyście. Wiele razy przyjeżdżali tego dnia tu pierwsi sekretarze KC PZPR – Władysław Gomułka, Edward Gierek.
W Łodzi, nazywanej miastem kobiet, 8 Marca świętowano zwykle wyjątkowo uroczyście. Wiele razy przyjeżdżali tego dnia tu pierwsi sekretarze KC PZPR – Władysław Gomułka, Edward Gierek. archiwum Dziennika Łódzkiego
Dziś swoje święto obchodzą panie. Wiele dostanie upominki, kwiaty, życzenia od panów. To dalej ważne święto, choć nie jest już tak celebrowane jak w czasach PRL-u.

Władze państwa też nie zapominały o święcie pań. Lektor Polskiej Kroniki Filmowej z połowy lat siedemdziesiątych mówił: Kobieta polska lat siedemdziesiątych to współtwórcą największych osiągnięć naszej ojczyzny, otoczona szacunkiem i wszechstronną opieką państwa...

8 marca do kobiet zwracał się chętnie Edward Gierek, ówczesny pierwszy sekretarz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej.

- Pełna wyrzeczeń praca polskich kobiet, ich zapobiegliwość i troskliwość zawarta jest historycznym dorobku Polski Ludowej – mówił 8 marca podczas spotkania z kobietami – robotnicami. - Cała materialna i duchowa rzeczywistość naszej ojczyzny, jej miasta, wsie i fabryki, dorodna, zdrowa i wykształcona młodzież, wszystko jest związane z codziennym trudem milionów Polek.

Artur Ossowski z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przypomina, że Dzień Kobiet nie było typowym komunistycznym świętem, a socjalistycznym. Wiązało się z pierwszym, masowym strajkiem kobiet, który miał miejsce w Nowym Jorku, 8 marca 1908 roku. Ten dzień został zatwierdzony przez II Międzynarodówkę w Kopenhadze. Stał się międzynarodowym świętem, pokazującym, że jest dużo do zrobienia na rzecz kobiet. Głównie na rzecz ich równouprawnienia, choćby pod względem zarobków, dostępu do opieki zdrowotnej czy umożliwienia zdobycia przez kobiety wykształcenia.

W Łodzi, nazywanej miastem kobiet, 8 Marca świętowano zwykle wyjątkowo uroczyście. Wiele razy przyjeżdżali tego dnia tu pierwsi sekretarze KC PZPR – Władysław Gomułka, Edward Gierek.

Kwiatek dla Ewy na 8 marca, czyli jak kiedyś świętowano Dzień Kobiet

- Te sprawy w USA czy krajach europejskich były czymś nowym – mówił nam Artur Ossowski. - Wypada wspomnieć jak o swoje prawa walczyły angielskie sufrażystki. Ich demonstracje były brutalnie tłumione przez policję. Wiele kobiet głodowało w więzieniach, były karmione siłą. Pokazuje to, że droga pań do równouprawnienia była długa. W takiej Szwajcarii zakończyła się dopiero w 1974 roku kiedy to kobietom przyznano prawo głosowania.

Dzień Kobiet świętowano też w przedwojennej Polsce. Ale nie było to święto nad którym piecze rozciągało państwo.

- Z reguły świętowali je socjaliści – dodaje Artur Ossowski. - Były życzenia dla kobiet zaangażowanych w działalność PPS czy POW. Obchodzono je też w gronie nauczycieli. Większość z nich bowiem lewicowała. Wielu było związanych z PPS, a nawet komunistami. Natomiast nie obchodzono tego święta w biurach, zakładach pracy.

Dzień Kobiet zaczęto hucznie świętować po wojnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki