LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej...

    LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej kuracji?

    PW

    Dziennik Łódzki

    Aktualizacja:

    Dziennik Łódzki

    LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej kuracji?

    ©Archiwum

    Kilka tygodni temu skończyłam kurację antybiotykiem z powodu trądziku. Zaraz po leczeniu byłam bardzo zadowolona, ale ostatnio na mojej skórze zaczęły znów pojawiać się wypryski. Czy to znaczy, że leczenie było nieskuteczne?
    LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej kuracji?

    ©Archiwum

    Trądzik, niestety, jest chorobą przewlekłą, która wyjątkowo lubi nawracać. Dlatego też po zakończeniu leczenia podstawowego bardzo ważne jest leczenie podtrzymujące, niekiedy trwające wiele tygodni, a także odpowiednia pielęgnacja. Odstawienie terapii w momencie pierwszych zadowalających efektów może prowadzić do szybszych nawrotów.

    Preparaty podtrzymujące - kremy i żele stosowane zewnętrznie - to najczęściej pochodne witaminy A, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy. Dobór preparatu zależy od zastosowanego leczenia podstawowego i wrażliwości skóry. Lek powinien być stosowany regularnie i długotrwale (np. co drugi dzień, ale wiele tygodni).

    Nierzadko jednorazowa kuracja antybiotykowa i leczenie podtrzymujące nie są wystarczające, należy je powtórzyć lub sięgnąć po ogólnie stosowaną pochodną witaminy A - izotretynoinę. Jest to jedyny obecnie lek działający przyczynowo na trądzik, a stosowany zgodnie ze wskazaniami i pod odpowiednią kontrolą jest bezpieczny i przede wszystkim skuteczny w leczeniu trądziku.

    Komentarze (1)

    Dodajesz komentarz jako: Gość

    Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

    Liczba znaków do wpisania:

    zaloguj się

    Autor komentarza nie dodał zdjęcia
    Tylko bukakke!

    /\/\ (gość)

    Zgłoś / 1 / 1

    Tylko! Robiłem kilku pannom i pomagało!

    Zapytaj lekarza

    1 3 4 5 ... 28 »
    28 stycznia

    Światowy Dzień Trędowatych

    zobacz więcej »