Niestety, nawet największa dbałość o sterylność podczas wykonywania tatuażu, nie zapewni nam pełnego bezpieczeństwa, jeśli po wyjściu z salonu nie będziemy przestrzegać pewnych zasad higieny. Tuż po zabiegu tatuaż zazwyczaj zakrywa się folią, bandażem lub jałową gazą, aby uniknąć zakażenia. Taki opatrunek należy zdjąć po 2–3 godzinach.
Do pełnego zagojenia tatuaż należy przemywać letnią wodą z dodatkiem antybakteryjnego mydła 2–3 razy dziennie, a następnie stosować krem łagodzący, np. Bepanthen, Alantan. Przez pierwsze 2–3 tygodnie należy unikać korzystania z basenu czy jacuzzi, ze względu na ryzyko zakażenia bakteriami, grzybami czy wirusami.
Tatuaż należy bezwzględnie chronić przed słońcem poprzez stosowanie kremów z filtrem ochronnym, najlepiej SPF 50. Jeśli pojawia się podrażnienie (zaczerwienienie, obrzęk, sączenie płynu), konieczna jest konsultacja z dermatologiem.
Poza ewentualnym zakażeniem (które leczy się antybiotykami) istnieje możliwość rozwoju wyprysku kontaktowego. Zmiany skórne mogą się wówczas rozprzestrzenić i pojawiać w innej lokalizacji niż tatuaż.
Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?