Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwiaty orliki zakwitły w ogrodach. Piękne kwiaty, idealne do wiosennych bukietów. Kalendarium ogrodnika na 23 maja

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Orlik doskonale poradzi sobie nawet w szczelinie na skalniaku.
Orlik doskonale poradzi sobie nawet w szczelinie na skalniaku. Agnieszka Jedlińska
W ogrodach przepięknie rozkwitły orliki. Te niezwykłe kwiaty są wyjątkowo dekoracyjne, odporne na szkodniki i choroby, a raz posadzone w ogrodzie szybko się rozsiewają tworząc przepiękne, kwitnące grupy kwiatów.

Orliki swoją nazwę zawdzięczają wyglądowi kwiatów, które przypominają szpony orła.

Orlik - co to za roślina?

Już w lutym i na początku marca z ziemi zaczynają wychodzić niewielkie rozety orlików. W ciągu kilku tygodni najpierw urosną gęste, ale delikatne liście (niezwykle dekoracyjne nadają się do wazonów, a w ogrodzie są ozdobą aż do jesieni). Ze środka liściastej rozety zaczynają wyrastać długie, sztywne łodygi zwieńczone kwiatami. Dorastają nawet do 80 cm. Z jednej łodygi wyrasta ich kilka lub kilkanaście w zależności od wieku rośliny. Te starsze mają więcej kwiatów i są bardziej okazałe. Orliki to wieloletnie byliny, które całkowicie zanikają na zimę. Jeżeli chcemy mieć ich w ogrodzie dużo, pozwólmy im wytworzyć nasiona. Orliki łatwo się krzyżują tworząc nowe odmiany kolorystyczne.

W naturze, również w polskich lasach można spotkać orliki pospolite (objęte ścisłą ochroną), które w porównaniu z tymi ogrodowymi są bardzo niepozorne. Te w ogrodach to mieszańce gatunków z południa Europy i Afryki.

W jakich kolorach spotykamy orliki?

W ogrodach najczęściej spotykamy orliki:

  • białe
  • różowe
  • delikatnie fioletowe
  • ciemno fioletowe
  • bordowe
  • pudrowe
  • czarne

Jednak ogrodnicy stale pracują nad nowymi odmianami kolorystycznymi i ciekawymi kwiatami. Są więc orliki żółte, czerwone, seledynowe, a nawet pomarańczowe. Doskonale sprawdzają się na skalniakach i w zacienionych miejscach, ale równie dobrze radzą sobie w pełnym słońcu. Można je sadzić w pojemnikach i ustawiać na balkonach i tarasach. Świetnie nadają się do naturalistycznych ogrodów.

Orliki to rośliny niewymagające, znoszą długotrwałą suszę. Choć mają korzeń palowy łatwo się przesadzają, choć czasem potrzebują całego sezonu, żeby się zregenerować i zakwitnąć na wiosnę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwiaty orliki zakwitły w ogrodach. Piękne kwiaty, idealne do wiosennych bukietów. Kalendarium ogrodnika na 23 maja - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki