Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z ICZMP uratowali życie noworodka z wadą serca

Redakcja
Profesor Maria Respondek-Liberska z ICZMP w Łodzi przyznaje, że najwięcej wad serca w instytucie to skomplikowane patologie
Profesor Maria Respondek-Liberska z ICZMP w Łodzi przyznaje, że najwięcej wad serca w instytucie to skomplikowane patologie Krzysztof Szymczak
Maleństwo urodziło się ze skomplikowaną wadą serca, której wcześniej nie stwierdzono. Lekarze apelują: ciężarne badajcie się!

Lekarze z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi ratowali życie noworodka, który urodził się ze skomplikowaną wadą serca. Malec w stanie krytycznym i jego mama trzy doby po porodzie przyjechali do łódzkiego szpitala karetką aż z Zielonej Góry. W czasie ciąży nic nie wskazywało na to, że chłopiec urodzi się z wadą serca. Jego mama miała robione echokardiograficzne badanie płodu dwa razy, niestety, to o jeden raz za mało. Wada rozwinęła się w ostatnich tygodniach przed porodem, a lekarze dowiedzieli się o niej dopiero po narodzinach. Chłopiec szybko trafił na stół operacyjny.

Ten przypadek pokazuje, jak ważne są regularne badania prenatalne. Wiele ciężarnych albo lekceważy zalecenia lekarzy, albo zgłasza się na badania tylko na początku ciąży. To błąd.

- Bardzo wiele wad serca rozwija się w ostatnim trymestrze ciąży. Jeśli ujawnimy wadę przed narodzinami, jesteśmy w stanie zaplanować leczenie i sam poród. Monitorujemy płód i oceniamy czy dziecko powinno urodzić się siłami natury, czy poprzez cięcie cesarskie. Nawet jeśli wada serca jest skomplikowana, dziecko dzięki temu przeżyje - przyznaje prof. Maria Respondek-Liberska, kierownik Zakładu Kardiologii Prenatalnej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki jest wiodącą placówką w kraju, która zajmuje się kardiologią prenatalną. Lekarze w ciągu jednego dnia wykrywają tu nawet kilka wad serca, najczęściej są to skomplikowane patologie i wiele z nich dotyczy ciąży in vitro.

Kiedy ciężarna powinna zbadać serce swojego dziecka?

Badania echokardiograficzne płodu kobieta powinna wykonać trzy razy w trakcie ciąży. Na pierwsze badania powinna zgłosić się między 14 a 15 tygodniem ciąży, wtedy już lekarze są w stanie ocenić, czy serduszko dziecka, mierzące zaledwie 7 milimetrów, jest zdrowe.

Kolejne badanie kobieta musi zrobić w połowie ciąży - między 18 a 20 tygodniem. Do tej pory, jeśli badania nie wykazywały żadnych zmian, lekarze z reguły nie zalecali kolejnych wizyt. To jednak uległo zmianie i dla pewności płód badany jest też na 3-4 tygodnie przed porodem.

- Jeśli dziecko rodzi się z wadą, zaraz po narodzinach lekarze rozpoczynają leczenie farmakologiczne, które przygotuje malca do zabiegu chirurgicznego - mówi prof. Respondek-Liberska.

Leczenie rozpocznie się dopiero po narodzinach, bo wskazania do operacji wewnątrzmacicznej dotyczą bardzo rzadkich wad, np. zwężenia jednej zastawki. Takie zabiegi wykonywane są w Warszawie.

Lekarze z "Matki Polki" przyjmują inną metodę leczenia w takich przypadkach. - Ten sam zabieg, który wykonuje się w trakcie ciąży, nasi lekarze robią w pierwszej dobie po porodzie. Udało nam się wykonać zabieg już w drugiej godzinie po narodzinach - przyznaje prof. Respondek-Liberska.

Przyszłością medycyny w Polsce są operacje wad serca wykonywane nawet kilkanaście minut po porodzie. Tak pracują amerykańscy lekarze.

Zobacz też:

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki