Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwietne dywany ze Spycimierza w Łódzkiem znalazły się na światowej liście UNESCO. Z tej okazji odbyła się podniosła uroczystość

Paweł Gołąb
Paweł Gołąb
Pielęgnowana od ponad 200 lat tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza układanych w Boże Ciało została wpisana na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Pielęgnowana od ponad 200 lat tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza układanych w Boże Ciało została wpisana na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Pielęgnowana od ponad 200 lat tradycja kwietnych dywanów ze Spycimierza układanych w Boże Ciało została wpisana na światową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO. Ogłoszenie decyzji nastąpiło w Paryżu. W piątek podniosły moment fetowano podczas oficjalnej uroczystości zorganizowanej w wyróżnionej w skali całego globu wsi znajdującej się w gminie Uniejów w powiecie poddębickim.

Starania o wpis na prestiżową listę trwały kilka lat. Ostateczną decyzję poprzedziła pozytywna rekomendacja, którą Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Edukacji, Nauki i Kultury UNESCO wydała przed miesiącem. Ta obejmowała 36 tradycji z całego świata, w tym właśnie układania kwiatowych dywanów na procesje Bożego Ciała, która jest kultywowana w Spycimierzu i czterech wsiach w województwie opolskim – Olszowej, Zimnej Wódce, Zalesiu Śląskim i Kluczu.

Ogłoszenie pozytywnej decyzji w pierwszym rzędzie było wyjątkowym momentem dla mieszkańców Spycimierza. – To jeszcze do nas nie dociera wszystko, ale mamy świadomość, że jest to wielka sprawa. O takim małym Spycimierzu z gminy Uniejów w województwie łódzkim w każdym zakątku świata może ktoś przeczytać i będzie wiedział, że jesteśmy – komentowała tuż po zatwierdzeniu wpisu Maria Pełka, prezes Stowarzyszenia Spycimierskie Boże Ciało.

Boże Ciało w Spycimierzu 2019. Ta tradycja jest unikatowa na...

Satysfakcji nie kryje także burmistrz gminy Uniejów Józef Kaczmarek zaznaczając, że nie byłoby wpisu, gdyby nie mieszkańcy małej parafii w Spycimierzu, którzy od 200 lat w dzień Bożego Ciała wychodzą na drogę i ubierają ją na uroczystą procesję Bożego Ciała. - To przykład, że taka niewielka wspólnota może dokonać rzeczy wielkich, docenionych przez grono międzynarodowych ekspertów. Cieszymy się, że możemy dać przykład innym wspólnotom. Chcielibyśmy, żeby poszli w nasze ślady i promowali polskie dziedzictwo kultury.

Do Spycimierza nie tylko w Boże Ciało

W trakcie wczorajszej uroczystości zorganizowanej w kościele parafialnym w Spycimierzu odbyła się msza, układano fragment kwiatowego dywanu przez gości, odsłonięto kwietny żłóbek i anioła. Odbył się także koncert kolęd.

Gmina od wielu lat realizuje inwestycje, aby zachęcić gości do odwiedzania Spycimierza. W centrum miejscowości powstaje właśnie Centrum „Spycimierskie Boże Ciało” – nowoczesny obiekt z multimedialną ekspozycją o historii układania kwietnych dywanów. Będzie tu można wziąć udział w warsztatach układania podobnych kobierców lub odbyć wirtualny spacer po Spycimierzu. Część wystawy będzie dedykowana tradycjom i zwyczajom objętym dziedzictwem niematerialnym, dzięki czemu obiekt będzie unikalnym miejscem w skali międzynarodowej poświęconym społecznościom, kultywującym różnorodne wartości, zwyczaje i idee. Inwestycja docelowo ma sprawić, by goście odwiedzali Spycimierz przez cały rok, nie tylko w święto Bożego Ciała.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki