Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Legia Akademicka namawia: studenci, skończcie kurs i zostańcie żołnierzami rezerwy

Sławomir Sowa
Sławomir Sowa
W przypadku studentów, którzy marzą o szybkim zdobyciu oficerskich szlifów, same chęci jednak nie wystarczą. W programie Legia Akademicka mogą ubiegać się o nie ci, którzy są na ostatnim roku studiów, mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.CZYTAJ DALEJ >>>>...
W przypadku studentów, którzy marzą o szybkim zdobyciu oficerskich szlifów, same chęci jednak nie wystarczą. W programie Legia Akademicka mogą ubiegać się o nie ci, którzy są na ostatnim roku studiów, mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.CZYTAJ DALEJ >>>>... archiwum PolskaPress
Czy można zostać oficerem Wojska Polskiego podczas wakacyjnego kursu? Taką ofertę ma armia dla studentów ostatniego roku studiów. To nowość w realizowanym od czterech lat programie Legia Akademicka. Na pozostałych studentów czekają kursy podstawowy, podoficerski i płatne ćwiczenia w wakacje.

W przypadku studentów, którzy marzą o szybkim zdobyciu oficerskich szlifów, same chęci jednak nie wystarczą. W programie Legia Akademicka mogą ubiegać się o nie ci, którzy są na ostatnim roku studiów, mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy nie uczestniczyli dotychczas w programie, ale są podoficerami rezerwy.

Kandydaci na oficerów zarówno teorię, jak i praktykę odbędą w letnie wakacje studenckie. To łącznie 51 dni, z których 40 realizowanych będzie w Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Następne 11 dni szkolenia spędzą w wytypowanych jednostkach szkolnictwa wojskowego lub centrach szkolenia. Na ostatnie 3 dni wrócą do AWL, gdzie przystąpią do egzaminu. Po zdaniu z sukcesem egzaminu oficerskiego oraz dostarczeniu dyplomu magistra każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy.

Taki zaszczyt spotka jednak tylko garstkę. Przyjmowanie wniosków chętnych na kurs oficerski już się zakończyło, a niebawem komisja kwalifikacyjna wybierze 50 osób z całej Polski, które taki kurs przejdą.

Na kurs może sie zapisać każdy student

Studenci wciąż jednak mogą zapisać się na na inne kursy w ramach Legii Akademickiej: szeregowego i podoficera. W województwie łódzkim w tym roku w programie tym uczestniczą cztery uczelnie: Państwowa Uczelnia im. Stefana Batorego w Skierniewicach oraz trzy łódzkie szkoły wyższe: Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Politechnika Łódzka i Społeczna Akademia Nauk. Zwraca uwagę brak największej uczelni, Uniwersytetu Łódzkiego, który uczestniczył w II i III edycji programu.
Jak jednak mówi ppłk Piotr Chrzanowski, szef Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień w Wojewódzkim Sztabie Wojskowym w Łodzi i jednocześnie koordynator programu Legia Akademicka w woj. łódzkim, do programu mogą dołączyć również studenci z innych uczelni wyższych, które nie wyraziły chęci przystąpienia do programu Legii Akademickiej. Wystarczy, że zgłoszą się do koordynatora uczelni, która w programie uczestniczy. Czasu jest już jednak niewiele.

Ile można zarobić na udziale w ćwiczeniach?

Szkolenie teoretyczne, zarówno w module podstawowym, jak i podoficerskim, będzie się odbywać na uczelni w grupach po 20-30 osób. Po zaliczeniu części teoretycznej do 30 maja, można wystąpić o powołanie na część praktyczną, czyli ćwiczenia, choć nie jest to obowiązkowe. Moduł praktycznego szkolenia podstawowego (3 tygodnie) zakończony jest egzaminem, złożeniem przysięgi wojskowej i uzyskaniem statusu szeregowego rezerwy. Moduł szkolenia podoficerskiego (kolejne 3 tygodnie szkolenia) zakończony jest egzaminem i mianowaniem na pierwszy stopień podoficerski (kapral). Jest to równoznaczne z uzyskaniem statusu podoficera rezerwy. Co ważne, udział w szkoleniu praktycznym jest płatny. Obecnie stawka ta wynosi 117,13 zł za dzień ćwiczeń i nie jest opodatkowana.

Nabór na kursy podstawowy i podoficerski kończy się w marcu, o szczegóły można zapytać koordynatorów Legii Akademickiej na czterech uczelniach w Łódzkiem, które przystąpiły do programu, albo dzwoniąc do Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Łodzi.

Legia Akademicka to program skierowany do studentów, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o przyszłej służbie zawodowej. Program jest realizowany od 2017 roku, a obecnie koordynuje go Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Do tej pory w całej Polsce szkolenie teoretyczne w ramach Legii Akademickiej ukończyło ok. 10 tys. studentów, a praktyczne ok. 7 tysięcy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki