1/11
W ochronie przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2 pomogą...
fot. nettpix/123RF

Leki roślinne przeciw COVID-19 – sprawdź, jakie zioła zwalczają koronawirusa!

W ochronie przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2 pomogą nowoczesne leki roślinne. Przedstawiamy zioła, produkty spożywcze, naturalne ekstrakty i fitozwiązki o potwierdzonym działaniu w zakresie profilaktyki zakażenia, łagodzenia objawów choroby koronawirusowej oraz skracania czasu leczenia i uzyskania negatywnego wyniku badań wymazu w kierunku wirusa.

Choć nowe odkrycia na temat fitoterapii COVID-19 wymagają praktycznego rozwinięcia w ramach większych badań, z właściwości niektórych potencjalnych kandydatów na bezpieczne i tanie leki roślinne można skorzystać już dziś.

Sprawdź na kolejnych slajdach10 najbardziej obiecujących ziół i ich związków aktywnych!

2/11
Nasiona czarnuszki pospolitej (Nigella sativa) są spożywane...
fot. Halil Ibrahim Mescioglu/pixabay.com

Czarnuszka pospolita z miodem

Nasiona czarnuszki pospolitej (Nigella sativa) są spożywane jako przyprawa, natomiast jej oleju używa się w celach kosmetycznych i leczniczych w chorobach skóry. Tak, jak miód pszczeli, jest znana z potwierdzonych badaniami właściwości przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Działanie obu tych często konsumowanych produktów sprawdziła grupa naukowców z Pakistanu, Chile, Kanady i USA. W porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo, uczestnicy spożywający codziennie 80 mg/kg oleju z czarnuszki wraz z 1 g/kg masy ciała miodu odczuli złagodzenie objawów COVID-19 przed 3. dniem choroby o umiarkowanym przebiegu lub przed 7. dniem, gdy nasilenie objawów było dotkliwe. Wirus szybciej znikał też z organizmów pacjentów i powodował mniej zgonów.

3/11
Obfitujące w kannabidiole (CBD) wyciągi z leczniczych,...
fot. greenserenityca/pixabay.com

Kannabidiole z konopi (CBD)

Obfitujące w kannabidiole (CBD) wyciągi z leczniczych, niepsychoaktywnych odmian konopi siewnych wykazały obiecujące właściwości w badaniach kanadyjskich. Odkryto, że związki te zmniejszają liczbę dostępnych dla koronawirusa receptorów komórkowych, poprzez które dochodzi do zakażenia. Dzieje się tak w wyniku oddziaływania CBD na ekspresję genów kodujących enzym ACE2, co zbadano na tkankach ludzkich. Wykazano też działanie przeciwzapalne wyciągów, z których te o optymalnym profilu działanie będą podlegać dalszym badaniom. Jak już wiadomo, związki aktywne z grupy kannabidiolów działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i regulująco na nastrój.

4/11
Skórki owoców cytrusowych to jeden z częstych składników...
fot. Couleur/pixabay.com

Skórka mandarynki

Skórki owoców cytrusowych to jeden z częstych składników antywirusowych mieszanek ziół stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM). Zawierają składniki zapachowe w postaci lotnych olejków eterycznych o działaniu zwalczającym patogeny, jak i flawonoidy obecne w głębszych warstwach zewnętrznej skórki. Należą do nich związki takie jak hesperydyna, kwercetyna, rutyna i naryngenina, które mają wielokierunkowe działanie ograniczające zdolność koronawirusa do infekowania komórek, wzmacniające naczynia krwionośne oraz przeciwzapalne.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

Malcewska liderką, Kiołbasa trzecia po ośmiu rundach

Malcewska liderką, Kiołbasa trzecia po ośmiu rundach

Polska - Albania LIVE Walczymy o pierwsze punkty!

Polska - Albania LIVE Walczymy o pierwsze punkty!

Heja, heja, ŁKH mistrzem hokeja. Wojciech Filipiak przewidział

Heja, heja, ŁKH mistrzem hokeja. Wojciech Filipiak przewidział

Zobacz również

Sklepy wycofują szkodliwe produkty: ziemniaki, kiełbasa, alkohol

Sklepy wycofują szkodliwe produkty: ziemniaki, kiełbasa, alkohol

Horoskop dzienny na poniedziałek. Sprawdź!

Horoskop dzienny na poniedziałek. Sprawdź!

Dodaj ogłoszenie