Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lata 80. na wystawie prac prof. Józefa Robakowskiego w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zabawy Polaków, 1981-1989, video, 28′
Zabawy Polaków, 1981-1989, video, 28′ materiały prasowe
„Obrazy i dźwięki. Gnuśne lata 80.” - taki tytuł nosi wystawa prac Józefa Robakowskiego otwarta w łódzkiej Galerii Re:Medium, przy ul. Piotrkowskiej 113.

Pomysł ekspozycji powstał, gdy kolekcja Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi powiększyła się w tym roku o dwie realizacje Józefa Robakowskiego - cykl fotografii „Czeluście” (1978-2014) oraz jedną z najbardziej znanych prac wideo, studium koncepcyjne „Widok z mojego okna” (1978-1999). „Nagranie z komentarzem autora stanowi unikalny zapis rzeczywistości rejestrowanej przez artystę w okresie ponad dwadzieścia lat z okna bloku mieszkalnego w centrum Łodzi, tzw. łódzkiego Manhattanu” - przypomina kuratorka wystawy, Dominika Pawełczyk. - „Ten niezwykły materiał filmowy o mieście i jego mieszkańcach końca XX wieku utrwalił atmosferę ówczesnych przemian i sprowokował do przypomnienia tego okresu widzom galerii”.

Na emocjonującej wystawie „Obrazy i dźwięki. Gnuśne lata 80.” widz znajdzie kolażowe nagrania wideo, fotografie, świadectwa akcji i archiwalia. „Wystawa jest dokumentem o Polsce przełomowych momentów dekady, tworzonym z perspektywy aktywnego artysty żyjącego w Łodzi będącej bohaterką wielu wydarzeń uwiecznionych przez krytyczne oko jego kamery. Prezentowane w mieście, w którym autor od ponad pół wieku mieszka, gdzie rozwijał swoją karierę artystyczną, i gdzie nadal tworzy - realizacje artystyczne powstały z potrzeby pokazania indywidualnego obrazu wydarzeń i nastrojów społeczno-politycznych lat 80. XX wieku. Zgromadzone w galerii prace przybliżają obraz miasta, pokazują, czym żyła młodzież czy środowiska twórcze. Prezentują wszystko to, co było interesujące w powstawaniu ówczesnych - skupionych na artystycznym zwrocie przeciwko wojnie i militaryzmowi - prac autora” - dodaje autorka przedsięwzięcia.

Na ekspozycji prezentowanych jest wiele niezwykłych artystycznych wspomnień, jak materiały dotyczące legendarnego łódzkiego zespołu punkowego Moskwa, czy wystawy „Lochy Manhattanu”. Przypomniana jest również słynna Łódzka Pielgrzymka Artystyczna z 1983 roku. Wystawa to nie tylko podróż do czarno-białej epoki sprzed kilkudziesięciu lat, ale także przywołanie sztuki, która o coś walczyła.

Wystawa w Galerii Re:Medium czynna będzie do 15 stycznia przyszłego roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki