Leczenie dorosłych i dzieci w sanatorium. Dopłaty NFZ w sanatorium. Ile kosztuje sanatorium? Dofinansowanie do sanatorium 19.2.2020

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Jak się przygotować do wyjazdu do uzdrowiska zimą? Ile kosztuje sanatorium? Jak dostać skierowanie do sanatorium? Wojciech Matusik / Polska Press
Jak dostać skierowanie do sanatorium? Jak się przygotować do wyjazdu do sanatorium zimą? Ile kosztuje w sanatorium? Ceny w sanatorium zimą. Z leczenia stacjonarnego uzdrowiskowego z dofinansowaniem NFZ (w tym leczenia dorosłych i dzieci, zarówno w sanatorium, jak i w szpitalu uzdrowiskowym) co roku korzystają tysiące Polaków. Zasady wyjazdu do sanatorium. Ile kosztuje wyjazd do sanatorium zimą?

Jak się przygotować do wyjazdu do uzdrowiska zimą?

Decydując się na skorzystanie z kuracji, należy pamiętać, iż:

 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest bezpłatny. Osoba pracująca otrzymuje w tym czasie zwolnienie lekarskie. Pobyt dziecka trwa 27 dni.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym trwa 21 dni i jest częściowo odpłatny. Osoba pracująca realizuje go w ramach urlopu wypoczynkowego.
 • Pobyt w szpitalu uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest bezpłatny i odbywa się w ramach zwolnienia lekarskiego.
 • Pobyt w sanatorium uzdrowiskowym na rehabilitacji uzdrowiskowej trwa 28 dni, jest częściowo odpłatny.
 • Uzdrowiskowe leczenie ambulatoryjne dorosłych i dzieci trwa od 6 do 18 dni zabiegowych. Pacjent kierowany na ten rodzaj leczenia ponosi koszty pobytu (we własnym zakresie zapewnia sobie zakwaterowanie i wyżywienie), natomiast NFZ ponosi koszty zabiegów.

Ile kosztuje wyjazd do sanatorium zimą?

Koszty pobytu w sanatorium

Zakwaterowanie i wyżywienie w sanatorium uzdrowiskowym jest odpłatne. Wysokość opłaty za jeden dzień pobytu pacjenta dla turnusów trwających 21 oraz 28 dni zależy od standardu pokoju. Stawkę określa minister zdrowia (aktualnie obowiązujące stawki podajemy poniżej).

SANATORIUM MIŁOŚCI 2020

NFZ nie ponosi:

 • kosztów przejazdu na leczenie uzdrowiskowe i z leczenia uzdrowiskowego;
 • kosztów częściowej odpłatności za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatoriach uzdrowiskowych;
 • kosztów wyżywienia i zakwaterowania podczas korzystania z leczenia ambulatoryjnego;
 • kosztów pobytu opiekuna;
 • dodatkowych opłat, na przykład opłat klimatycznych;
 • kosztów zabiegów przyrodoleczniczych i rehabilitacyjnych w szpitalach uzdrowiskowych, sanatoriach uzdrowiskowych i ambulatoryjnym lecznictwie uzdrowiskowym, niezwiązanych z chorobą podstawową, będącą bezpośrednią przyczyną skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Sprawdź w naszym sklepie: Co może pomóc podczas jesiennych infekcji? >>

Lecz się ambulatoryjnie

Fundusz może skierować pacjenta na ambulatoryjne leczenie uzdrowiskowe. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. W celu skorzystania z tej formy leczenia należy złożyć w oddziale NFZ skierowanie wystawione prze lekarza kierującego z zaznaczoną informacją o skierowaniu na leczenie ambulatoryjne oraz określić miejsce i termin jego realizacji.

Jedynymi warunkami, oprócz - oczywiście - pozytywnej kwalifikacji do leczenia dokonanej przez lekarza konsultanta, jest to, aby uzdrowisko prowadziło dany profil leczniczy oraz miało podpisaną umowę z oddziałem wojewódzkim NFZ. Pacjent we własnym zakresie zapewnia sobie wyżywienie i zakwaterowanie w danej miejscowości uzdrowiskowej, natomiast płaci NFZ tylko za świadczenia medyczne. Ważną rzeczą jest umieszczenie w skierowaniu informacji o chęci skorzystania z ambulatoryjnego leczenia uzdrowiskowego, z jednoczesnym uwzględnieniem liczby tzw. osobodni, z jakich skłonni bylibyśmy skorzystać tzn. 6, 12 lub 18, podaniem terminu realizacji a także miejsca, które by nas szczególnie interesowało. Jeden osobodzień oznacza wykonanie 3 zabiegów. Zakłady przyrodolecznicze pracują przez cały tydzień, z wyjątkiem niedziel.

CZYTAJ INNE ARTYKUŁY

Wyjeżdżasz wcześniej - możesz zapłacić

NFZ płaci tylko za dni faktycznego pobytu w sanatorium. Niektórzy pacjenci, którzy decydują się na wcześniejszy wyjazd, dowiadują się, że muszą zapłacić - bo tak ustalono w regulaminie sanatorium, na co NFZ nie ma wpływu. Wcześniejszy wyjazd oznacza dla sanatorium stratę finansową, stąd obciążenie pacjenta odpowiedzialnością za decyzję o wcześniejszym wyjeździe.

Przeciwwskazania

Decyzję o przeciwwskazaniach do leczenia sanatoryjnego podejmuje lekarz specjalista na podstawie dokumentacji medycznej. Żeby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym. Szczegółowe wskazania i przeciwwskazania do leczenia uzdrowiskowego w poszczególnych rodzajach zakładów lecznictwa uzdrowiskowego wymieniono w załączniku nr 1 rozporządzenia ministra zdrowia z dnia 5 stycznia 2012 r. w sprawie sposobu kierowania i kwalifikowania pacjentów do zakładów lecznictwa uzdrowiskowego (Dz.U. poz. 14). Przeciwwskazaniem jest na przykład choroba nowotworowa w trakcie leczenia, napadowe migotanie przedsionków. Depresja i schizofrenia nie są bezwzględnym przeciwwskazaniem do skorzystania z leczenia - w przypadku pacjentów cierpiących na te schorzenia zawsze decyduje aktualny stan ich zdrowia.

Osoby niepełnosprawne

Do sanatoriów wyjeżdżają także osoby niepełnosprawne bez opiekuna. Lekarz, który wydaje skierowanie do sanatorium dla takiej osoby, musi prawidłowo określić zdolności do samoobsługi pacjenta oraz jego sprawności ruchowej.

Pacjenci poruszający się o kulach lub na wózku inwalidzkim kierowani są do uzdrowisk przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, które dysponują specjalistycznymi łóżkami ortopedycznymi, pochylniami i windami. Należy podkreślić, że z leczenia uzdrowiskowego mogą korzystać również osoby, które wymagają pomocy (a nie opieki) osoby drugiej, w niektórych czynnościach życia codziennego, na przykład przy ubieraniu się.

Ile kuracjusz musi zapłacić za pobyt w sanatorium (stawki za każdy dzień pobytu)
Od 1 października do 30 kwietnia

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 28,80 zł,
 • pokój jednoosobowy w studiu - 23 zł,
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 22 zł,
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 17,30 zł,
 • pokój dwuosobowy w studiu - 14,60 zł,
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 12,50 zł,
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 11 zł,
 • pokój wieloosobowy w studiu - 10,50 zł,
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 9,40 zł.

Jakie są ceny w sanatorium? Ile kosztuje wyjazd do uzdrowiska? Za co płaci NFZ w sanatorium?

Od 1 maja do 30 września

 • pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 36,10 zł,
 • pokój jednoosobowy w studiu - 33 zł,
 • pokój jednoosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 29,30 zł,
 • pokój dwuosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 24,10 zł,
 • pokój dwuosobowy w studiu - 22 zł,
 • pokój dwuosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 17,30 zł,
 • pokój wieloosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym - 13,10 zł,
 • pokój wieloosobowy w studiu - 12 zł,
 • pokój wieloosobowy bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego - 10,50 zł.

Ceny kuracji w sanatorium 19.02.2020

Dwa lata w kolejce do lekarza

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 15

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
6 lipca, 18:24, hańba i zdrada:

bandziory poprzejmowali uzdrowiska robią fortuny a naród budował i ma g... ! no i ch ... d... kamieni kupę. tak zrobili w balona naród solidarni bohaterscy obrońcy narodu przed komunizmem. czapa się należy za sprzedaż kraju bandytom i okupantom i zdradę narodu.

suweren nadal jak przez setki lat zamiast normalnego życia woli niewolniczą harówkę na solidarne gangi i mafiozów.

28 sierpnia 2019, 12:51, Gość:

Jestem w sanatorium ciechocinek proszę sobie wyobrazić że nie posiada ona ani jednej lodówki czy to jest możliwe w dzisiejszych czasach żeby na obiekcie nie było ani jednej lodówki czy nie może się ktoś tym zająć ponieważ to jest nie do pomyślenia przy takich temperaturach

Czyżby "na" a nie "w" obiekcie miała być choćby jedna lodówka?

G
Gość
6 stycznia, 22:13, Gość:

Byłem w sanatorium i polecam panom zaopatrzyć się przed wyjazdem w duże ilości prezerwatyw

11 stycznia, 17:39, ?:

A po co? Która stara krowa zajdzie?

23 stycznia, 0:22, Gość:

Są i 30 i 40 a one mogą zajść. Zapewniam że większość jest chętna. Codziennie odbywałem po 2, 3 stosunki a w weekendy 4, 5.

24 stycznia, 3:47, Gość:

Masz się pan czym chwalić, a później opinia o kuracjuszach idzie.😠

Wątpię czy chociaż jedną zaliczyłeś.🤣

Piszę jak było. Nie chcę nikomu psuć opinii. Jedni jadą się tylko leczyć a inni przy okazji korzystają. Nikt nikogo do niczego przecież nie zmusza.

G
Gość
6 stycznia, 22:13, Gość:

Byłem w sanatorium i polecam panom zaopatrzyć się przed wyjazdem w duże ilości prezerwatyw

11 stycznia, 17:39, ?:

A po co? Która stara krowa zajdzie?

23 stycznia, 0:22, Gość:

Są i 30 i 40 a one mogą zajść. Zapewniam że większość jest chętna. Codziennie odbywałem po 2, 3 stosunki a w weekendy 4, 5.

Masz się pan czym chwalić, a później opinia o kuracjuszach idzie.😠

Wątpię czy chociaż jedną zaliczyłeś.🤣

G
Gość
22 stycznia, 14:12, Lena:

Cześć! Nazywam się Lena, mam 27 lat. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - http://loveto.one/lena92

Spadaj na portal erotyczny a nie tutaj [wulgaryzm]!

G
Gość
6 stycznia, 22:13, Gość:

Byłem w sanatorium i polecam panom zaopatrzyć się przed wyjazdem w duże ilości prezerwatyw

11 stycznia, 17:39, ?:

A po co? Która stara krowa zajdzie?

Są i 30 i 40 a one mogą zajść. Zapewniam że większość jest chętna. Codziennie odbywałem po 2, 3 stosunki a w weekendy 4, 5.

?
6 stycznia, 22:13, Gość:

Byłem w sanatorium i polecam panom zaopatrzyć się przed wyjazdem w duże ilości prezerwatyw

A po co? Która stara krowa zajdzie?

G
Gość
8 stycznia, 10:12, metformina sprzedam:

Metformina XR 750mg cukrzyca hirsutyzm leki sprzedam

Opakowania Glucophage XR 750mg po 30 tabletek, producent Merck.

Cena 60zł.

Lek ważny 08.2021

Seria produkcyjna Y05162

Przesyłka pocztowa 10zł lub osobiście koło Warszawy.

Mam dowolne ilości tego leku. Biorąc pod uwagę problemy z systematyczną dostępnoscią tego leku i długą datę ważności, sugeruję zrobić zapas na przyszłość.

dziekuje

Jan Krongboon

massagewarsaw gmail com

0066994403698

Mogę szukać leków o podobnym działaniu, ale to zabierze kilka tygodni.

Moje pozostałe leki:

Ivermectin 6mg 25zl

Praziquantel 600mg 2.5zl

Albendazole Zentel 400mg 6zl

Metronidazole 400mg 1zl

Tinidazole 500mg 1zl

Mebendazole Vermox 100mg 1zl

Niclosamid Yomesan 500mg 2zl

Doxycycline 100mg 2zl

Streptomycin 5g 40zl

Ceftriakson Biotrakson 1g 25zl

Rifampicin 600mg 2zl

Amoxycyline 1000mg 4zl

Azytromycin 250mg 5zl

Cyprofloksacin 500mg 2zl

Disulfiram 500mg 2zl

Rabeprazole Santoz 20mg 3zl

Vitamin C injection 500mg 3zl

Itraconazole 100mg 3.5zl

Ketokonazole 200mg 2zl

Fluconazole 200mg 3zl

Gryzeofulvin 500mg 3zl

Nystatin 100k and 500k 2zl

Amphotericin B 10g 80zl

Spiierdalaj

G
Gość

Byłem w sanatorium i polecam panom zaopatrzyć się przed wyjazdem w duże ilości prezerwatyw

K
Kuracjusz

Skąd te ceny chyba z lat u bieglych

G
Gość

Wstyd mi za te komentarze.

G
Gość
6 lipca, 18:24, hańba i zdrada:

bandziory poprzejmowali uzdrowiska robią fortuny a naród budował i ma g... ! no i ch ... d... kamieni kupę. tak zrobili w balona naród solidarni bohaterscy obrońcy narodu przed komunizmem. czapa się należy za sprzedaż kraju bandytom i okupantom i zdradę narodu.

suweren nadal jak przez setki lat zamiast normalnego życia woli niewolniczą harówkę na solidarne gangi i mafiozów.

Jestem w sanatorium ciechocinek proszę sobie wyobrazić że nie posiada ona ani jednej lodówki czy to jest możliwe w dzisiejszych czasach żeby na obiekcie nie było ani jednej lodówki czy nie może się ktoś tym zająć ponieważ to jest nie do pomyślenia przy takich temperaturach

G
Gość
2019-07-07T11:38:37 02:00, Gość:

Dlaczego płacąc za senatorium jakiś doktur będzie mi dyktował gdzie mam jechać czuje tu korupcję i kolesiostwo

Bedzie matolku dyktowac gdzie dopoki jezyka polskiego nie opanujesz w takim stopniu zeby sie nim wlasciwie poslugiwac

G
Gość
2019-07-07T11:53:05 02:00, Gość:

Do senatorium jadą ludzie starsi dlaczego jak mam senatorium w pobliżu o tych samych schorzeniach lekarz wysyła na drugi koniec Polski i jeszcze w zimie .korupcja i jeszcze raz korupcja

Senatorium? Naucz sie ty polskiego zanim bzdury zacxniesz wypisywac.

G
Gość

Do senatorium jadą ludzie starsi dlaczego jak mam senatorium w pobliżu o tych samych schorzeniach lekarz wysyła na drugi koniec Polski i jeszcze w zimie .korupcja i jeszcze raz korupcja

G
Gość

Dlaczego płacąc za senatorium jakiś doktur będzie mi dyktował gdzie mam jechać czuje tu korupcję i kolesiostwo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3