1/11
W ochronie przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2 pomogą...
fot. nettpix/123RF

Leki roślinne przeciw COVID-19 – sprawdź, jakie zioła zwalczają koronawirusa!

W ochronie przed infekcją koronawirusem SARS-CoV-2 pomogą nowoczesne leki roślinne. Przedstawiamy zioła, produkty spożywcze, naturalne ekstrakty i fitozwiązki o potwierdzonym działaniu w zakresie profilaktyki zakażenia, łagodzenia objawów choroby koronawirusowej oraz skracania czasu leczenia i uzyskania negatywnego wyniku badań wymazu w kierunku wirusa.

Choć nowe odkrycia na temat fitoterapii COVID-19 wymagają praktycznego rozwinięcia w ramach większych badań, z właściwości niektórych potencjalnych kandydatów na bezpieczne i tanie leki roślinne można skorzystać już dziś.

Sprawdź na kolejnych slajdach10 najbardziej obiecujących ziół i ich związków aktywnych!

2/11
Nasiona czarnuszki pospolitej (Nigella sativa) są spożywane...
fot. Halil Ibrahim Mescioglu/pixabay.com

Czarnuszka pospolita z miodem

Nasiona czarnuszki pospolitej (Nigella sativa) są spożywane jako przyprawa, natomiast jej oleju używa się w celach kosmetycznych i leczniczych w chorobach skóry. Tak, jak miód pszczeli, jest znana z potwierdzonych badaniami właściwości przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Działanie obu tych często konsumowanych produktów sprawdziła grupa naukowców z Pakistanu, Chile, Kanady i USA. W porównaniu z pacjentami otrzymującymi placebo, uczestnicy spożywający codziennie 80 mg/kg oleju z czarnuszki wraz z 1 g/kg masy ciała miodu odczuli złagodzenie objawów COVID-19 przed 3. dniem choroby o umiarkowanym przebiegu lub przed 7. dniem, gdy nasilenie objawów było dotkliwe. Wirus szybciej znikał też z organizmów pacjentów i powodował mniej zgonów.

3/11
Obfitujące w kannabidiole (CBD) wyciągi z leczniczych,...
fot. greenserenityca/pixabay.com

Kannabidiole z konopi (CBD)

Obfitujące w kannabidiole (CBD) wyciągi z leczniczych, niepsychoaktywnych odmian konopi siewnych wykazały obiecujące właściwości w badaniach kanadyjskich. Odkryto, że związki te zmniejszają liczbę dostępnych dla koronawirusa receptorów komórkowych, poprzez które dochodzi do zakażenia. Dzieje się tak w wyniku oddziaływania CBD na ekspresję genów kodujących enzym ACE2, co zbadano na tkankach ludzkich. Wykazano też działanie przeciwzapalne wyciągów, z których te o optymalnym profilu działanie będą podlegać dalszym badaniom. Jak już wiadomo, związki aktywne z grupy kannabidiolów działają przeciwzapalnie, przeciwbólowo i regulująco na nastrój.

4/11
Skórki owoców cytrusowych to jeden z częstych składników...
fot. Couleur/pixabay.com

Skórka mandarynki

Skórki owoców cytrusowych to jeden z częstych składników antywirusowych mieszanek ziół stosowanych w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej (TCM). Zawierają składniki zapachowe w postaci lotnych olejków eterycznych o działaniu zwalczającym patogeny, jak i flawonoidy obecne w głębszych warstwach zewnętrznej skórki. Należą do nich związki takie jak hesperydyna, kwercetyna, rutyna i naryngenina, które mają wielokierunkowe działanie ograniczające zdolność koronawirusa do infekowania komórek, wzmacniające naczynia krwionośne oraz przeciwzapalne.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

GIS 21.03: to może być niebezpieczne. Sprawdź, czy masz w domu

GIS 21.03: to może być niebezpieczne. Sprawdź, czy masz w domu

Nie radzisz sobie ze spłatą kredytów? To rozwiązanie może ci pomóc

Nie radzisz sobie ze spłatą kredytów? To rozwiązanie może ci pomóc

Andrzej Kraśnicki rezygnuje. Radosław Piesiewicz jedynym kandydatem na prezesa PKOl?!

Andrzej Kraśnicki rezygnuje. Radosław Piesiewicz jedynym kandydatem na prezesa PKOl?!

Zobacz również

Afera z kostką z Piotrkowskiej. Jest doniesienie do prokuratury! ZDJĘCIA

Afera z kostką z Piotrkowskiej. Jest doniesienie do prokuratury! ZDJĘCIA

Tak mieszkają i żyją Anna i Robert Lewandowscy. Mają  willę z basenem w Hiszpanii

Tak mieszkają i żyją Anna i Robert Lewandowscy. Mają willę z basenem w Hiszpanii

Dodaj ogłoszenie