Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lekki teatr na ciężkie czasy – sprawdź dlaczego warto odwiedzić Teatr Mały w Manufakturze

OPRAC.:
Angelika Korlaga
Angelika Korlaga
Międzynarodowy Dzień Teatru to znakomita okazja, by poznać ciekawe i nieoczywiste sceny. Przechadzając się między uroczymi budynkami Manufaktury w Łodzi możemy natrafić na prawdziwie wyjątkowe, kulturalne miejsce. Teatr Mały w Manufakturze to kameralna przestrzeń, która z sukcesami funkcjonuje od 2009 roku.

Lekki teatr na ciężkie czasy – sprawdź dlaczego warto odwiedzić Teatr Mały w Manufakturze

Teatr Mały został założony przez Stowarzyszenie Komedia Łódzka z inicjatywy aktora i reżysera Mariusza Pilawskiego. W następnym roku będzie obchodził swoje 15-lecie. Sercem tego miejsca jest kameralna, niewielka scena oraz widownia w stylu amfiteatralnym, która mieści 135-ciu widzów. Króluje tu przyjazna atmosfera. Warto podkreślić, że infrastruktura jest dobrze przemyślana także z myślą o osobach niepełnosprawnych, a winda ułatwia wejście do budynku także seniorom.

- Jednym z naszych haseł jest „Wpadnij do nas po wytchnienie”. Staramy się lekką literą tworzyć komedię, która rozbawia zgromadzoną publikę. U nas można odpocząć i wyłączyć się z trudów codziennego dnia w dobrej atmosferze i przede wszystkim – przy fantastycznych sztukach i aktorach, grających w nich. Nasz repertuar jest szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie. Da się zauważyć, że ludzie, którzy przychodzą do nas pierwszy raz, bardzo często wracają – mówi Mariusz Pilawski, dyrektor Teatru Małego.

Co można obejrzeć w Teatrze Małym?

Lekkie komedie, bajki dla dzieci, sztuki współczesne i klasyki np. „Pan Tadeusz” czy „Zemsta” królują na afiszu Teatru Małego od lat. Repertuar jest różnorodny, jednak wszystko sprowadza się do tego, by w miłej atmosferze spędzić swój wolny czas.

- Jestem bardzo dumny z naszej 11-osobowej inscenizacji „Pana Tadeusza” i zawsze polecam ją widzom, którzy jeszcze u nas nie byli. Klasyków mamy znacznie więcej – „Zemsta”, „Balladyna”, „Ania z Zielonego Wzgórza”. Przez długi czas graliśmy też spektakl „Skąpiec”, prawdopodobnie w najbliższej przyszłości wróci do naszego repertuaru. Mamy tez sztukę dla starszych osób, czyli Geriatix Show. Cieszy nas bardzo duża frekwencja mimo ograniczonych środków na promocję. Codziennie odwiedza nasz przeszło 100 osób, a wśród nich są uczniowie i studenci, których też staramy się kształcić. – mówi Mariusz Pilawski.

Przez 14 lat teatr wyprodukował ponad 50 premier spektakli. Organizowali także wydarzenia cykliczne: festiwal monodramów „MONOwMANU” i koncety jazzowe „Wielki Jazz w Teatrze Małym”. Teatr cechuje się też ogromną otwartością na debiutantów. Do tej pory na scenie wystąpiło blisko 50 aktorów, z czego znaczna część to absolwenci szkół aktorskich z całej Polski.

- W naszym teatrze jesteśmy otwarci na różne formy współpracy w dziedzinie kultury. Organizujemy koncerty, a na scenie w Manufakturze wystąpili już między innym zespół Raz Dwa Trzy, Stanisław Soyka, Krzysztof Daukszewicz, Artur Andrus czy Michał Bajor. Działamy także przy warsztatach teatralnych, spotkaniach integracyjno-towarzyskich i konferencjach naukowych. Jednym zdaniem – dzieje się u nas bardzo dużo i serdecznie zapraszam wszystkich do naszego małego świata – dodaje Mariusz Pilawski.

W najbliższym czasie zorganizowany zostanie wielkanocny koncert poświęcony pamięci Andrzeja Adamiaka. 10 kwietnia na scenie usłyszymy Symcha Kellera wraz z Michałem Mrozińskim, Pawłem Stępnikiem i Zbigniewem Żeno.

Lekki teatr na ciężkie czasy – sprawdź dlaczego warto odwied...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki