MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lek na COVID-19 firmy AstraZeneca o 77 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19!

Monika Góralska
Monika Góralska
Lek AZD7442 wykazał dużą skuteczność w ochronie przed objawowym oraz ciężkim przebiegiem COVID-19.
Lek AZD7442 wykazał dużą skuteczność w ochronie przed objawowym oraz ciężkim przebiegiem COVID-19. tinnakornlek/123rf.com
AstraZeneca opublikowała wynik III fazy badań nad lekiem na COVID-19, który zawiera kombinację dwóch rodzajów przeciwciał monoklonalnych uzyskanych od ozdrowieńców. Wyniki są bardzo optymistyczne okazuje się bowiem, że preparat skutecznie chroni przed ciężkim przebiegiem COVID-19, wywołanym również nowymi wariantami wirusa, w tym wariantem Delta.

Lek o nazwie AZD7442 został opracowany przez brytyjski koncern AstraZeneca we współpracy z Centrum Medycznym Uniwersytetu Vanderbilt, który był odkrywcą przeciwciał monoklonalnych użytych w produkcie. AZD7442 jest kombinacją dwóch rodzajów przeciwciał monoklonalnych pochodzących z limfocytów B. W wyniku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 aktywują się one w organizmie chorych i są obecne u ozdrowieńców, chroniąc organizm przed ponowną infekcją.

Jak wyglądało badanie?

W badaniu wzięło udział 5197 osób dorosłych, wśród których 43 proc. miało powyżej 60 lat, a ponad 75 proc. uczestników miało choroby współistniejące w tym takie, które zwiększają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19 (cukrzyca, otyłość, choroby płuc i serca). Osoby te przyjmowały również leki immunosupresyjne, które zmniejszają skuteczność szczepionki przeciw COVID-19.

Badanie zostało przeprowadzone w 87 ośrodkach w USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Francji i Belgii. Polegało ono na podaniu w jednorazowym wstrzyknięciu domięśniowym dawki 300 mg leku AZD7442 dwóm trzecim uczestników i placebo w formie zastrzyku z soli fizjologicznej pozostałej części badanych. W badanie zaangażowani byli naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie i Uniwersytetu Columbia, którzy również oceniali skuteczność testowanego leku.

Zobacz także:

Lek o 77 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów COVID-19

Wyniki III fazy badań nad lekiem na COVID-19 firmy AstraZeneca napawają optymizmem, ponieważ okazuje się, że preparat zmniejsza ryzyko wystąpienia objawów COVID-19 oraz ciężkiego przebiegu choroby aż o 77 proc. Lek wykazuje także skuteczną ochronę przed wariantem Delta koronawirusa, a także przed jego innymi mutacjami, co odkryli badacze z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Columbia w czasie badań „in vitro”. Lek zapewnia również długą ochronę przeciw COVID-19, która w przypadku badanych trwała aż 200 dni po podaniu zastrzyku. Natomiast docelowo ma zapewniać aż 12 miesięcy ochrony przed COVID-19.

Lek okazał się również bardzo dobrze tolerowany o czym świadczy porównywalna w obu grupach uczestników liczba występujących objawów niepożądanych. Dodatkowo w grupie przyjmującej lek AstraZeneca nie zanotowano przypadku ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z powodu COVID-19, podczas gdy w grupie stosującej placebo wystąpiły 3 przypadki ciężkiego przebiegu COVID-19, w tym 2 zgony. Pacjenci będą nadal obserwowani przez kolejnych 15 miesięcy.

Wiceprezes firmy AstraZeneca Mene Pangalos oświadczył, że po opublikowaniu i zrecenzowaniu badań w czasopiśmie medycznym firma będzie chciała uzyskać zezwolenie na jak najszybsze dopuszczenie leku AZD7442 do stosowania w nagłych przypadkach lub warunkowego zatwierdzenia preparatu, aby poszerzyć ochronę osób, które nie są wystarczająco chronione przez szczepionki.

Źródło:
AZD7442 PROVENT Phase III prophylaxis trial met primary endpoint in preventing COVID-19 astrazeneca.com

ZOBACZ: Premier ostrzega przed czwartą falą koronawirusa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lek na COVID-19 firmy AstraZeneca o 77 proc. zmniejsza ryzyko wystąpienia objawowego COVID-19! - Strona Zdrowia

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki