LEKARZ RADZI: Jakie skutki ma przebywanie z alkoholikiem?

  LEKARZ RADZI: Jakie skutki ma przebywanie z alkoholikiem?

  PW

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Czy nerwicę może wywołać przebywanie na co dzień z ojcem alkoholikiem? Nie chodzi mi tutaj o bicie czy poniżanie, ale o życie ze świadomością, że najbliższa osoba od wielu lat pije.
  Rafał Pniewski, psychiatra i psychoterapeuta

  Rafał Pniewski, psychiatra i psychoterapeuta ©Archiwum

  Tak, życie pod jednym dachem z ojcem alkoholikiem, czy z kimkolwiek bliskim, kto jest uzależniony, może stać się przyczyną nerwicy. Źródłem stresu nie musi być bezpośrednia przemoc fizyczna. Sama atmosfera nieprzewidywalności, to, że nie zna się dnia ani godziny, kiedy rodzic (albo współmałżonek, lub dziecko) będzie trzeźwy, a kiedy „pod wpływem”, rujnuje poczucie bezpieczeństwa. Wynikające z uzależnienia zaniedbywanie codziennych spraw przez rodzica pozostawia trwały uraz u dziecka, tak samo jak bicie. Sięganie po wódkę albo narkotyk w niby-odpowiedzi na codzienne problemy jest tym samym, co pozostawienie dziecka bez opieki i w związku z tym bez przygotowania do radzenia sobie z dorosłym życiem.
  To wszystko może stać się przyczyną późniejszych stanów depresyjnych albo lękowych, problemów w związkach i uzależnień. Świadomość, że bliska osoba pije wywołuje poczucie winy. Niesłuszne oczywiście, bo nikt oprócz samego uzależnionego, nie ma możliwości podjęcia decyzji o leczeniu choroby alkoholowej. Dotychczas nie znaleziono innego niż psychoterapia sposobu leczenia uzależnień, a skuteczność tej metody w ogromnym stopniu zależy od woli i współpracy pacjenta. Najlepszą radą dla osób z otoczenia alkoholika jest postawienie wyraźnej granicy między własnym a jego czy jej życiem. To co jest problemem należy zostawić osobie uzależnionej (z nadzieją, że podejmie własne leczenie, ale na to osoby z rodziny mają znikomy wpływ) i zadbanie o to, żeby własne życie było jak najbardziej uporządkowane, bezpieczne i zdrowe.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »