LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej...

  LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej kuracji?

  PW

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej kuracji?

  ©Archiwum

  Kilka tygodni temu skończyłam kurację antybiotykiem z powodu trądziku. Zaraz po leczeniu byłam bardzo zadowolona, ale ostatnio na mojej skórze zaczęły znów pojawiać się wypryski. Czy to znaczy, że leczenie było nieskuteczne?
  LEKARZ RADZI: Dlaczego trądzik nawraca po zakończonej kuracji?

  ©Archiwum

  Trądzik, niestety, jest chorobą przewlekłą, która wyjątkowo lubi nawracać. Dlatego też po zakończeniu leczenia podstawowego bardzo ważne jest leczenie podtrzymujące, niekiedy trwające wiele tygodni, a także odpowiednia pielęgnacja. Odstawienie terapii w momencie pierwszych zadowalających efektów może prowadzić do szybszych nawrotów.

  Preparaty podtrzymujące - kremy i żele stosowane zewnętrznie - to najczęściej pochodne witaminy A, nadtlenek benzoilu czy kwas azelainowy. Dobór preparatu zależy od zastosowanego leczenia podstawowego i wrażliwości skóry. Lek powinien być stosowany regularnie i długotrwale (np. co drugi dzień, ale wiele tygodni).

  Nierzadko jednorazowa kuracja antybiotykowa i leczenie podtrzymujące nie są wystarczające, należy je powtórzyć lub sięgnąć po ogólnie stosowaną pochodną witaminy A - izotretynoinę. Jest to jedyny obecnie lek działający przyczynowo na trądzik, a stosowany zgodnie ze wskazaniami i pod odpowiednią kontrolą jest bezpieczny i przede wszystkim skuteczny w leczeniu trądziku.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Tylko bukakke!

  /\/\ (gość)

  Zgłoś / 1 / 1

  Tylko! Robiłem kilku pannom i pomagało!

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »