Letnia Akademia Jazzu: jazzowe korzenie, muzyczne rodziny...

  Letnia Akademia Jazzu: jazzowe korzenie, muzyczne rodziny oraz kolory regionu

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Letnią Akademię Jazzu w klubie Wytwórnia rozpoczął koncert Ed Partyka Jazz Orchestra pod wodzą puzonisty, Edwarda Partyki

  Letnią Akademię Jazzu w klubie Wytwórnia rozpoczął koncert Ed Partyka Jazz Orchestra pod wodzą puzonisty, Edwarda Partyki ©Krzysztof Szymczak

  Znakomity początek Letniej Akademii Jazzu, dobre koncerty w Białej Fabryce, a jeszcze Kolory Polski. Świetnie się gra w Łodzi i regionie!
  Letnią Akademię Jazzu w klubie Wytwórnia rozpoczął koncert Ed Partyka Jazz Orchestra pod wodzą puzonisty, Edwarda Partyki

  Letnią Akademię Jazzu w klubie Wytwórnia rozpoczął koncert Ed Partyka Jazz Orchestra pod wodzą puzonisty, Edwarda Partyki ©Krzysztof Szymczak

  Lato w Łodzi i województwie czas tradycyjnych wydarzeń muzycznych. Dla różnej publiczności, w rozmaitych okolicznościach, ale w każdym przypadku na wysokim poziomie.

  Mocnym akcentem rozpoczęła się Letnia Akademia Jazzu, organizowana przez łódzki klub Wytwórnia, której kolejne odsłony poznajemy w każdy czwartek, do początku września. Tegoroczna edycja wystartowała przy dźwiękach jazzowej orkiestry, łączącej tradycyjne podstawy z silnie nowoczesnym myśleniem o kompozycji i orkiestracji.
  Usłyszeliśmy Ed Partyka Jazz Orchestra - zespół pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych puzonisty Edwarda Partyki. Ten muzyk, kompozytor, aranżer i dyrygent przygotował utwory inspirowane twórczością Jerzego Partyki, polskiego dziennikarza, kompozytora i członka Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Obaj spotkali się w Gdańsku i odkryli wspólne korzenie. W konsekwencji powstała energetyczna, zawikłana jak współczesne losy, mocna, przemawiająca do wyobraźni muzyka.

  Czytaj też:Letnia Akademia Jazzu w Łodzi oddaje hołd legendom. Wystąpi Pharoah Sanders

  A w najbliższy czwartek wyjątkowe wydarzenie: w Wytwórni wystąpi legendarny amerykański saksofonista, Pharoah Sanders.

  W piątkowe wieczory dziedziniec Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przejmuje we władanie Geyer Music Factory, w tym roku mające w tytule hasło Rodziny (nie zawsze jednak chodzi o związki krwi, czasem są to bliskie relacje muzyczne). Zaczęli Waglewscy, w miniony piątek odbył się fantastyczny koncert z udziałem rodziny Miśkiewiczów, a w najbliższy piątek zagrają Trebunie. Zespół Trebunie-Tutki świętuje w tym roku swoje 20. urodziny i z tej okazji przygotował specjalny program. Zawsze to jednak klimat Podhala, przetworzony przez współczesność i znakomite wykonanie.

  Czytaj:W klubie Wytwórnia trwa 9. Letnia Akademia Jazzu

  W weekendy zaś w różnych miejscach regionu pojawia się jedyny w swoim rodzaju Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. W tym tygodniu muzyką można się cieszyć w Małkowie (sobota) i Krośniewicach (niedziela).

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo