Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Leczenie Ukraińców w Łodzi i regionie. Uchodźcy zgłaszają się z ranami, traumą i zwykłymi dolegliwościami

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Ukraińcy w Łodzi i w regionie są prawie rok. Korzystają też z bezpłatnej opieki medycznej.
Ukraińcy w Łodzi i w regionie są prawie rok. Korzystają też z bezpłatnej opieki medycznej. Krzysztof Szymczak
Już od ponad roku lekarze z Łodzi i regionu opiekują się pacjentami z Ukrainy. Początkowo musieli radzić sobie z urazami i traumami wojennym oraz z pogorszeniami stanu zdrowia po wielodniowej tułaczce. Teraz to coraz częściej "zwykłe" przypadki medyczne.

Pomoc medyczna dla pacjentów z Ukrainy w Łodzi i regionie

Ponad 30 tys. bezpłatnych porad medycznych udzieliła uchodźcom z Ukrainy łódzka internetowa przychodnia rodzinna Dimedic. To jeden z największych tego typu projektów charytatywnych w całym kraju. Jednak początki były trudne.

- Ludzie przez granice przejeżdżali w różnym stanie, jako lekarze musieliśmy wyjść poza schemat - wspomina dr Sylwester Piaskowski dyrektor ds. medycznych w Dimedic. Jednym z najtrudniejszych przypadków był pacjent z kilkudniową raną postrzałową, którego stan nagle się pogorszył. Lekarze z poradni Dimedic zachowali zimną krew i pokierowali go do szpitala.

Teraz dolegliwości są bardziej standardowe: pacjenci zgłaszają się z chorobami przewlekłymi, sezonowymi, prośbami o przedłużenie leków, czy antykoncepcji. Jednak wielu z nich jest w ciężkim stanie psychicznym.

- Dzwonią pacjenci, którzy dowiadują się, że ich bliscy zginęli lub ich miejscowość jest pod ostrzałem. Potrzebują pomocy, by przetrwać najtrudniejsze dni - mówi dr Piaskowski. Jak dodaje z taką liczbą pacjentów w traumie lekarze przychodni rodzinnych zazwyczaj nie mają do czynienia.

Leczenie uchodźców z Ukrainy w ramach NFZ

Ale uchodźcy mają też w Łodzi bardzo poważne zabiegi i to opłacane przez NFZ. Paradoksalnie części z nich wojna i ucieczka uratowały zdrowie lub życie. Na przykład lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki uratowali maleńką Adelinę, która po urodzeniu ważyła ponad 6 kg, a połowę jej ciała stanowił guz. Dla jej rodziny był to ogromny stres, bo wcześniej na Ukrainie zmarła siostrzyczka Adeliny. Szpital w ciągu roku przyjął 40 porodów uchodźczych, ale aż 20 proc. dzieci przychodzących na świat w tym szpitalu to dzieci ukraińskie.

Fundusz Pomocy Ukrainie opłaca pomoc medyczną dla uchodźców

Uchodźcy z Ukrainy mają prawo do bezpłatnej opieki medycznej, ale NFZ dzieli ich na dwie grupy. Pierwsza to osoby, które nie mają w Polsce prawa do ubezpieczenia zdrowotnego i ich leczenie opłacane jest z Funduszu Pomocy Ukrainie. Do końca ubiegłego roku łódzki oddział NFZ wydał na to 30 mln zł, opłacając prawie 23 tys. faktur od 1,6 tys. placówek medycznych. Hospitalizowano 5,5 tys. uchodźców, najmłodszy miał dwa miesiące, najstarszy 95 lat i dwa miesiące. Przyjęto też 105 uchodźczych porodów.

Ilu uchodźców z Ukrainy opłaca składki w województwie łódzkim?

Jednak dużo więcej uchodźców z Ukrainy ma opłacone normalne ubezpieczenie zdrowotne, na przykład jako osoby zatrudnione, prowadzące firmy lub rodziny osób ubezpieczonych. Takie osoby przez system traktowane są tak jak Polacy. Według łódzkiego oddziału ZUS pod koniec ubiegłego roku w województwie łódzkim było 52 597 obywateli Ukrainy opłacających składki na ubezpieczenie społeczne jako pracownicy lub przedsiębiorcy. Do tego trzeba jeszcze doliczyć ich rodziny.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki