Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarz z Łodzi zmarł na dyżurze w Pleszewskim Centrum Medycznym. Pracownicy znaleźli go martwego w szpitalu

ag
Lekarz z Łodzi zmarł na dyżurze w Pleszewskim Centrum Medycznym. Pracownicy szpitala znaleźli martwego lekarza w gabinecie. Wielkopolscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci łódzkiego lekarza pod nadzorem prokuratury. Kliknij NASTĘPNE ZDJĘCIE...
Lekarz z Łodzi zmarł na dyżurze w Pleszewskim Centrum Medycznym. Pracownicy szpitala znaleźli martwego lekarza w gabinecie. Wielkopolscy policjanci wyjaśniają okoliczności śmierci łódzkiego lekarza pod nadzorem prokuratury. Kliknij NASTĘPNE ZDJĘCIE...
Lekarz z Łodzi zmarł na dyżurze w Pleszewskim Centrum Medycznym. Jego ciało znaleźli w gabinecie pracownicy szpitala. Lekarz dyżurował od piątku. Wielkopolscy policjanci i prokuratura wyjaśniają okoliczności śmierci łódzkiego specjalisty.

39-letni lekarz kardiolog i specjalista chorób wewnętrznych z Łodzi nie był etatowym pracownikiem Pleszewskiego Centrum Medycznego. Dyżury medyczne pełnił w tym szpitalu tylko w weekendy.

Lekarz zmarł na dyżurze

W Pleszewskim Centrum Zdrowia dyżur medyczny zaczął w piątek o godz. 16. Jak potwierdza szpital w Pleszewie, ostatni raz interweniował u pacjenta w niedzielę (24 lutego) około godziny 1 w nocy. Później przebywał w gabinecie. O godzinie 8 rano łódzki lekarz miał zakończyć dyżur.

Gdy około godziny 10 w niedzielę okazało się, że drzwi do gabinetu lekarza są zamknięte, a on sam nie reaguje na wołania, zdecydowano o wejściu do środka siłą. Niestety, lekarz nie żył.

- W sprawie śmierci mężczyzny wykluczono udział osób trzecich - poinformowała media Monika Kołaska, oficer prasowy pleszewskiej policji.

Czytaj więcej: Tragedia w szpitalu. Czy przyczyną śmierci lekarza mogło być przepracowanie?

Śmierć z przepracowania?

Wiadomo, że 39-letni kardiolog pochodzi z województwa łódzkiego. Jego ciało zabezpieczono do sądowo-lekarskiej sekcji zwłok, która pozwoli ustalić bezpośrednią przyczynę śmierci łódzkiego lekarza. Szpital w Pleszewie na razie nie komentuje sprawy i odsyła do prokuratury. Sprawą śmierci lekarza zajęła się już Państwowa Inspekcja Pracy.

Łódzki lekarz uprawnienia do wykonywania swojego zawodu uzyskał w 2004 roku, odtąd też jest członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Łodzi. 39-latek najpierw zrobił specjalizację z chorób wewnętrznych, a kardiologiem był od 2016 roku. Pacjentów przyjmował w poradniach oraz klinikach w całym województwie łódzkim, m.in. w Łodzi, Bełchatowie, Zgierzu i Łęczycy.

We wtorek, 26 lutego, prokuratura poinformowała media o wstępnych wynikach sekcji zwłok łódzkiego lekarza. - Biegli we wstępnej opinii wskazali, że do śmierci doszło wskutek niewydolności krążeniowo-oddechowej - informuje prok. Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Śmierć lekarza na dyżurze

Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy lekarz umiera podczas dyżuru w szpitalu. Głośną historią był przypadek 28-letniej lekarki rezydentki ze szpitala w Niepołomicach koło Krakowa. Kobieta zasłabła w sierpniu 2017 roku podczas dyżuru w przychodni i - mimo reanimacji - zmarła. Wcześniej skarżyła się na przemęczenie i przepracowanie, pełniła także dyżur w szpitalu. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną śmierci była niedokrwienna martwica mięśnia sercowego.

Jeszcze wcześniej dyskusję w społeczeństwie o przepracowaniu lekarzy wywołała historia 44-letniej anestezjolog z Łodzi, która pracowała w szpitalu w Białogardzie. Lekarka zmarła podczas czwartej doby dyżuru. Z ustaleń śledczych wynika, że śmierć kobiety nie była wynikiem przepracowania, a przyjmowania silnych leków. Kobieta zmarła w wyniku długotrwałej choroby.

Wypalenie zawodowe lekarzy

Braki kadrowe w szpitalach i poradniach oraz wynagrodzenia personelu medycznego prowadzą do tego, że jeden lekarz pracuje nawet w kilku miejscach. Lekarze są przez to przemęczeni, często sfrustrowani i zniechęceni, co odbija się nie tylko na ich życiu, ale i też zdrowiu ich pacjentów.

Dlatego przy izbach lekarskich w każdym województwie mają powstać centra psychoedukacji i zdrowia lekarzy, w których specjaliści zajmą się profilaktyką i leczeniem skutków wypalenia zawodowego. Takich ośrodków w naszym kraju nie ma, a problem jest poważny.

W 2013 r. zbadała go Naczelna Izba Lekarska. Okazało się, że na wypalenie zawodowe skarżyło się wtedy ponad 40 proc. lekarzy. Specjaliści oceniają, że dziś problem dotyczy nawet połowy medyków.

Przez ostatnie cztery lata dwóch chirurgów zmarło po dyżurze w szpitalu Bonifratrów, kolejny taki przypadek był w Centralnym Szpitalu Klinicznym i w szpitalu w Pabianicach. A same zasłabnięcia w trakcie pracy są niemal normą.

Czytaj więcej: Centra psychoedukacji i zdrowia lekarzy mają leczyć z wypalenia

Zobacz też: "Formalnie nie była naszym pracownikiem". Lekarka zmarła na dyżurze, pracowała czwartą dobę

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki