Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Laureaci łódzkiego festiwalu PL Music Video Awards

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Zakończyła się druga edycja łódzkiego festiwalu PL Music Video Awards. Podczas finałowej gali w Fabryce Sztuki rozdano nagrody w ośmiu kategoriach.

Zdobywcą Grand Prix łódzkiego festiwalu został teledysk „Nag Champa” zespołu Syny w reżyserii Sebastiana Pańczyka. Jury, w składzie: Anna Maliszewska, Olga Czyżykiewicz, Vienio, Jędrzej Słodkowski oraz Piotr Matejkowski tak uzasadniło swój wybór: „Grand Prix przyznajemy teledyskowi, który powołuje do życia nowe światy. Stwarza nową ikonografię, która wykorzystuje ikonografię zespołu, czytelną dla jego fanów, ale uwydatnia ją, wzmacnia i dodając zupełnie nowe elementy, popycha na nowe tory. To teledysk, który tak mocno porusza zmysły, że poniekąd wydostaje się z ekranu i wdziera się chmurami do nozdrzy.

Z początku czysto ilustracyjna, wręcz dosłowna opowieść przeobraża się w dystopijną poezję: zabawną, daleką od banału, przejmującą, poruszającą w widzach najgłębsze struny - choć nie do końca uświadamiamy sobie, dlaczego je porusza. I to jest właśnie sztuka!

Istnieją teledyski, o których nie trzeba nawet dyskutować, bo wywołują ciary, nawet oglądane po raz enty. Ten teledysk, poza imponującym wykonaniem na wszystkich poziomach, ma pierwiastek, który wznosi go na poziom wybitności”.

Tytuł utworu z nagrodzonego teledysku nawiązuje do popularnych indyjskich kadzideł. „Jest swego rodzaju bramą do świata synoskiej baśni, którą odkrywamy podczas odsłuchu albumu „Sen”. To jakby zbiór opowieści o przyjaźni, miłości, nienawiści, tęsknocie, przeciwnościach losu, przygodach i medytacji świata, gdzie proste losy bohaterów stają się lirycznymi mitami” - tłumaczą twórcy utworu. W teledysku występuje m.in. Jan Holoubek, reżyser, operator i aktor filmowy, absolwent Wydziału Operatorskiego łódzkiej Szkoły Filmowej. Syny to duet utworzony przez producenta 1988 oraz rapera i producenta Roberta Piernikowskiego. Zadebiutowali w roku 2015 płytą „Orient”. W ubiegłym roku ukazał się album „Sen”.

W poszczególnych festiwalowych kategoriach natomiast zwyciężyli: Alternatywa - Kacperczyk, Jan-Rapowanie „Nie wyjadę”, reżyseria Jakub Blank; Rock i Ostre Brzmienie - Pale Path „Enemy”, reż. Aleksander Kropidłowski; Folk - Ofelia „Tu”, reż. Wiktor Ejryszew; Pop - Bartek Królik „Raj”, reż. Magdalena Zielińska; Muzyka Elektroniczna - Plastic „U gonna love it”, reż. Dawid Krępski; Extra - Danuta Stenka, Michał Sławecki „Oresteja” Agata Zubel, reż. Marta Brodacka; Dance - Łobuzy „Urok”, reż. Igor Ajgor Leśniewski; Hip-Hop - Syny „Nag Champa”, reż. Sebastian Pańczyk; Ważny Przekaz - Bass Astral & IGO „Feeling exactly”, reż. Grajper; Debiut Reżyserski - Seabed „Giss”, reż. Zuza Barc. Nagrodę publiczności zdobył teledysk Chwilantropia „Nie mówię nie” w reżyserii Marka Hajduka.

Do tegorocznego konkursu filmowcy zgłosili 507 wideoklipów.

W trakcie tegorocznego festiwalu polskich wideoklipów - PL Music Video Awards odbyły się spotkania z twórcami wideoklipów, warsztaty (np. scenariuszowe z Agnieszką Kruk) i dyskusje. Wydarzenie otworzyło spotkanie w Kinie Szkoły Filmowej z Bovską, która opowiadała o historii swoich wideoklipów. Przygotowano również masterclass z reżyserami Filipem Załuską i Romanem Przylipiakiem, spotkania z producentami wideoklipów i panel dyskusyjny o produkcji oraz Noc Polskich Wideoklipów, podczas której publiczność mogła obejrzeć wszystkie nominowane teledyski. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Inicjatyw Kulturalnych Plaster.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki