Lekarze z Łódzkiego będą mogli konsultować się przez...

  Lekarze z Łódzkiego będą mogli konsultować się przez internet [ZDJĘCIA]

  Zdjęcie autora materiału

  Agnieszka Jędrzejczak

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Lekarze z Łódzkiego będą mogli konsultować się przez internet [ZDJĘCIA]
  1/4

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Krzysztof Szymczak

  W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. M. Kopernika w Łodzi odbyła się pierwsza wirtualna konsultacja z lekarzem rodzinnym z Parzęczewa. Było to możliwe dzięki sieci szkieletowej Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST), która powstaje w województwie łódzkim. Telemedycyna to udogodnienie nie tylko dla lekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów. Dzięki wirtualnym konsultacjom mogą skrócić się kolejki do lekarzy specjalistów.
  Lekarz rodzinny z Parzęczewa zajmuje się skomplikowanym złamaniem stawu kości ramiennej swojej pacjentki. Potrzebna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem specjalistą, by ustalić dalsze etapy leczenia. Na szczęście kobieta nie będzie musiała jechać kilkanaście kilometrów do szpitala, a wcześniej czekać kilka tygodni na wizytę, bo lekarz może od razu skonsultować przypadek i to na dodatek w obecności pacjentki, przez internet.

  Możliwość wirtualnych konsultacji zapewni sieć światłowodowa Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej, która powstaje w województwie łódzkim. - Jest to epokowe rozwiązanie, które przybliży pacjenta do lekarza - przyznaje Wojciech Szrajber, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. - Dzięki temu mamy możliwość organizowania telekonferencji. Stan zdrowia pacjentów w mniejszej miejscowości może być konsultowany bez transportu chorego do lekarza specjalisty - dodaje.

  Prócz sieci światłowodowej, pacjenci i lekarze szpitali oraz placówek medycznych będą korzystać z bezprzewodowej sieci wi-fi, co okazuje się być idealnym rozwiązaniem podczas obchodów. Lekarz nie musi nosić pliku dokumentacji, by pomóc pacjentowi. Badania może pobrać, wyświetlić na tablecie i podczas obchodu udzielić medycznej porady.

  Sieć światłowodowa ŁRST połączy osiem wojewódzkich szpitali: w Bełchatowie, Warcie, Sieradzu, Zgierzu, Skierniewicach, Pabianicach, Piotrkowie Trybunalskim oraz w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi. To pierwszy etap projektu ŁRST. Powstała też pilotażowa sieć radiowa, dzięki której placówki publiczne w województwie zostały podłączone do internetu. Inwestycję realizuje Urząd Wojewódzki w Łodzi.

  – Biała plama w województwie została wypełniona internetem. Ale główny zakres tego przedsięwzięcia to sieć światłowodowa, która łączy szpitale wojewódzkie – mówi Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. – Tam tworzymy punkty dostępu, dzięki czemu jest możliwość wprowadzenia telemedycyny. W przyszłości do tych punktów będą mogli włączyć się operatorzy internetowi, którzy rozbudowują się w powiatach.

  W drugim etapie projektu, który właśnie się rozpoczął, do ŁRST zostaną włączone szpitale w Wieluniu, Pajęcznie, Radomsku, Opocznie i Powiatowe Centrum Medyczne w Wieruszowie. Oba etapy budowy ŁRST to koszt ok. 75 mln zł. Dotacja unijna wynosi w sumie ok. 52 mln zł. Inwestycja zakończy się w 2015 roku.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To nareszcie nie będę musiał jeździć do Warszawy

  pacjent (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Jest szansa , że przeprowadzą konsultacje przez internet. Znając życia taka usługa będzie tylko dla wybranych.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  sądzę, że będziesz nadal jeździć do Warszawy....

  obiektywny... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Od lat strona internetowa Szpitala im. M.Kopernika w Łodzi - zakładka dla pacjenta - badania - informuje pacjenta, że jest w budowie.....(patrz:www.kopernik.lodz.pl/index.php/dla-pacjenta/badania),...rozwiń całość

  Od lat strona internetowa Szpitala im. M.Kopernika w Łodzi - zakładka dla pacjenta - badania - informuje pacjenta, że jest w budowie.....(patrz:www.kopernik.lodz.pl/index.php/dla-pacjenta/badania), a szkoda, że nie ma tam zamieszczonych informacji tak potrzebnych dla pacjenta ??? Dzięki właśnie takim informacjom "kobieta nie będzie musiała jechać kilkanaście kilometrów do szpitala", aby zapytać o konkretne badanie, bo przeczyta jaki zakres badań może wykonać w tej placówce na jej stronie internetowej.

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  chore

  paweł (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8

  Skomplikowane złamanie stawu ..... leczy lekarz rodzinny - bez komentarza


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ciekawe?

  xyz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Parzęczew ma dostęp do Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST)??? Nic nie rozumiem, nie napisano o łączności z łódzkimi szpitalami, np. im. Biegańskiego, czy im.Pirogowa (szpitale te...rozwiń całość

  Parzęczew ma dostęp do Łódzkiej Regionalnej Sieci Teleinformatycznej (ŁRST)??? Nic nie rozumiem, nie napisano o łączności z łódzkimi szpitalami, np. im. Biegańskiego, czy im.Pirogowa (szpitale te brały udział w programie RSIM???). Pawle masz rację ...... nie trzeba tego wydarzenia komentować...... Wybory tuż, tuż....

  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Witaj w Polsce PO!!

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

  Tak już tu niestety będzie dopóki oni rządzą.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »