Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

LEKARZ RADZI: Co to jest łupież różowy i czy jest zakaźny?

PW
Katarzyna Płużańska-Srebrzyńska, specjalista dermatologii i wenerologii
Katarzyna Płużańska-Srebrzyńska, specjalista dermatologii i wenerologii Archiwum
U mojej 10-letniej córki ostatnio na całym ciele pojawiła się bardzo swędząca wysypka. Dermatolog stwierdził, że to łupież różowy. Bardzo się niepokoję, czy to poważna choroba i czy jest zakaźna?

Łupież różowy Giberta to dość częsta choroba skóry, która wbrew nazwie nie ma nic wspólnego z łupieżem na głowie. Choć znana jest od dawna, jej dokładna przyczyna nie jest znana, najprawdopodobniej choroba związana jest z wirusem opryszczki HHV-6 i HHV-7.

Najwięcej zachorowań na tę chorobę odnotowuje się wiosną i jesienią, dotyka najczęściej dzieci w wieku szkolnym i młodych dorosłych. Pierwszym objawem jest owalna, wypukła blaszka z delikatnym złuszczaniem na powierzchni – jest to tzw. blaszka macierzysta. Następnie w ciągu dwóch tygodni na tułowiu pojawiają się liczne, drobne zmiany rumieniowo-złuszczające, które cechują się silnym świądem.

Objawy łupieżu Giberta mogą nasilić się pod wpływem potu i wysokiej temperatury, dlatego należy w tym czasie unikać sytuacji, w których istnieje ryzyko przegrzania skóry lub większego wydzielania potu, np. przebywania w saunie, uprawiania sportu. Swędzenie skóry przy łupieżu różowym może również nasilić się podczas kąpieli w gorącej wodzie i pielęgnacji drażniącymi kosmetykami. Zaostrzenie objawów może wystąpić nawet przy stosowaniu ręcznika ze zbyt szorstkiego materiału.

Łupież Giberta zwykle ustępuje samoistnie po około 4–6 tygodniach. Zazwyczaj leczenie nie jest konieczne, jednak żeby złagodzić uporczywy świąd zwykle stosuje się leki przeciwhistaminowe oraz miejscowe glikokortykosteroidy. Środki te nie skracają co prawda czasu występowania łupieżu różowego, ale wyraźnie zmniejszają jego uporczywe objawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki