LEKARZ RADZI: Jaki jest sens postanowień noworocznych?

  LEKARZ RADZI: Jaki jest sens postanowień noworocznych?

  PW

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Zastanawiam się, czy postanowienia noworoczne mają sens. Zwykle sporo sobie obiecuję, ale później jakoś o tym zapominam. Nie wiem, gdzie robię błąd.
  Rafał Pniewski, psychiatra i psychoterapeuta

  Rafał Pniewski, psychiatra i psychoterapeuta ©Archiwum

  Postanowienia noworoczne mają sens, jeżeli robimy z nich właściwy użytek. Nasze pragnienia albo ambicje, o których przypominamy sobie przy okazji Nowego Roku zwykle nie są nierealistyczne i chociaż wprowadzenie ich w życie będzie wymagać nieco wysiłku, są możliwe do zrealizowania.

  Jednak ludzka natura nad wysiłek przedkłada przyjemności i z tego powodu wiele z naszych postanowień pozostaje jedynie w sferze marzeń. Fantazjowanie jest z pewnością przyjemne, co więcej przy okazji „magicznych” dat, takich jak koniec starego i początek nowego roku można tym bardziej wierzyć, że to czego pragniemy samo się spełni albo uczyni to w naszym imieniu jakaś specjalna siła.
  Jednak bez naszego działania niewiele z tak poczynionych postanowień wyniknie. Wydaje się to oczywiste. Po co w takim razie co jakiś czas składamy sobie obietnice, które tak często nie znajdują potem pokrycia we wprowadzonych w życie zmianach? I na dodatek powtarzamy to rok w rok? Paradoksalnie robimy tak, żeby wprowadzenie tych zmian (których jednocześnie pragniemy!) odroczyć.

  Złożenie sobie obietnicy, że w nowym roku to już na pewno zrobię to coś, do czego od tak długiego czasu się przymierzam, wycisza wątpliwości i uspokaja sumienie. A szkoda, bo krytyczne spojrzenie na siebie i wynikające z zaniedbywania własnych spraw wyrzuty sumienia (o ile sumienie nie jest zbyt surowe) to niezły głos doradczy, który podpowiada nam, co powinniśmy zrobić, żeby mieć lepsze życie i czuć się lepiej. Budowaniu i umacnianiu naszego zdrowia psychicznego służą realne sukcesy, a nie bujanie w obłokach. Chociaż to drugie też jest nam niezbędne, żebyśmy mogli połapać się w sobie, czego dla siebie chcemy i na czym nam zależy.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  postanowiłem że znajdę sobie kobietę która mnie rozprawiczy

  jarosław (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  tylko czy kot nie będzie zazdrosny?

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »