Leonard Cohen w Łodzi. W piątek koncert w Atlas Arenie

  Leonard Cohen w Łodzi. W piątek koncert w Atlas Arenie

  Łukasz Kaczyński

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Jego ciepłego głosu nie sposób zapomnieć czy pomylić z jakimkolwiek innym głosem, jego teksty dotykają tych najbardziej drażliwych dylematów naszej egzystencji, a jego muzyka, choć z melancholii zrodzona, daje siłę kolejnym pokoleniom. W czwartek około godz. 14 samolot Leonarda Cohena ląduje na Lotnisku im. Wł. St. Reymonta. Będzie to pierwsza wizyta w Łodzi kanadyjskiego barda i poety.
  W piątek w Atlas Arenie uwodził będzie publiczność w ramach trasy "Old Ideas World Tour". Będzie to jego jedyny koncert w naszym kraju, pierwszy od trzech lat. Do Polski sprowadza artystę najnowszy album studyjny "Old Ideas", wydany po ośmioletniej przerwie w 2012 roku.

  Wraz z Cohenem przylecą muzycy zespołu towarzyszącego mu na trasie: od lat związany z nim kierownik muzyczny i śpiewający basista Roscoe Beck, pianista Neil Larsen, mołdawski skrzypek Alexandru Bublitch, hiszpański gitarzysta Javier Mas, który w swym instrumentarium ma także archilaud i bandurrię, drugi gitarzysta Mitch Watkin, perkusista Rafael Gayol i harmonijkarz Mike Scoble.
  Za sprawą duetu The Webb Sisters nie braknie kobiecych głosów. Skład poszerzony jest o śpiewającą pianistkę Sharon Robinson, która podobnie jak Larsen uczestniczyła w nagrywaniu "Old Ideas". Oddzielnie przybędą ciężarówki ze sprzętem potrzebnym, by koncert miał należytą oprawę. W czerwcu Cohen wystąpił w Paryżu - koncert trwał cztery godziny. Łódzki, podzielony na dwie części, będzie niewiele krótszy.

  W jakim hotelu zatrzyma się artysta, jak wygląda program jego pobytu? Tego organizatorzy nie chcą zdradzić. Wiadomo, że przed koncertem odbędzie tylko jedną próbę.

  - Chodzi o zapewnienie artyście maksymalnego komfortu. Pamiętamy co działo się, gdy do Łodzi przyjechał Justin Bieber - mówi Paweł Pawlik. - Pan Cohen nie ma specjalnych wymagań, ani ekstrawaganckich życzeń, a jego żądania muzyczne są niczym w porównaniu z żądaniami np. Rihanny.

  Władze Łodzi skierowały zaproszenie do artysty, w zależności od jego woli, na śniadanie, obiad, kolację lub kawę przed koncertem. Na razie bez odpowiedzi. Pamiętajmy jednak, że w tym roku artysta skończy 79 lat.

  Naturalne są zatem głosy, że może to być ostatni koncert artysty w Polsce. I ostatnia płyta. Ale ta to akurat dowód niebywałej weny i formy. Obsesja miłości, rozliczanie z grzechami przeszłości, zmaganie się z depresją, jaką rodzi życie - to znane tematy, które na nowym krążku podawane są z muzycznym minimalizmem, wysmakowanym i zmysłowym. Blues, soul, gospel i ciepły baryton Cohena tworzą styl nie do podrobienia. Gdy pozwolimy ponieść się "starym pomysłom" natrafimy też nuty jazzowe czy grecko-bałkańskie instrumentarium. Odnajdziemy tam Cohena takiego jak zawsze: poważnego i zmysłowego, cierpiącego i kochającego życie jak jego ulubiony bohater literacki, Grek Zorba, a jednocześnie zdystansowanego. W otwierającym płytę "Going Home" pozwala sobie na stonowany żart śpiewając: "Uwielbiam rozmawiać z Leonardem/Jest sportowcem i pasterzem/Leniwym draniem w garniturze.

  Przed życiem, które jest źródłem cierpień, ale i fascynacji, w latach 90. Cohen uciekł do buddyjskiego klasztoru. Zrezygnował z niego, gdy w pierwszych latach nowego wieku wszelkich oszczędności pozbawiła go menedżerka. W 2008 roku rozpoczął dwuletnie tournee, które zagwarantowało mu ponad 22 mln dolarów "emerytury". Do Łodzi artysta przyleci z Berlina, gdzie wystąpił w hali 02 World. W Łodzi Leonard Cohen będzie do soboty, najpewniej odpoczywając po koncercie. Kolejnymi punktami na jego trasie są m.in. europejskie stolice: Praga (21 lipca, Ljubljana oraz największe miasto chorwackiej Istrii, Pula, gdzie zagra w dawnym rzymski amfiteatrze.
  Bilety na koncert w Atlas Arenie kosztują 365, 280, 199 i 115zł.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Transmisja Leonard Cohen Koncert na żywo!

  LeonardCohenTransmisja (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 7

  http://leonardcohentransmisja.blogspot.com/ - Leonard Cohen Transmisja z Koncertu na Żywo!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Leonard Cohen Transmisja na żywo

  StreamLive (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12 / 20

  Transmisja z koncertu Leonarda Cohen dostępna za darmo będzie pod adresem: http://streamlive.pl/leonard-cohen-koncert-atlas-arena-live/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo