Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Letnia Akademia Jazzu. Bobo Stenson Trio w hołdzie Krzysztofowi Komedzie

Joanna Kocemba
Wszyscy miłośnicy muzyki jazzowej na pewno docenią rozbudowane i częste improwizacje grupy Bobo Stenson Trio
Wszyscy miłośnicy muzyki jazzowej na pewno docenią rozbudowane i częste improwizacje grupy Bobo Stenson Trio bobostenson.com
Trwa VII Letnia Akademia Jazzu. W czwartek (14 sierpnia) na scenie przy ul. Łąkowej 5 wystąpi Bobo Stenswon Trio. Początek koncertu o godz. 20.

Bobo Stenson i Krzysztof Komeda, co ich łączy, a co dzieli? Patrząc z dzisiejszego punktu widzenia, urodzili się w podobnym czasie. Ten pierwszy w latach 40., tuż po II wojnie światowej, ten drugi w latach 30. Byli sąsiadami. Stenson jest ze Szwecji, Komeda był z Polski, urodził się w Poznaniu, w latach 60. Często koncertował w krajach skandynawskich. Jeden z nich przeżył zaledwie 38 lat. Drugi kilka dni temu świętował 70 urodziny. Każdy z nich swoją przygodę z dźwiękiem rozpoczął od nauki gry na fortepianie, który do końca pozostał ich ukochanym instrumentem. Tak naprawdę nazywają się Bo Gustav Stenson i Krzysztof Trzciński. Połączyła ich miłość do muzyki, razem choć osobno współtworzyli powojenny jazz.

W najbliższy czwartek Bobo Stenson, w ramach VII Letniej Akademii Jazzu złoży hołd Krzysztofowi Komedzie. Na scenie łódzkiej Wytwórni zespół Bobo Stenson Trio w składzie Bobo Stenson (fortepian), Andres Jormin (kontrabas) i Jon Falt (perkusja) wykona utwory autorstwa Krzysztofa Komedy. Podczas koncertu zatytułowanego "Moja Ballada" usłyszeć będzie można kompozycje autorstwa najsłynniejszego polskiego jazzmana, w tym oczywiście tytułową "Moją balladę". Utwór, który po dziś dzień grany jest na salach koncertowych na całym świecie, powstał w 1958 roku i była to jedna z pierwszych kompozycji Komedy.

Krzysztof Komeda uznawany jest za pioniera nowoczesnego polskiego jazzu, nurtu, którego zazdrościła nam cała Europa, określanego jako polska szkoła jazzu. Słynny styl czerpał z tradycji muzyki słowiańskiej, cechował się harmonią i melodycznością, poetycką atmosferą i liryzmem. Komeda z wykształcenia był lekarzem laryngologiem, komponował pod pseudonimem. Jazz w latach 50. uznawany był za muzykę szkodliwą dla systemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Okres świetności i największy rozwój Komedy nastąpił po I Festiwalu Jazzowym w Sopocie w 1956 roku. Pierwsze sukcesy muzyk zaczął odnosić współpracując z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Jerzym Milianem. Zakładając sekstet, artyści grali prawdziwie nowoczesną muzykę, zbliżając się do nurtów europejskich.

Przez całe swoje krótkie życie, Komeda chętnie komponował muzykę do filmów i przedstawień teatralnych. Współpracował z Romanem Polańskim. Po raz pierwszy muzykę filmową napisał do jego etiudy "Dwaj ludzie z szafą" z 1958 roku, ostatnia była "Kołysanka" do "Dziecka Rosemary" tego samego reżysera. Zmarł w 1969 roku wskutek powikłań po nieszczęśliwym wypadku. Jak twierdził Roman Polański, Komeda upadł podczas przyjacielskiej przepychanki z Markiem Hłasko. Został pochowany na warszawskich Powązkach.

Bobo Stenson Trio to jeden z najbardziej docenianych współczesnych zespołów jazzowych. Muzycy cenieni są zwłaszcza za niezwykłe koncertowe improwizacje. I choć grupa sygnowana jest nazwiskiem Stensona, to nie muzyka fortepianowa wiedzie prym w ich kompozycjach. Jak deklaruje założyciel Trio, w tworzonych przez niego grupach, wszystkie instrumenty zawsze były jednakowo istotne.

Podczas czwartkowego spotkania melomani będą mogli zapewne usłyszeć niezwykłe improwizacje na kontrabas i perkusję. Bilety w cenie 20 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki