ZOBACZ
  KONIECZNIE

  Pielęgniarki z Uniwersytetu Medycznego odebrały dyplomy

  Rozwiń
  „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” w łódzkiej EC1. Trwa...

  „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” w łódzkiej EC1. Trwa montaż [ZDJĘCIA]

  Dariusz Pawłowski

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” w łódzkiej EC1. Trwa montaż [ZDJĘCIA]
  1/15
  przejdź do galerii

  ©Grzegorz Gałasiński

  Trwa montaż wystawy „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu” w łódzkiej EC1. Ekspozycję będzie można zwiedzać od 25 listopada
  W Hali Maszyn EC1 Łódź rozpoczął się ostatni etap instalacji gościnnej wystawy „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu”. Ekspozycję będzie można zwiedzać już od soboty 25 listopada.

  W przestrzeni przeznaczonej na wystawę poświęconą inżynierskiemu geniuszowi włoskiego twórcy instalowane są obecnie historyczne modele, które przyjechały do Łodzi z Muzeum Leonarda da Vinci w Mediolanie. Ekspozycja, na którą złoży się 70 eksponatów, w tym 40 historycznych modeli oraz 46 multimedialnych instalacji, a także współczesne przykłady bio-inspirowanej robotyki, lotnictwa i technologii materiałowej ma być czynna do 3 czerwca przyszłego roku.

  Są już w sprzedaży bilety na wystawę - normalny od wtorku do piątku kosztuje 39 zł, w sobotę i niedzielę oraz święta 49 zł (ulgowe odpowiednio: 24 i 29 zł), przygotowano również bilety rodzinne i grupowe. Organizatorzy zapowiadają, że już mają blisko 5 tys. rezerwacji (docelowo planowana jest sprzedaż co najmniej 150 tys. biletów).

  Gościnnej wystawie towarzyszyć będzie ciekawie zapowiadająca się rodzima część, przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej, zatytułowana „Od marzeń o lataniu do fabryki snów. Polscy Leonardowie”, prezentująca sylwetki i projekty krajowych niezwykłych wynalazców. Jej wyjątkowym elementem będzie żmudnie, z detalami odtworzony biopleograf - aparat kinematograficzny Kazimierza Prószyńskiego, nazywanego Kolumbem Kina. Odbudowanie głównie na podstawie zdjęć słynnego, historycznego aparatu, który się nie zachował do naszych czasów, można uznać za wydarzenie na skalę europejską.

  - Na nasze zamówienie, wykorzystując technologię znaną pod koniec XIX wieku, odtworzył go Janusz Król - wyjaśnia Katarzyna Bieńkiewicz z Narodowego Centrum Kultury Filmowej. - Warto podkreślić, że urządzenie jest sprawne, zarówno jeśli chodzi o system projekcji, jak i możliwość nagrywania obrazu. Nosimy się z pomysłem, by po zakończeniu wystawy zrekonstruować nim „Powrót birbanta” z 1902 roku, jeden z pierwszych polskich filmów, do których zachował się scenariusz.

  Biopleograf to udoskonalona wersja pleografu z roku 1894 (a zatem wcześniejszego o rok od kinematografu braci Lumière), służąca do rejestracji i projekcji materiału filmowego. Na wystawie znajdzie się też replika stworzonego przez Prószyńskiego chwytaka taśmy filmowej. Wynalazca jest również autorem m.in. pierwszej ręcznej kamery filmowej do zdjęć reporterskich, aeroskopu, systemu umożliwiającego równomierny, skokowy przesuw taśmy filmowej marginalizujący drgania oraz eliminujący wady migotania obrazu podczas projekcji.

  - Drugim filmowym bohaterem wystawy będzie Jan Szczepanik, autor kilkuset opatentowanych rozwiązań z dziedziny techniki filmowej i fotograficznej - dodaje Piotr Kulesza, kurator polskiej części wystawy.- Wśród jego wynalazków są między innymi telektroskop i telefot: urządzenia do przesyłania na odległość ruchomego obrazu kolorowego wraz z dźwiękiem, czyli pierwowzór telewizji, a także programowanie wyrobu tkanin żakardowych i kamizelka kuloodporna.

  Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć polskie wynalazki bliższe technologicznie myśli Leonarda da Vinci: loty Jana Wnęka i lotnię Czesława Tańskiego. Wnęk praktykował loty na swojej konstrukcji blisko ćwierć wieku przed uznawanym za ojca szybownictwa Ottonem Lilienthalem. Samouk z okolic Odporyszowa był również rzeźbiarzem - na wystawie pokazanych zostanie kilka jego prac. Tański z kolei przy pomocy swojej lotni prawdopodobnie jako pierwszy człowiek wzbił się w powietrze z płaskiego terenu.

  Obiekty zrekonstruowane na potrzeby wystawy zostaną później włączone do kolekcji Narodowego Centrum Kultury Filmowej.

  Wystawa, której czas zwiedzania ma wynosić 2,5 godziny, będzie czynna od wtorku do niedzieli w godz. 9-19.


  DIAGNOZA STRESZCZENIE. DIAGNOZA ODC. 11 STRESZCZENIE. DIAGNOZA STRESZCZENIE ODCINKÓW

  BELFER s02e05 BELFER ONLINE BELFER 2 ODCINEK 5 CDA BELFER 2 ODCINEK 5 GDZIE OGLĄDAĆ ONLINE ZA DARMO

  Riverdale s02e07| Riverdale 2 online|Riverdale 2 odcinek 7|Riverdale CDA|Riverdale Zalukaj

  Black Friday 2017| Black Friday Polska| Czarny Piątek 2017| Black Friday kiedy|Black Friday Promocje

  The Walking Dead s08e05|The Walking Dead CDA| The Walking Dead online| The Walking Dead sezon 8

  TOTEM CDA TOTEM ONLINE TOTEM ZALUKAJ TOTEM ZWIASTUN TOTEM POPEK, SOBOTA, MATHEO KLIP DO FILMU


  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ec1 geszefcik na poziomie

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo