MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lekarze z Łódzkiego będą mogli konsultować się przez internet [ZDJĘCIA]

Redakcja
W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi odbyła się pierwsza wirtualna konsultacja z lekarzem rodzinnym z Parzęczewa. Było to możliwe dzięki sieci szkieletowej Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST), która powstaje w województwie łódzkim. Telemedycyna to udogodnienie nie tylko dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów. Dzięki wirtualnym konsultacjom mogą skrócić się kolejki do lekarzy specjalistów.

Lekarz rodzinny z Parzęczewa zajmuje się skomplikowanym złamaniem stawu kości ramiennej swojej pacjentki. Potrzebna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem specjalistą, by ustalić dalsze etapy leczenia. Na szczęście kobieta nie będzie musiała jechać kilkanaście kilometrów do szpitala, a wcześniej czekać kilka tygodni na wizytę, bo lekarz może od razu skonsultować przypadek i to na dodatek w obecności pacjentki, przez internet.

Możliwość wirtualnych konsultacji zapewni sieć światłowodowa Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, która powstaje w województwie łódzkim. - Jest to epokowe rozwiązanie, które przybliży pacjenta do lekarza - przyznaje Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. - Dzięki temu mamy możliwość organizowania telekonferencji. Stan zdrowia pacjentów w mniejszej miejscowości może być konsultowany bez transportu chorego do lekarza specjalisty - dodaje.

Prócz sieci światłowodowej, pacjenci i lekarze szpitali oraz placówek medycznych będą korzystać z bezprzewodowej sieci wi-fi, co okazuje się być idealnym rozwiązaniem podczas obchodów. Lekarz nie musi nosić pliku dokumentacji, by pomóc pacjentowi. Badania może pobrać, wyświetlić na tablecie i podczas obchodu udzielić medycznej porady.

Sieć światłowodowa ŁRST połączy osiem wojewódzkich szpitali: w Bełchatowie, Warcie, Sieradzu, Zgierzu, Skierniewicach, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim oraz w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. To pierwszy etap projektu ŁRST. Powstała też pilotażowa sieć radiowa, dzięki której placówki publiczne w województwie zostały podłączone do internetu. Inwestycję realizuje Urząd Wojewódzki w Łodzi.

– Biała plama w województwie została wypełniona internetem. Ale główny zakres tego przedsięwzięcia to sieć światłowodowa, która łączy szpitale wojewódzkie – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Tam tworzymy punkty dostępu, dzięki czemu jest możliwość wprowadzenia telemedycyny. W przyszłości do tych punktów będą mogli włączyć się operatorzy internetowi, którzy rozbudowują się w powiatach.

W drugim etapie projektu, który właśnie się rozpoczął, do ŁRST zostaną włączone szpitale w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku, Opocznie i Powiatowe Centrum Medyczne w Wieruszowie. Oba etapy budowy ŁRST to koszt ok. 75 mln zł. Dotacja unijna wynosi w sumie ok. 52 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki