Leszek Balcerowicz: Płakaliśmy nad Łodzią, ale musieliśmy...

  Leszek Balcerowicz: Płakaliśmy nad Łodzią, ale musieliśmy uciekać z socjalizmu

  rozm. Piotr Brzózka

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Leszek Balcerowicz: - Nie mieliśmy wtedy programów dla miasta, ale program dla Polski
  1/2
  przejdź do galerii

  Leszek Balcerowicz: - Nie mieliśmy wtedy programów dla miasta, ale program dla Polski ©Krzysztof Szymczak

  Rozmowa z prof. Leszkiem Balcerowiczem, twórcą polskiej reformy gospodarczej.
  Na zawsze pozostanie Pan twarzą polskiej transformacji. A w Łodzi pierwszym skojarzeniem z transformacją jest upadek przemysłu lekkiego. W biograficznej książce "Trzeba się bić", którą Pan właśnie promuje, czytamy: "wielu załamuje ręce nad PGR-ami, a nikt nie płacze nad Łodzią, gdzie restrukturyzacja przerośniętych zakładów włókienniczych musiała doprowadzić do bezrobocia". A więc to prawda - nie płakał nikt w rządzie nad padającą Łodzią?
  Płakaliśmy.
  Ale nie tylko nad Łodzią, nad innymi miejscami w Polsce też. I nie tylko płakaliśmy, ale staraliśmy się uniknąć losu, jaki spotkał Białoruś czy Ukrainę. Staraliśmy się jak najszybciej wychodzić z tej katastrofy, którą zostawił socjalizm - z galopującej inflacji. Zresztą sam socjalizm był katastrofą. Nie ma żadnego przykładu kraju, który by nie przegrał, mając socjalizm, czyli totalne upolitycznienie gospodarki. Po 1989 roku chodziło o to, by usunąć balast, który ciążył nad gospodarką Polski i w ten sposób blokował rozwój. Oczywiście nie wszystkich ciągnęło od razu i nie wszystkich z równą siłą. Nie dało się tego zrobić, nikomu na świecie to się nie udało. Ale ostatecznie my mamy dziś dwa razy większą gospodarkę, a gospodarka np. Węgier jest większa tylko o 20 procent. Nie mówię już o Ukrainie, która jest poniżej poziomu sprzed 25 lat.

  A co Pan powie, jak przyjdzie do Pana starsza łódzka włókniarka i zapyta: naprawdę nie można było inaczej? Może trochę wolniej?
  Alternatywą było zachowanie całej struktury, jaka wyrosła w socjalizmie, z wielkimi zakładami, produkującymi na rynek RWPG. A socjalizm gnił. Więc gdy słyszę ludzi, którzy mówią, że chcą żyć jak w kapitalizmie, a pracować jak w socjalizmie - to wiem, że mówią o utopii. Rozumiem uczucia ludzi, którzy stracili miejsca pracy w zakładach, będących w stanie funkcjonować tylko w socjalizmie, którzy nie znaleźli potem pracy albo zabrało im to bardzo dużo czasu. Tylko trzeba powiedzieć, jakie były alternatywne rozwiązania. Wiemy, co się stało w tych krajach, które odłożyły zmiany - na Białorusi, Ukrainie. Czasem nie wystarczy wskazać na jednostronnie negatywne efekty, trzeba pokazywać alternatywy, jakie wtedy były.

  Ale górnikom się udało. Włókniarkom nie. Wiedzieliście, że nie przyjadą palić opon do Warszawy?
  To nie było tak, że planowaliśmy, komu się dołoży, jaki przemysł się ograniczy. Wychodziliśmy z gigantycznej socjalistycznej katastrofy. Inflacja, kolejki, zadłużenie zagraniczne i sam ustrój. Można wręcz powiedzieć, że negatywne efekty, które się pojawiły, byłyby potęgowane przez odkładanie bądź nierobienie reform. Brak reformy rynku pracy pod koniec lat 90. przyczynił się do wzrostu bez-robocia, bo wtedy mieliśmy wyż demograficzny. Ironia losu polega na tym, że ci, którzy blokują takie reformy, często występują w roli oskarżycieli.

  Był Pan wicepremierem po 1989 roku, gdy łódzki przemysł załamał się po raz pierwszy, i po roku 1997, gdy załamanie handlu z Rosją zadało decydujący cios wielu zakładom, które jeszcze jakoś przędły. Czy mówiono w ogóle w Warszawie o specjalnej pomocy dla Łodzi?
  Wtedy myśleliśmy o tym, jak wyrwać Polskę z katastrofy, a nie mieliśmy programów: Łódź, Wrocław, Warszawa, Zielona Góra, Kielce, Żyrardów itp. A gdybyśmy mieli, toby się wszystko zakończyło porażką, bo ramy działania dla całej Polski były katastrofalne. To byłoby myślenie w kategoriach I sekretarza PZPR - mnóstwo programów specjalnych, a żadnego dla Polski. Oczywiście było tak, że szczególnie silne grupy nacisku, jak górnicy, wywalczyły sobie większe przywileje. Nie ja to proponowałem, ale mogę powiedzieć, że specjalne traktowanie górników w czasie, gdy byłem w rządzie, w latach 1998 - 2000, służyło temu, by zamykać niewydajne kopalnie. Wtedy właśnie dokonała się największa restrukturyzacja. Ale żeby wydobyć górników z kopalń, rzeczywiście zaoferowano im specjalne traktowanie. Natomiast żeby każdy był tak potraktowany - nas jako Polski nie było stać.

  CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (29)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Balcerowicz musi odejść

  Wkurzony (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  A może ktoś z patriotów w końcu załatwi sprawę pana Leszka Złodziejewicza – Demolki tak jak trzeba.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Balcerowicz

  Obserwator (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 5

  Najpierw trzeba wiedzieć czy p. Balcerowicz jest Polakiem, powinien mieć zakaz wypowiadania się na temat biednej Łodzi,powinien odpowiedzieć za zniszczenie przemysłu w tym mieście.

  Zdjęcie autora komentarza
  Precz z Balcerowiczem.Niech wytłumaczy się w piekle.

  Krystyna Stefańska

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 4

  Balcerowicz, zapłatę sprawiedliwą i pewną otrzymasz za te łzy fałszywe na tamtym świecie !
  Czesi z transformacji wyszli obronną ręką. Zachowali swój przemysł, powoli zmodernizowali go, są zamożni,...rozwiń całość

  Balcerowicz, zapłatę sprawiedliwą i pewną otrzymasz za te łzy fałszywe na tamtym świecie !
  Czesi z transformacji wyszli obronną ręką. Zachowali swój przemysł, powoli zmodernizowali go, są zamożni, a ich młodzież nie opuszcza , jak masowo robią to nasze dzieci, swego kraju.
  zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hipokryta? Ślepiec? Czy może Głuchy?

  Jaką nam Polakom tacy właśnie zgotowali przyszłość? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  M.in.dzięki jego polityce do roku 2050 wg. prognoz demograficznych będzie nas Polaków mniej o ok. 7 000 000. O niewyobrażalnych stratach społeczno - gospodarczych już nie piszę, bo na takiego to...rozwiń całość

  M.in.dzięki jego polityce do roku 2050 wg. prognoz demograficznych będzie nas Polaków mniej o ok. 7 000 000. O niewyobrażalnych stratach społeczno - gospodarczych już nie piszę, bo na takiego to strata czasu. Dlatego dziwię się tylko tym, którzy chcą jeszcze słuchać jego bredni. A co wtedy się będzie działo chociażby z niewydolnymi systemami emerytalnymi w naszym kochanym kraju to już dobrze, że nie będę musiał tego oglądać !zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  raf

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  "M.in.dzięki jego polityce do roku 2050 wg. prognoz demograficznych będzie nas Polaków mniej o ok. 7 000 000"

  A jakie są demograficzne prognozy dla krajów socjalistycznych np. Białorusi, Kuby? Czy...rozwiń całość

  "M.in.dzięki jego polityce do roku 2050 wg. prognoz demograficznych będzie nas Polaków mniej o ok. 7 000 000"

  A jakie są demograficzne prognozy dla krajów socjalistycznych np. Białorusi, Kuby? Czy któryś ma współczynnik dzietności 2,1 wymagany do utrzymania stałej liczby ludności?zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  znikaj!

  kolo (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Noo taak nad Lodzia jedynie plakaliscie bo kobiety nie poszly pod sejm palic opon! Nad gornikami nie placzecie tylko placicie....Leszek ty juz swoje zrobiles...zniknij juz ze sceny idz "doradzac"...rozwiń całość

  Noo taak nad Lodzia jedynie plakaliscie bo kobiety nie poszly pod sejm palic opon! Nad gornikami nie placzecie tylko placicie....Leszek ty juz swoje zrobiles...zniknij juz ze sceny idz "doradzac" na bialorus....zwiń

  Zdjęcie autora komentarza
  Leszek Balcerowicz: Płakaliśmy nad Łodzią, ale musieliśmy uciekać z socjalizmu

  Vermo Bianco

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

  Baju, baj ...

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  .

  płakał nad (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Łodzią. A Łódź nie będzie płakała jak zdechnie(oby w męczarniach).

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  balcerowicz

  to czyta??? (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 2

  Że każdy ma łapkę w dół???

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  pseudonaukowcy

  .... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 12

  Na państwowych posadach. Nieroby które pasożytują na przeciętnych ludziach. Wstydu nie mają, aroganci.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wstrętny typ, zniszczył kawał Łodzi i życie tysiącom łodzian

  k (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 3

  do tego kłamał mówiąc, ze po 20 latach będziemy zarabiać jak Zachód. Zarabia on i jego kłamliwa hołota a własności polskiej w Polsce dzisiaj jak na lekarstwo.
  A te niby nic niewarte zakłady nie...rozwiń całość

  do tego kłamał mówiąc, ze po 20 latach będziemy zarabiać jak Zachód. Zarabia on i jego kłamliwa hołota a własności polskiej w Polsce dzisiaj jak na lekarstwo.
  A te niby nic niewarte zakłady nie dość, że dawały zatrudnienie, to jeszcze pracowały na 3 zmiany a przy tym towaru nadal brakowało na rynku. Do Łodzi przyjeżdżały autokarami wycieczki aby kupić łódzkie tkaniny i łódzkie ubrania.
  Tacy jak Balcerowicz zaprogramowali zniszczenie, potem przeprowadzili zniszczenie, w zamian nie dając nic Polakom a otworzyli Polskę dla obcych.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo